Son dakika Afyon Kocatepe Üniversitesi haberleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi son dakika, son dakika Afyon Kocatepe Üniversitesi

Son Dakika Afyon Kocatepe Üniversitesi Haberleri

 • Adıyaman Üniversitesi Güneş Enerjisi Projesi
  29 Şub Adıyaman Üniversitesi Güneş Enerjisi Projesi

  Adıyaman Üniversitesi'nin yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinden elde edilecek elektrik enerjisinin artırılmasına yönelik projesi kabul edildi. Proje, güneş enerji panellerindeki hücre hasarlarının yapay zeka ile tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu sayede güneş enerji üretiminde olumsuzlukları ortadan kaldırarak üretim miktarını artırmayı hedeflemektedir. Projenin ayrıca ülke ekonomisine yıllık 300 milyon TL'den fazla direk 100 milyon TL dolaylı katkı sağlaması ve 5 yıllık sürede 2 milyar TL'den fazla katkı sağlaması beklenmektedir.

 • Afyonkarahisar'da İki Nehir Arasında belgeselinin Türkiye galası yapıldı
  27 Şub Afyonkarahisar'da İki Nehir Arasında belgeselinin Türkiye galası yapıldı

  Afyonkarahisar'da düzenlenen basın toplantısında, 1. Dünya Savaşı sırasında Irak Cephesinde savaşmış ve esir düşmüş Türk ve İngiliz askerlerinin anılarını konu alan 'İki Nehir Arasında' belgeselinin Türkiye galası öncesi bilgiler paylaşıldı. Belgesel, Kut Savaşı'nda esir düşmüş İngilizler ile Basra'da esir düşmüş Türklerin yaşadığı hikayeleri ele alıyor ve uluslararası barışa hizmet etmeyi amaçlıyor.

 • Afyonkarahisar'da Öğrenci ve Öğretmenler Gazzeli Çocuklar İçin Toplandı
  17 Şub Afyonkarahisar'da Öğrenci ve Öğretmenler Gazzeli Çocuklar İçin Toplandı

  Afyonkarahisar'da düzenlenen 'Öğrenci ve Öğretmenler Gazzeli Çocuklar İçin Toplanıyor' etkinliğinde, öğrenciler İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden çocukların fotoğraflarını sergiledi. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Hakan Bayırlı, 'Gazzeli Öğretmen' şiirini okudu. Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, Filistinlilerin İsrail zulmü altında zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. Etkinlikte, Filistin'de hayatını kaybedenler için dua edildi.

 • Yaralı Kızıl Şahin Sandıklı'da Koruma Altına Alındı
  02 Şub Yaralı Kızıl Şahin Sandıklı'da Koruma Altına Alındı

  Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde jandarma tarafından bulunan yaralı kızıl şahin, tedavi edilmek üzere Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne teslim edildi. Şahin, tedavisinin ardından tekrar doğaya bırakılacak.

 • Gönüllü İnşaat Mühendisleri Kahramanmaraş Depremlerinin Hasar Tespit Çalışmalarında Görev Aldı
  01 Şub Gönüllü İnşaat Mühendisleri Kahramanmaraş Depremlerinin Hasar Tespit Çalışmalarında Görev Aldı

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin ardından Afyonkarahisar'dan bölgeye giden bir grup inşaat mühendisi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda katıldığı hasar tespit çalışmalarında yer almanın gururunu yaşıyor. Gönüllü inşaat mühendisleri, bölgedeki hasar tespit çalışmalarında özveriyle çalışarak analizler yapmış ve sıvılaşma ve zemin büyütme gibi temel sebepleri tespit etmiştir.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antakya ve Ölüdeniz Fayları üzerinde araştırma yapacak
  26 Oca Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antakya ve Ölüdeniz Fayları üzerinde araştırma yapacak

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, beraberindeki ekiple Antakya Fayı ile Ölüdeniz Fayı'nın kuzey segmentlerinde araştırma yapacaklarını belirterek, bu araştırmaların sonucunda yeni deprem verileri üreteceklerini söyledi. Özkaymak, ayrıca Antakya ve Ölüdeniz Fayları üzerindeki bilinmeyen faylar hakkında da çalışmalar yapacaklarını ve bu fayların deprem üretme potansiyeline yönelik veriler elde edeceklerini ifade etti.

 • Afyonkarahisar'da Kamu Personellerine CİMER Kapasite Geliştirme Eğitimi Verildi
  25 Oca Afyonkarahisar'da Kamu Personellerine CİMER Kapasite Geliştirme Eğitimi Verildi

  Afyonkarahisar'da görev yapan kamu personellerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından CİMER Kapasite Geliştirme Eğitimi verildi. Programda CİMER'e başvurulan şikayet ve taleplerin arttığı belirtildi.

 • Polis Memuru Mustafa Ersöz, Uluslararası Festivallerde Ödül Aldı
  25 Oca Polis Memuru Mustafa Ersöz, Uluslararası Festivallerde Ödül Aldı

  İstanbul Maltepe'de görevli polis memuru Mustafa Ersöz, kısıtlı imkanlarla çektiği 'Bozkırı Yeşillendirme Hikayesi' isimli filmiyle uluslararası festivallerde dereceye girerek ödüller kazandı. Ersöz, polislik mesleğine rağmen sinema tutkusundan vazgeçmeyerek memleketi Afyonkarahisar'da çektiği uzun metrajlı filmiyle başarı elde etti. Kendi imkanlarıyla çektiği film, Siyah Kuğu Uluslararası Film Festivali'nde birinci oldu ve diğer festivallerde de finalist ve yarı finalist olarak dikkat çekti. Ersöz, kazandığı uluslararası başarılarla birlikte kendine olan özgüvenini arttırdı ve gelecekte yeni filmler çekmek istediğini belirtti.

 • Afyonkarahisar'da eski meslek yüksekokulu binasındaki hurda malzemelerin satışıyla ilgili inceleme başlatıldı
  22 Oca Afyonkarahisar'da eski meslek yüksekokulu binasındaki hurda malzemelerin satışıyla ilgili inceleme başlatıldı

  Afyonkarahisar'ın Başmakçı ilçesinde eski meslek yüksekokulunun atıl duruma geçen binasındaki metal hurda malzemelerin ihalesiz olarak satıldığı iddiaları üzerine Afyonkarahisar Valiliği İdare Denetim Birim tarafından inceleme başlatıldı.

 • 15 Yaşında El Arabası Sürerek Maden İşçiliğine Başlayan Genç, Maden Mühendisi Olacak
  18 Oca 15 Yaşında El Arabası Sürerek Maden İşçiliğine Başlayan Genç, Maden Mühendisi Olacak

  Kütahya'da yıllarca maden işçisi olarak çalışan Tuncay Şahin, eğitimini tamamlayarak maden mühendisi olmaya karar verdi. Şahin, başarılı bir şekilde sınavı geçerek Balıkesir Meslek Yüksekokulu Madencilik ve Maden Çıkarma Bölümünü bitirdi ve dikey geçiş ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümünü kazandı. Şu anda 4. sınıf öğrencisi olan Şahin, mühendis olarak madenlere inmek için sabırsızlanıyor.

 • AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AA'nın 2023'e damga vuran fotoğraflarını oyladı
  16 Oca AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AA'nın 2023'e damga vuran fotoğraflarını oyladı

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Anadolu Ajansı'nın (AA) 2023'e damga vuran olaylara ait fotoğraf karelerini oyladı. Karakaş, 5 kategorideki 147 fotoğraf arasından seçim yaparak, AA'nın görsel açıdan arşivleme kapasitesini takdir etti.

 • AKÜ Maden Mühendisliği Bölümüne Yer Altı Maden Ocağı Modeli Kuruldu
  15 Oca AKÜ Maden Mühendisliği Bölümüne Yer Altı Maden Ocağı Modeli Kuruldu

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü öğrencilerine teorik derslerde aldıkları temel bilgilerin uygulamalı olarak verilebilmesi amacıyla yer altı maden ocağı modeli kuruldu. Modelde tahkimat, nakliye ve üretim makinesi bulunuyor. Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Sedat Büyüksağiş, modelin öğrencilere yer altı madenciliği konusunda teorik bilgilerin uygulamalarını öğretmek için kullanıldığını belirtti. Ayrıca, modelin daha da geliştirilmesi için şirketlerden destek beklediklerini ifade etti.

 • Denizli'de Engelli Genç Kızın Öğretmenlik Hayali Gerçek Oldu
  15 Oca Denizli'de Engelli Genç Kızın Öğretmenlik Hayali Gerçek Oldu

  Denizli'de el ve ayaklarını kısıtlı kullanabilen bir genç kızın öğretmenlik hayali, Çivril Kaymakamı Hasan Akbulut'un desteği ile gerçekleşti. Saliha Karaduman adlı genç kızın formasyon eğitimlerini tamamlamasının ardından Çivril'deki bir okulda resim kursu açıldı. Karaduman, kurs sayesinde kendini geliştirip yetenekli öğrencilere yardımcı olacak.

 • Kütahya Türkülerinin Babası Hisarlı Ahmet Anısına Sempozyum Düzenlenecek
  05 Oca Kütahya Türkülerinin Babası Hisarlı Ahmet Anısına Sempozyum Düzenlenecek

  Kütahya'ya ait birçok türküyü derleyip Türk Halk Müziği repertuvarına kazandıran ve 'Kütahya türkülerinin babası' olarak bilinen merhum Hisarlı Ahmet anısına bu yıl 14'üncüsü düzenlenecek sempozyumun tanıtımı programı gerçekleştirildi.

 • Irak'ta şehit olan Piyade Teğmen Ramazan Günay'ın cenazesi Afyonkarahisar'da toprağa verildi
  26 Ara Irak'ta şehit olan Piyade Teğmen Ramazan Günay'ın cenazesi Afyonkarahisar'da toprağa verildi

  Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütü tarafından yapılan saldırı sonucunda şehit olan Piyade Teğmen Ramazan Günay'ın cenazesi, memleketi Afyonkarahisar'da düzenlenen törenle toprağa verildi. Cenaze törenine şehidin ailesi, yakınları ve birçok yetkili isim katıldı.

 • Pençe-Kilit şehitleri, Hakkari'deki törenin ardından memleketlerine uğurlandı (5)
  26 Ara Pençe-Kilit şehitleri, Hakkari'deki törenin ardından memleketlerine uğurlandı (5)

  Irak'ın kuzeyinde devam eden Pençe- Kilit Harekatı bölgesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Piyade Teğmen Ramazan Günay'ın naaşı, Afyonkarahisar'a getirildi. Şehit Günay'ın naaşı, Afyonkarahisar Hava Meydan Komutanlığı'na askeri uçakla getirildi. Naşı karşılamak için yakınları ve birçok yetkili isim hazır bulundu. Şehit Günay'ın naaşı, düzenlenecek törenin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

 • Irak'ta şehit olan Teğmen Günay'ın naaşı Afyonkarahisar'a getirildi
  25 Ara Irak'ta şehit olan Teğmen Günay'ın naaşı Afyonkarahisar'a getirildi

  Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütü mensuplarının saldırısı sonucu şehit olan Piyade Teğmen Ramazan Günay'ın naaşı, askeri uçakla Afyonkarahisar'a getirildi. Şehit Günay'ın naaşı, yakınları ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Yarın düzenlenecek törenin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

 • Afyonkarahisar Belediyesi, AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde hobi bahçelerini hizmete açtı
  11 Ara Afyonkarahisar Belediyesi, AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde hobi bahçelerini hizmete açtı

  Afyonkarahisar Belediyesi, AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde düzenlenen törenle hobi bahçelerini hizmete açtı. Belediye-üniversite işbirliğiyle üniversite öğretim üyelerinin kullanımına sunulan hobi bahçeleri, toprakla hemhal olmanın çocuklar ve gençler için bir eğitim imkanı olduğunu vurgulayan konuşmalara sahne oldu.

 • Domaniç'te bulunan yaralı yavru ayıya ekipler sahip çıktı
  10 Ara Domaniç'te bulunan yaralı yavru ayıya ekipler sahip çıktı

  Kütahya'nın Domaniç ilçesinde, yerleşim yerine yakın bir bölgede yaralı halde bulunan ayı yavrusu tedavi altına alındı. Ayı, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü ekipleri tarafından uyuşturulduktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne sevk edildi.

 • Bozayı Domaniç'te bulundu
  10 Ara Bozayı Domaniç'te bulundu

  Kütahya'nın Domaniç ilçesinde yaralı bir bozayı bulundu. Bozayı, uyuşturucu iğnelerle bayıltılarak Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne götürüldü.

 • Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın 'Memur-Sen Tez Ödülleri' töreninde konuştu Açıklaması
  08 Ara Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın "Memur-Sen Tez Ödülleri" töreninde konuştu Açıklaması

  Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Üniversitelerle işbirliği anlaşması yaparak, akademik bilgiyle sendikal birikimi harmanlayarak daha yeni yolculuklara, yeni heyecanlara, yeni seferlere, yeni zaferlere vesile kılmak istiyoruz.

 • Bakan Tekin, Ömer Halaç Özel Eğitim Uygulama Okulunun açılışında konuştu Açıklaması
  01 Ara Bakan Tekin, Ömer Halaç Özel Eğitim Uygulama Okulunun açılışında konuştu Açıklaması

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitimin tek başına devletin, bakanlığın ve öğretmenlerin yapacağı bir şey olmadığını belirterek, "Toplum bütün katmanlarıyla sistemin içerisine dahil olmalı. Hep beraber eğitimle ilgili olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek durumundayız." dedi.

 • Afyonkarahisar'da Tedavi Edilen Kuşlar Doğaya Salındı
  16 Kas Afyonkarahisar'da Tedavi Edilen Kuşlar Doğaya Salındı

  Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde tedavileri tamamlanan puhu kuşu ile kartal, doğa koruma ekipleri tarafından Akdağ'a bırakıldı. Ayrıca bölgede 300 de keklik salındı.

 • Afyonkarahisar'da Milli Sinema Günleri Etkinlikleri Başladı
  16 Kas Afyonkarahisar'da Milli Sinema Günleri Etkinlikleri Başladı

  Afyonkarahisar'da düzenlenen Milli Sinema Günleri etkinlikleri başladı. Etkinlik kapsamında milli sinema tarihinin önemli filmleri izleyicilerle buluşacak.

 • Kent ve Başkan Dergisi'nin töreninde Ekrem Teymur'un elinden 4 başkana ödül! İşte o isimler
  11 Kas Kent ve Başkan Dergisi'nin töreninde Ekrem Teymur'un elinden 4 başkana ödül! İşte o isimler

  Kent ve Başkan Dergisi tarafından yapılan ve tüm Türkiye'yi kapsayan online anket sonuçlarına göre en başarılı belediye başkanlarına haberler.com Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Teymur tarafından ödül verildi.

 • Uzmanından kış mevsimi ile ilgili sevindirici haber
  11 Kas Uzmanından kış mevsimi ile ilgili sevindirici haber

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Okan Bozyurt, bu yıl kış mevsiminin yurt geneli için yağışlı geçmesinin beklendiğini açıkladı. El Nino yılı olduğunu belirten Bozyurt, yağış oranlarının bol miktarda olmasını beklediğini söyledi.

 • Türkiye'ye Beklenen Yağışlar Geliyor
  08 Kas Türkiye'ye Beklenen Yağışlar Geliyor

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Okan Bozyurt, yapılan son değerlendirmelere göre 10 Kasım'dan sonra Türkiye'nin mevsim normallerinin üstünde yağış almaya başlayacağını belirtti. Bozyurt, küresel ısınma ve iklim kriziyle bağlantılı olarak son yıllarda artan sıcaklıkların ekstrem hava olaylarını da beraberinde getirdiğini ifade etti. Tahminlere göre, Türkiye'ye Batı'dan Akdeniz kökenli maritim hava kütleleri gelecek ve yağışlar artacak.

 • Afyonkarahisar'da 300 Üniversite Öğrencisine Su Verimliliği Eğitimi Verildi
  08 Kas Afyonkarahisar'da 300 Üniversite Öğrencisine Su Verimliliği Eğitimi Verildi

  Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 'Ulusal Su Seferberliği Su Verimliliği' çalışmaları kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi işbirliğiyle 300 öğrenciye su verimliliği konusunda eğitim verdi. Eğitimde, su verimliliğine yönelik yaklaşım ve politikalar anlatıldı ve öğrencilerin soruları cevaplandırıldı.

 • Türk Üniversiteleri İsrail Şirketlerine Boykot Kararı Aldı
  08 Kas Türk Üniversiteleri İsrail Şirketlerine Boykot Kararı Aldı

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin ev sahipliğinde toplanan 18 üniversite, İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü soykırıma destek veren şirketlerin ürünlerine boykot etme kararı aldı. ADIM Üniversiteleri olarak bir araya gelen üniversiteler, İsrail'e destek veren büyük şirketlerin ürünlerine ortak boykot kararı açıkladı. Açıklamada, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı devlet terörüne karşı insanlık için seslerini yükselttiklerini belirten üniversiteler, toplumun her kesiminden destek çağrısında bulundu.

 • AKÜ Öğrencileri İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti
  07 Kas AKÜ Öğrencileri İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti

  Afyon Kocatepe Üniversitesi'ndeki bir grup öğrenci, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için üniversite yerleşkesinde toplandı. Öğrenciler, pankartlar ve bayraklarla birlikte basın açıklaması yaptı ve İsrail'in Filistinli Müslümanlara yönelik davranışlarını kınadı. Ayrıca, Müslüman devletleri, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile Birleşmiş Milletleri harekete geçmeye çağırdılar.

 • AKÜREM'de tedavi edilen yaban hayvanları doğaya salındı
  27 Eki AKÜREM'de tedavi edilen yaban hayvanları doğaya salındı

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (AKÜREM) tedavi edilen kerkenez, kulaklı orman baykuşu ve kızıl şahin doğaya salındı. Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜREM Müdürü Prof. Dr. İsmail Aytekin ve Doğa Koruma Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın ile merkezi ziyaret etti. Merkezde tedavileri devam eden yaban hayvanlarının durumları hakkında bilgi alan Yiğitbaşı, beraberindekilerle tedavileri tamamlanan kerkenez, kulaklı orman baykuşu ve kızıl şahini doğal ortamlarına bıraktı. Yiğitbaşı, AKÜREM bünyesinde özveriyle çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. AKÜREM'in çevre illere de hizmet veren Türkiye'de 6. rehabilitasyon merkezinden biri olduğunu belirten Yiğitbaşı, 'Afyonkarahisar olarak çevre illerden yoğun ilgi ve talep alıyoruz.' dedi.

 • Konya ve Afyonkarahisar'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi
  27 Eki Konya ve Afyonkarahisar'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi

  Konya ve Afyonkarahisar'da çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla oturma eylemi düzenledi. Konya'da kadın platformu üyeleri, Filistin bayrakları ve İsrail karşıtı pankartlarla Kılıçarslan Meydanı'nda toplandı. Konya Sivil Kadın Platformu Başkanı Hamide Baloğlu, katliamların durması için bir araya geldiklerini belirterek, dua evde de edilebilirdi ama birlikte saf tutmanın bereketine inandıklarını ifade etti. Afyonkarahisar'da ise AKÜ öğrenci toplulukları ve vatandaşlar, cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kıldı. Grup, Türk ve Filistin bayrakları ile pankartlarla İsrail'in Müslümanlara yönelik davranışlarını protesto etti.

 • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Afyonkarahisar'da üniversitenin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması
  24 Eki KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Afyonkarahisar'da üniversitenin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC'nin geleceğe birlikte yürüdüğünde daha güçlü olacağını belirterek, "Doğu Akdeniz'de hakkımızla, hukukumuzla, milli bekamızla, milli değerlerimizle, ulusal çıkarlarımızla hem denizlerde hem hava...

 • KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde konuştu
  24 Eki KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde konuştu

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katılarak Türkiye, KKTC ve mavi vatan vurgusu yaptı.

 • KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Mavi Vatan'da Türk milletinin birbirine olan bağlılığı daha fazla olmalı
  24 Eki KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Mavi Vatan'da Türk milletinin birbirine olan bağlılığı daha fazla olmalı

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklar ve güvenlik meselelerinde Türk milletinin birbirine olan bağlılığının artması gerektiğini belirtti. Tatar, Türkiye'nin ve KKTC'nin faaliyetlerinin önemine vurgu yaparak, milletin daha güçlü yerlere taşınması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, 1974'te Mehmetçik'in adaya gelmesiyle tesis edilen barışın güzel bir şekilde ilerlediğini söyledi.

 • Afyon'da Tedavi Edilen Orman Kartalı ve Şahin Doğaya Salındı
  20 Eki Afyon'da Tedavi Edilen Orman Kartalı ve Şahin Doğaya Salındı

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edilen orman kartalı ve şahin doğaya salındı. Etkinliğe 1903 Afyon Beşiktaşlılar Derneği yönetimi ve üyeleri de katıldı. Orman kartalı ve şahin, AKÜREM'deki tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuşarak doğaya bırakıldı.

 • Tedavileri tamamlanan orman kartalı ve şahin doğaya salındı
  20 Eki Tedavileri tamamlanan orman kartalı ve şahin doğaya salındı

  Afyonkarahisar'da bitkin halde bulunan kartal ile yaralı halde bulunan şahin tedavilerinin tamamlanmasının ardından doğaya salındı. Orman kartalı AKÜ Spor Bilimleri Fakültesi'nde bulunarak tedavi edildi ve eski gücüne kavuştu. Yaralı şahin ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edildi. Kuşlar sağlıklarına kavuştuktan sonra doğaya salındı.

 • AKÜ Seracılık Programı Öğrencileri Sera İşletmesine Teknik Gezi Gerçekleştirdi
  15 Eki AKÜ Seracılık Programı Öğrencileri Sera İşletmesine Teknik Gezi Gerçekleştirdi

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sandıklı Meslek Yüksekokulu (MYO) Seracılık Programı Öğrencileri, bilgi ve deneyimlerini pratiğe dökmek amacıyla bir sera işletmesine teknik gezi düzenledi. Geziye Seracılık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Rabia Ersan, Sera İnsan Kaynakları Uzmanı Burak Gündoğdu ve ziraat mühendisleri de katıldı. Ersan, ilçenin seralar açısından zengin olmasının öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu belirtirken, Gündoğdu ise jeotermal modern seralarda topraksız tarım teknikleri ile domates üretimi hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

 • DOSYA HABER/ANTİK KENTLER - Çatalhöyük ve bölgedeki arkeolojik kazılarda binlerce yıllık tarihin izleri ortaya çıkıyor
  14 Eki DOSYA HABER/ANTİK KENTLER - Çatalhöyük ve bölgedeki arkeolojik kazılarda binlerce yıllık tarihin izleri ortaya çıkıyor

  Konya'daki Çatalhöyük, Kubadabad Saray Külliyesi ve Savatra Antik Kenti, Aksaray'daki Mokissos Antik Kenti ile Afyonkarahisar'daki Apameia ve Amorium antik kentlerinde devam eden kazılar, geçmişle bugün arasında köprü kuruyor.

 • AKÜ Veteriner Fakültesi öğrencileri yaban hayvanlarının tedavisinde görev alıyor
  07 Eki AKÜ Veteriner Fakültesi öğrencileri yaban hayvanlarının tedavisinde görev alıyor

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi öğrencileri, bitkin ya da yaralı bulunan yaban hayvanlarının tedavi edilmesinde ve doğaya bırakılmasında görev alıyor. AKÜ Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (AKÜREM), Afyonkarahisar'ın yanı sıra Kütahya, Uşak, Denizli ve Eskişehir'den getirilen çok sayıda yabani hayvan tedavi ediliyor. Merkezde tedavi altına alınan onlarca hayvan, gönüllü 60 öğrencinin de katkısıyla sağlığına kavuştuktan sonra doğaya bırakılıyor.

 • Kütahya'da sahipsiz hayvanlar bakımevinde özel etkinlik
  05 Eki Kütahya'da sahipsiz hayvanlar bakımevinde özel etkinlik

  Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi'nde düzenlenen programa katılan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, "Türkiye'nin en modern barınaklarından birini burada oluşturmanın onuru içerisindeyiz" dedi.

 • AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, öğrencilere etli pilav ikram etti
  02 Eki AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, öğrencilere etli pilav ikram etti

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 2023-2024 akademik yılının başlangıcında AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş tarafından öğrencilere etli pilav ikram edildi. Karakaş, yemekte öğrencilere yaptığı konuşmada 2023-2024 eğitim öğretim yılının verimli, başarılı ve hayırlı olması temennisinde bulundu.

 • Apameia Antik Kenti'nde Büyük Kedi Türüne Ait Çene Kemiği Bulundu
  02 Eki Apameia Antik Kenti'nde Büyük Kedi Türüne Ait Çene Kemiği Bulundu

  Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesindeki Apameia Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında, antik tiyatronun yakınında büyük bir kedi türüne ait çene kemiği bulundu. Kazı çalışmaları, antik kentin önemli bir ticaret merkezi olduğu dönemlere ait izleri ortaya çıkarmaya devam ediyor. Ayrıca, kazıda ortaya çıkan tiyatro duvarları ve diğer buluntular da incelenerek bölgenin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinilecek.

 • Gümüldür Fayı'nda Deprem Araştırması Başlatıldı
  02 Eki Gümüldür Fayı'nda Deprem Araştırması Başlatıldı

  Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi'nden bilim insanlarıyla birlikte Gümüldür fayında hendek açarak eski deprem izleri ve sarsıntı potansiyelini araştırmak amacıyla inceleme başlattıklarını açıkladı. Fayın 6,8 büyüklüğünde deprem oluşturabileceği belirtilirken, elde edilecek sonuçlar kamu kurumlarıyla paylaşılacak ve etkili önlemler alınması sağlanacak.

 • BAKAN GÖKTAŞ: ÜNİVERSİTEYE, EĞİTİME VE GENÇLERE YATIRIM GELECEĞE YATIRIMDIR
  29 Eyl BAKAN GÖKTAŞ: ÜNİVERSİTEYE, EĞİTİME VE GENÇLERE YATIRIM GELECEĞE YATIRIMDIR

  AFYON Kocatepe Üniversitesi'nde (AKÜ) İlahiyat Fakültesi Halaç Ailesi Eğitim Binası'nın temel atma töreninde konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Üniversite eğitimine, eğitime ve gençlerimize yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır" dedi.

 • AFYON Kocatepe Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi Halaç Ailesi Eğitim Binası'nın temeli atıldı
  29 Eyl AFYON Kocatepe Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi Halaç Ailesi Eğitim Binası'nın temeli atıldı

  AFYON Kocatepe Üniversitesi'nde (AKÜ) İlahiyat Fakültesi Halaç Ailesi Eğitim Binası'nın temel atma töreninde konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Üniversite eğitimine, eğitime ve gençlerimize yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır" dedi.

 • Bakan Göktaş: 'Üniversite eğitimine, eğitime ve gençlerimize yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır'
  29 Eyl Bakan Göktaş: "Üniversite eğitimine, eğitime ve gençlerimize yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır"

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, üniversitelerin şehirlerin ülkelerin kalkınmasındaki önemine dikkat çekerek, "Üniversite eğitimine, eğitime ve gençlerimize yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır" dedi.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Afyonkarahisar'da temel atma töreninde konuştu Açıklaması
  29 Eyl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Afyonkarahisar'da temel atma töreninde konuştu Açıklaması

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, eğitime ve gençlere yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.

 • Fay hattının üzerine yapılan binalar harabeye döndü
  27 Eyl Fay hattının üzerine yapılan binalar harabeye döndü

  Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde fay hattının üzerine yapılan binalar harabeye dönerken, afet bölgesini anımsatan görüntüler akıllara 'uslanılmıyor' söylemini getirdi. Yıkılmaya yüz tutan binalara belediyenin müdahale etmemesi ise bir başka düşündürücü konu oldu.

 • Bilgisayar Mühendisi Boncuk Tutkusunu İşe Dönüştürdü
  19 Eyl Bilgisayar Mühendisi Boncuk Tutkusunu İşe Dönüştürdü

  Afyonkarahisar'da bilgisayar mühendisi olan Gülşen Demiratan, boncuk ve takı tasarımı yaparak ev kadınlarına iş imkanı sağlıyor ve ürünlerini yurt dışına ihraç ediyor.

 • Otizmli Müzisyen Recep Ege Altıncoğlu, Doktora Yapacak
  02 Eyl Otizmli Müzisyen Recep Ege Altıncoğlu, Doktora Yapacak

  Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü mezunu olan otizmli Recep Ege Altıncoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarında doktora yapacak. Altıncoğlu, öğretim görevlisi olmayı hedefliyor ve profesörlüğe kadar yükselmek istiyor.

 • SOLOTÜRK, Afyonkarahisar'da Büyük Taarruz'un 101. yıl dönümü kutlamalarında gösteri uçuşu gerçekleştirdi
  26 Ağu SOLOTÜRK, Afyonkarahisar'da Büyük Taarruz'un 101. yıl dönümü kutlamalarında gösteri uçuşu gerçekleştirdi

  Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK, Afyonkarahisar'da Büyük Taarruz'un 101. yıl dönümü kutlamaları kapsamında gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Programlar kapsamında halk, SOLOTÜRK'ün gösterisini izledi. Akrobasi timi, yarım saat havada kaldıktan sonra ayrıldı. Gösteriyi, Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Numan Yöner ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş da izledi.

 • Tedavisi Tamamlanan 2 Kulaklı Orman Baykuşu Doğaya Salındı
  18 Ağu Tedavisi Tamamlanan 2 Kulaklı Orman Baykuşu Doğaya Salındı

  Afyonkarahisar'da yuvalarından düşerek yaralanan ve öğrenciler tarafından bulunan kulaklı orman baykuşları tedavilerinin ardından doğaya salındı. Baykuşlar, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edildi. Yaklaşık 3 aylık tedavi sürecinin ardından sağlıklarına kavuşan baykuşlar, serbest bırakıldı.

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi'ndeki Yavru Baykuşlar Rehabilite Edildi
  18 Ağu Afyon Kocatepe Üniversitesi'ndeki Yavru Baykuşlar Rehabilite Edildi

  Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde bulunan yuvalarından düşerek aç kalan 2 yavru kulaklı orman baykuşu, 3 aylık rehabilitasyon sürecinin ardından doğaya salındı. Baykuşlar, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edildi ve güçlendirildi. Müdür İsmail Aytekin, kuşların uçabilecek duruma geldiğini ve doğaya bırakıldığını belirtti.

 • Tavşanlı'da Elektrik Direğine Konan Leylekler Akıma Kapılarak Telef Oldu
  17 Ağu Tavşanlı'da Elektrik Direğine Konan Leylekler Akıma Kapılarak Telef Oldu

  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Göbel Kaplıcaları mevkisinde bulunan elektrik direklerine konan yaklaşık 50 leylek akıma kapılarak telef oldu. Durumu fark edenler, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi ve jandarma ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Kütahya Şube Müdürlüğü ekipleri olay yerine sevk edildi. Ekipler, orta gerilim hattında akıma kapılan leylekleri telef olmuş halde buldu. Yaralı bir leylek ise tedavi edilmek üzere Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne götürüldü. Olay nedeniyle bölgede elektrik kesintisi yaşandı. Veteriner hekim Mustafa Sevilmiş, yaralı leyleklerin göç koridorunda mola verdikleri sırada elektrik akımına kapıldığını tahmin ettiklerini belirtti.

 • Yaralı 3 leylek Eber Gölü'nde doğaya salındı
  16 Ağu Yaralı 3 leylek Eber Gölü'nde doğaya salındı

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (AKÜREM) çeşitli sebeplerden yaralı getirilen 3 leylek, Eber Gölü'nde doğaya salındı. Doğa Kurma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürlüğü (DKMP) tarafından kent genelinde ateşli silahla vurulma ve elektrik çarpması gibi sebeplerden yaralı halde bulunan 3 leylek, AKÜREM'e getirildi. Burada tedavileri tamamlanan 3 leylek, DKMP ekipleri tarafından Eber Gölü'nde doğaya salındı. Leyleklerin tedavi süreci hakkında bilgi veren AKÜREM Müdürü Prof. Dr. İsmail Aytekin, merkezdeki 3 leyleğin tedavisinin büyük titizlikle yapıldığını anlattı. Aytekin, 'Leylekler genelde, ateşli silahlarla vurma, çarpma ve elektrik çarpılmasından dolayı merkezimize getiriliyor. Genelde doğa koruma milli parklar ya da 112 Acil Çağrı Merkezi aranarak haber veriliyor. Onlar bize getiriyor. Merkezimizde muayenesini yaptıktan sonra bakım ve besleme odalarımızda bakımlarını yapıyoruz' dedi.

 • Tedavileri tamamlanan 3 leylek doğaya salındı
  16 Ağu Tedavileri tamamlanan 3 leylek doğaya salındı

  Afyonkarahisar'da ateşli silahlar ile vurulma ve elektrik çarpması sonucu yaralanan 3 leylek tedavilerinin tamamlanmasının ardında doğaya salındı. Leyleklerin tedavi süreçleri büyük bir titizlikle yapıldıktan sonra DKMP ekipleri tarafından doğaya bırakıldı.

 • Boz ayı yavrusu tedavi edildikten sonra doğal yaşam alanına bırakıldı
  04 Ağu Boz ayı yavrusu tedavi edildikten sonra doğal yaşam alanına bırakıldı

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edilen boz ayı yavrusu, Kütahya'daki doğal yaşam alanına bırakıldı. Yaralı ve bitkin halde bulunan yavru, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından AKÜREM'e getirilmişti. Burada ayağından tedavi edilen ve beslenmesi yapılan yaklaşık 4 aylık boz ayı yavrusu, sağlığına kavuşarak doğal yaşamına geri döndü.

 • Kütahya'da hasta ve kırgın bulunan boz ayı yavrusu tedavi edildi
  04 Ağu Kütahya'da hasta ve kırgın bulunan boz ayı yavrusu tedavi edildi

  Kütahya Domaniç'te annesinden ayrılmış ve hasta halde bulunan 4 aylık boz ayı yavrusu, Afyonkarahisar'daki tedavisinin ardından doğaya salındı. Ayı yavrusu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edildi. Tedavi sürecinde sağlık durumu hızla düzelen yavru ayı, meyvelerle beslenerek sağlığına kavuştu. Tedavisi tamamlandıktan sonra doğal yaşam alanına bırakılan ayı yavrusu, gözlem amaçlı bir kamera ile takip ediliyor.

 • Yaralı Bozayı Yavrusu Tedavi Edildi ve Doğaya Salındı
  04 Ağu Yaralı Bozayı Yavrusu Tedavi Edildi ve Doğaya Salındı

  Kütahya'da yaralı ve bitkin halde bulunan 4 aylık bozayı yavrusu, Afyonkarahisar'daki tedavisi ve bakımının ardından doğaya salındı. Yavru ayı, tedavi sürecinde sağlığına kavuştu ve doğaya uyum sağladı.

 • Afyonspor'un reklam, tanıtım, pazarlama danışmanlığı görevine Doç. Dr. Fikret Yaman getirildi
  04 Ağu Afyonspor'un reklam, tanıtım, pazarlama danışmanlığı görevine Doç. Dr. Fikret Yaman getirildi

  Afyonspor'un yeni yönetim kuruluyla birlikte reklam, tanıtım ve pazarlama danışmanlığı görevini üstlenecek olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fikret Yaman, takımın hedeflerine ulaşabilmesi için pazarlama faaliyetlerini koordine edecek. Yeni yönetim, Afyonspor'u marka değerine ulaştırmak ve kulübün marka değerini artırmak için birçok aktivite ve organizasyon gerçekleştirecek.

 • Afyonkarahisar'da RC Yarış Pistlerinin Açılışı Yapıldı
  29 Tem Afyonkarahisar'da RC Yarış Pistlerinin Açılışı Yapıldı

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ile Afyonkarahisar Belediyesi iş birliğinde yapılan RC Onroad ve Offroad Yarış Pistleri'nin açılışı gerçekleşti. Pist, ulusal ve uluslararası yarışlara ev sahipliği yapabilecek kapasitede olup, şehre önemli bir katma değer sağlayacak.

 • İzmir'deki Kemalpaşa Fayı 4 Yıkıcı Deprem Üretti
  25 Tem İzmir'deki Kemalpaşa Fayı 4 Yıkıcı Deprem Üretti

  İzmir'in Kemalpaşa fayında yapılan incelemeler sonucunda, fayın geçmişte 4 yıkıcı deprem ürettiği tespit edildi. Fayın 24 kilometre uzunluğunda olduğu ve 6.7'ye varan depremlere neden olabileceği belirtildi. Araştırmacılar, Kemalpaşa fayının can ve mal kaybına yol açabileceğini vurguladı. Ayrıca, İzmir'deki 17 fay üzerinde çalışmaların devam ettiği ve bu çalışmaların afet risk azaltma planlarına katkı sağlayacağı ifade edildi.

 • İzmir'deki Kemalpaşa Fayı 4 Yıkıcı Deprem Üretti
  25 Tem İzmir'deki Kemalpaşa Fayı 4 Yıkıcı Deprem Üretti

  İzmir'in Kemalpaşa fayında yapılan incelemeler sonucunda, fayın geçmişte 4 yıkıcı deprem ürettiği tespit edildi. Fayın 24 kilometre uzunluğunda olduğu ve 6.7'ye varan depremler üretebileceği belirtildi. Araştırmacılar, fayın can ve mal kaybına neden olabileceğini vurgulayarak, gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

 • GPS ile Deprem Tahmini Çalışmaları
  25 Tem GPS ile Deprem Tahmini Çalışmaları

  Fransız bilim insanları, GPS sistemi kullanarak deprem öncesi hareketleri analiz ederek deprem tahmini yapabileceklerini duyurdu. Ancak Türkiye'deki fay hatları ve çok sayıda fay nedeniyle bu yöntemin henüz geçerli olmadığı belirtiliyor. Türkiye'de yapılan benzer çalışmalarda ise daha hassas aletlere ihtiyaç olduğu vurgulanıyor.

 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri
  15 Tem 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri

  Konya, Aksaray, Afyonkarahisar ve Karaman'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Konya'da gazete manşetleri sergisi, sanatsal resim sergisi, afiş sergisi ve karma sergi açıldı. Aksaray'da vali ve belediye başkanı şehitlik anıtına çelenk sundu. Afyonkarahisar'da şehitlik ziyareti ve fotoğraf sergisi açılışı yapıldı. Karaman'da ise şehit ailesi ziyareti ve konferans düzenlendi.

 • Afyonkarahisar'da Yaralı Kızıl Şahin Tedavi Altına Alındı
  12 Tem Afyonkarahisar'da Yaralı Kızıl Şahin Tedavi Altına Alındı

  Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine bağlı Davulga beldesinde yaralı halde bulunan kızıl şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teslim edildi. Yaralı hayvan, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edilecek ve daha sonra doğal ortamına bırakılacak. Ayrıca Dazkırı Belediyesi, çocuklara sporu sevdirmek amacıyla ücretsiz futbol yaz okulu açtı. 68 çocuğun kayıt yaptırdığı futbol kursu, hafta içi 2 grup halinde düzenlenecek.

 • Şırnaklı girişimci akrep ve venom üretim tesisi kurdu
  09 Tem Şırnaklı girişimci akrep ve venom üretim tesisi kurdu

  Şırnaklı girişimci Rıdvan Kurt, 3 yıl önce kurduğu Akrep ve Venom (Zehir) Üretim Tesisi'nde yaklaşık 3 bin akrebin bakımını gerçekleştiriyor. Kurt, akrep zehrinin tıbbi önemi dolayısıyla tesis kurmaya karar verdiğini söyledi. Tesiste akreplerden elde edilen zehir, sıfırın altında 86 derecede muhafaza ediliyor. Kurt, zehrin veri tabanını oluşturarak daha ulaşılır hale getirmek ve satışını gerçekleştirmek için yurt dışından çeşitli firmalarla görüşmeler yaptıklarını belirtti.

 • Burdur'da Yamaç Paraşütü Sporuna İlgi Duyan Genç Kadın 13 Yıldır Uçuyor
  06 Tem Burdur'da Yamaç Paraşütü Sporuna İlgi Duyan Genç Kadın 13 Yıldır Uçuyor

  Burdur'da yaşayan Elif Büşra Kılıçaslan, babasının yönlendirmesiyle yamaç paraşütü sporuna ilgi duymaya başladı. Babasının hayalini gerçekleştirmek için farklı illerde 300 uçuş gerçekleştiren Kılıçaslan, gökyüzünde korku yaşamadığını, heyecan hissettiğini söyledi. Yamaç paraşütü sporuna olan ilgisiyle profesyonel olarak eğitim alan Kılıçaslan, turistik bölgelerde uçuşlar yaparak bu sporun tanıtımına katkı sağlıyor. Burdur'da yamaç paraşütü yapan tek kadın sporcu olan Kılıçaslan, ailesinin de bu spora ilgi duyduğunu belirtti.

 • Burdur'da Yamaç Paraşütü Sporuna İlgi Duyan Genç Kadın, Babasının Hayalini Gerçekleştiriyor
  06 Tem Burdur'da Yamaç Paraşütü Sporuna İlgi Duyan Genç Kadın, Babasının Hayalini Gerçekleştiriyor

  Burdur'da yaşayan Elif Büşra Kılıçaslan, babasının yönlendirmesiyle yamaç paraşütü sporuna ilgi duymaya başladı. Babasının yamaç paraşütü sporunu sevdirme hayalini gerçekleştirmek için farklı illerde 300 uçuş gerçekleştiren Kılıçaslan, gökyüzünde korku yaşamadığını, heyecan hissettiğini belirtti. Kılıçaslan, yamaç paraşütü sporunun tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kentte ve farklı illerde uçuşlar yapmaktadır.

 • Görme Engelli Öğrenci Devlet Sanatçısı Olmayı Hedefliyor
  01 Tem Görme Engelli Öğrenci Devlet Sanatçısı Olmayı Hedefliyor

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği bölüm birincisi olan görme engelli Fırat Ataş, devlet sanatçısı olmayı ve program yapmayı hedefliyor. Doğuştan görme engelli olan Ataş, müzik yapma hayalini gerçekleştirmek için AKÜ Devlet Konservatuvarına kabul edildi ve birincilikle mezun oldu. Ataş, engeline rağmen pes etmeyerek başarılı bir şekilde eğitimini tamamladı. Hedefi TRT'ye ses sanatçısı olarak girmek olan Ataş, engelli arkadaşlara azimle çalışmalarını tavsiye ediyor. Öğretmeni Emrah Kalın ise Fırat'ın akademik anlamda ilk engelli öğrencisi olduğunu belirterek, birbirlerini motive ettiklerini ve engelleri tanımadıklarını söylüyor. Baba Eşref Ataş ise oğlunun hedeflerine ulaşması için her zaman destek olacağını ifade ediyor.

 • Eber Gölü'nün su seviyesi bahar yağışlarıyla arttı
  26 Haz Eber Gölü'nün su seviyesi bahar yağışlarıyla arttı

  Afyonkarahisar'da bulunan Eber Gölü, bahar aylarında etkili olan yağışlarla su seviyesinde artış yaşadı. Göl, birçok endemik bitki ve hayvan popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, su seviyesindeki artışın göl için avantajlı olduğunu belirtti. Göldeki su artışı sayesinde teknelerle her yere ulaşılabiliyor.

 • Eber Gölü'nde su seviyesi yükseldi
  12 Haz Eber Gölü'nde su seviyesi yükseldi

  Afyonkarahisar'daki Eber Gölü, son yağışlarla birlikte su seviyesinde artış yaşadı. Doluluk oranı yüzde 5 ile 10 oranında artan göl, Türkiye'nin 12'nci büyük gölü olarak nitelendiriliyor. Ancak su tasarrufuna gidilmesi gerektiği belirtiliyor. Eber Gölü, birçok endemik bitki ve hayvan popülasyonunu barındırıyor ve ulusal öneme sahip sulak alanlardan biri olarak biliniyor.

 • Eber Gölü'nde su seviyesi yağışlarla yükseldi
  12 Haz Eber Gölü'nde su seviyesi yağışlarla yükseldi

  Afyonkarahisar'daki Eber Gölü, son yağışlarla birlikte su seviyesinde artış yaşadı. Göl, Türkiye'nin 12. büyük gölü olarak nitelendiriliyor ve birçok endemik bitki ve hayvan popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. Ancak vahşi tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle önceki yıllarda su seviyesinde önemli ölçüde azalma yaşanmıştı. Bu yılki yağışlarla birlikte geçen seneki doluluk oranına yaklaşıldı ancak su tasarrufuna devam edilmesi gerekiyor. Eber Gölü ve çevresi ile ilgilenen uzmanlar, vatandaşların su tasarrufuna riayet etmeleri gerektiğini vurguluyor.

 • Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i ziyaret etti
  11 Haz Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i ziyaret etti

  Memur-Sen Konfederasyonu 1. Teşkilat Eğitim toplantısı için Afyonkarahisar'a gelen Genel Başkan Ali Yalçın, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i ziyaret etti. Yalçın, Zeybek'in öğrencilerin eğitimine verdiği önemi vurgulayarak, belediyenin çalışan personel konusundaki gayretlerini takdir etti. Zeybek ise çocukları kitap okumaya yönlendirmeyi hedeflediklerini ve okullara yaptıkları ziyaretlerde eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını belirtti.

 • Sandıklı'da Çevre Haftası etkinlikleri düzenlendi
  08 Haz Sandıklı'da Çevre Haftası etkinlikleri düzenlendi

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sandıklı Meslek Yüksekokulu ile Sandıklı Hisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri Çevre haftası etkinlikleri kapsamında Yunus Emre Kampüsü bahçesinde çiçek dikim etkinliğinde bir araya geldi. Sandıklı ilçesinde ilkokullar arasında yapılan bilgi yarışmasında Miralay Reşatbey İlkokulu birinci oldu.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 üniversiteye rektör ataması yaptı
  06 Haz Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 üniversiteye rektör ataması yaptı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 üniversiteye yaptığı rektör atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı. Atamalar arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi birçok üniversite yer alıyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı
  06 Haz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Savunma Sanayii Başkanlığı, İstanbul Valiliği ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı. Atamaların yanı sıra 13 üniversiteye rektör ataması da yapıldı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 üniversiteye rektör ataması yaptı
  06 Haz Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 üniversiteye rektör ataması yaptı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 üniversiteye yaptığı rektör atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı. Atamalar arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi birçok üniversite yer alıyor.

 • 13 üniversiteye yeni rektör ataması yapıldı
  06 Haz 13 üniversiteye yeni rektör ataması yapıldı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 13 üniversiteye rektör atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla birlikte Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdurrahman Muhammed Uludağ getirilirken, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Feridun Yılmaz atandı.

Advertisement