Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmayanlar, Elektrik ve Su Abonesi Alamayacak - Son Dakika
Yerel

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmayanlar, Elektrik ve Su Abonesi Alamayacak

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmayanlar, Elektrik ve Su Abonesi Alamayacak

8 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek olan 'Afet Sigortaları Kanunu' ile, zorunlu deprem sigortası yaptırmayanların yeni elektrik ve su abonesi alamayacakları belirtildi.18 Ağustos tarihinde yürürlüğe gireceğini söyledi.

18.07.2012 11:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

8 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek olan 'Afet Sigortaları Kanunu' ile, zorunlu deprem sigortası yaptırmayanların yeni elektrik ve su abonesi alamayacakları belirtildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin İnamlık yaptığı yazılı açıklamada, 18 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 6305 sayılı 'Afet Sigortaları Kanunu'nun

18 Ağustos tarihinde yürürlüğe gireceğini söyledi. Bu kanundaki en olumlu hükümlerden birisinin, sigorta primlerinin tespitinde, binanın yüzölçümü, inşaat türü ve kalitesi, binanın üzerinde bulunduğu arazinin zemin özellikleri, deprem riski ve benzeri unsurların değerlendirilecek olması olduğunu belirten Hüseyin İnamlık, "Daha önceki uygulamada, sigorta primi belirlenirken sadece binanın yüzölçümü dikkate alınıyordu. Bu da binanın alanına göre herkesin aynı primi ödemesi anlamına geliyordu. Yeni kanunun uygulanması ile binasını sağlam yapan kişiler ile sağlam yapmayan kişiler aynı sigorta primini ödemeyecekler" dedi.

17 Ağustos 1999 depreminden sonra yıkılan binaların maddi hasarlarını millet olarak hep birlikte ödendiğini belirten İnamlık, "O günlerden kalan özel tüketim vergilerini hala ödemeye devam ediyoruz. Yeni kanundan önceki uygulamada, binasını kötü yapanların maddi kayıplarını, binasını sağlam yapanlar ve dolayısıyla binası olası bir afette hasar görmeyecek olanlar ödüyordu. Yeni kanun ile bu haksızlık bir ölçüde giderilmeye çalışılmıştır. Binası daha az afet riski taşıyanlar daha az sigorta primi ödeyecekler" diye konuştu. Afet Sigortaları Kanunu'na göre, Doğal Afet Sigortalama Kurumu'nun yürürlükteki mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binaları sigortalamama hakkına sahip olduğunu belirten İnamlık, "Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar sigortalanmayacak ve bu tespitin yapıldığı binaların listesi ilgili idareye gönderilecektir" ifadelerini kullandı.

Uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli konunun, gerek sigorta yapılmayacak binaların belirlenmesi, gerekse binanın afet riskine karşı sigorta priminin belirlenmesinde kesinlikle bir inşaat mühendisinin görüş ve raporunun alınması olduğunu kaydeden Hüseyin İnamlık, "Sigorta şirketleri zorunlu deprem sigortası yapmadan önce bir inşaat mühendisinden ekspertiz hizmeti almalıdırlar. Eğer böyle bir hizmeti almazlarsa, binanın taşıyıcı sistemi, dolayısıyla deprem riski ile ilgili doğru bir tespit yaptıkları söylenemez" şeklinde konuştu. Yeni Afet Sigortaları Kanunu'na göre herhangi yıkıcı bir deprem sonrasında tazminat ödenmesi konusunda da kısıtlamalar getirildiğini kaydeden İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin İnamlık sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna göre bina sahibi, binanın ve her bir bağımsız bölümün projeye aykırı olarak ve taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edilmesine veya zayıflatılmasına karşı gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Ayrıca hasarın projeye aykırı olarak ve taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek tadilat nedeniyle ortaya çıktığının tespit edilmesi durumunda, bina sahibi sigortadan tazminat alma hakkını kaybedecektir. Bu yüzden halkımız bu konuda da hassas olmalıdır. Eğer yukarıdaki durumlar tespit edilirse tazminat alma haklarını kaybedeceklerdir"

Yeni kanuna göre zorunlu deprem sigortası yaptırmayanlara yeni su ve elektrik aboneleri verilmeyeceğini belirten İnamlık, bu durumda özellikle kiracıların elektrik ve su abonelerini üzerlerine almak istediklerinde zorunlu deprem sigortası olmadan yeni abone alamayacaklarını söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak olası bir depremde olaşabilecek maddi kayıpların giderilmesi açısından zorunlu deprem sigortası yaptırılmasının gerekliliğine inandıklarını kaydeden Hüseyin İnamlık, "Çoğu durumda, son maddi kaynaklar kullanılarak sahip olunan evlerimizin bir deprem sonucunda kaybedilmesi de can kayıplarımız kadar olmasa da önemlidir. Bu yüzden bu tür kayıplar yaşanmadan önce tedbir alınması da çok önemli" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmayanlar, Elektrik ve Su Abonesi Alamayacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement