Z-Kütüphane Gölbaşı'nda Faaliyete Geçti - Son Dakika
Yerel

Z-Kütüphane Gölbaşı'nda Faaliyete Geçti

Z-Kütüphane Gölbaşı\'nda Faaliyete Geçti

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Gölbaşı Anadolu Lisesinde “Z-Kütüphane” açıldı.

07.03.2017 01:12

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Gölbaşı Anadolu Lisesinde "Z-Kütüphane" açıldı.

Ankara Gölbaşı Anadolu Lisesinde tamamlanan "Z-Kütüphane"nin açılışına, Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Ercan Şen'in yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz, müdürler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Z Kütüphane'nin açılış kurdelesini kestikten sonra kütüphane hakkında bilgi veren Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Ercan Şen, Z Kütüphanenin Gölbaşı Anadolu Lisesi ile birlikte sekiz yüz yetmişinci olduğunu ifade ederek; "2014 yılında Kalkınma Bakanlığı'nın Devlet Planlama Teşkilatı Z Kütüphane projesini hayata geçirdiğini bir proje. Milli Eğitim Bakanlığına adına sekiz yüz yetmişincisini açtık. Son derece ferah, renkli, çocukların ilgisini çekebilecek şekilde. Dokunmatik bilgisayarların olduğu aynı zamanda internet üzerinden Fatih Projesi'ne bağlanabildiği, diğer bilgi kaynakların da erişilebildiği bir ortam var" diye konuştu.

Z kütüphane için liselerde yüz metre kare üzerinde alan olması gerektiğini ve bir takım şartlarının da olduğu söyleyen Şen, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu kütüphanelerde bazı şartlarımız var. Çocukların ulaşabileceği şekilde zemin katta olacak. Zenginleştirilmiş şekilde olması ve bir diğer özelliğine z kuşağı olmasıdır. Z kuşağı digital medya ile iç içe olan kuşaktır. Daha ferdiyetçi, interneti ve sosyal medyayı rahatlıkla kullanabilen bir kuşaktır. Şuana kadar aldığımız geri dönüşler şunu gösteriyor ki çocuklarımız bu kütüphanelerden son derece mutlular, memnunlar ve yararlanabiliyorlar. Burda önemli olan idarenin okul aile birliği ile işbirliği yaparak bu projeyi sürdürebilmeleridir. Buranın yaşayan bir kütüphane olması lazım. Yaşayan bir kütüphane olduğu zaman çocuklar ileriki hayatlarında bilgiyi öğrenmelerinde, bilgilerden yararlanmalarında çok büyük faydası olduğunu göreceğiz."

Akademik başarıda etkili

Şen, projenin çocukların akademik kariyerlerinde etkili olabileceğini belirterek, "Çocuk, bilgiyi ve okumayı sevdiği zaman bunu kendi derslerinde ki okumalarına da yansıttığı için akademik kariyer yönünden de katkısı olacaktır. Hayat kalitesinde de yansıyan bir süreç olarak devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Z-Kütüphane Gölbaşı'nda Faaliyete Geçti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement