Son dakika Boğazkale haberleri, Boğazkale son dakika, son dakika Boğazkale

Son Dakika Boğazkale Haberleri

 • Çorum'da Kadının Sosyo-Ekonomik Durumunun Güçlendirilmesi Çalıştayı 2 Başladı
  13 Şub Çorum'da Kadının Sosyo-Ekonomik Durumunun Güçlendirilmesi Çalıştayı 2 Başladı

  Hitit Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Çorum'da Kadının Sosyo-Ekonomik Durumunun Güçlendirilmesi Çalıştayı 2' başladı. Çalıştayda, kadının toplumun her alanında olması için çalışmaların devam etmesi gerektiği vurgulandı.

 • Çorum'da Kadının Sosyo-Ekonomik Durumunun Güçlendirilmesi Çalıştayı Düzenlendi
  13 Şub Çorum'da Kadının Sosyo-Ekonomik Durumunun Güçlendirilmesi Çalıştayı Düzenlendi

  Hitit Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKAM) ev sahipliğinde Çorum'da kadının sosyo-ekonomik durumunun güçlendirilmesi çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda kadınların yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunlar analiz edilerek raporlanacak.

 • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sırakaya: 'İstanbul'da sel felaketi yaşanırken büyükelçilerle restoranlara giden bir anlayışı bu millet tasvip...
  09 Şub AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sırakaya: "İstanbul'da sel felaketi yaşanırken büyükelçilerle restoranlara giden bir anlayışı bu millet tasvip...

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, Çorum'da düzenlenen aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, milletin siyasi partiler ve ittifakları gözlemleme şansı olduğunu belirterek, AK Parti'nin hizmet odaklı anlayışını vurguladı. Sırakaya, yerel seçimlerde hizmet ve eser siyaseti yapan AK Parti'nin, milletin gönlünü kazanmayı hedeflediğini ifade etti.

 • AK Parti, Çorum'da 16 belediye başkan adayını tanıttı
  09 Şub AK Parti, Çorum'da 16 belediye başkan adayını tanıttı

  AK Parti, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Çorum merkez ve ilçelerindeki 16 belediye başkan adayını tanıttı. Aday tanıtım toplantısında konuşan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, yerel yönetimleri halka en yakın, halka ilk dokunan makamlar olarak gördüklerini belirtti. Sırakaya, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nı diğer siyasi hareketlerden ayıran en önemli özelliğin millete duyulan sevda olduğunu vurguladı. Adaylar, hizmet ve eser siyaseti yapacaklarını ve şehirlerindeki sorunları çözmek için çalışacaklarını ifade etti.

 • Çorum'un Boğazkale ilçesinde umre ödüllü Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması düzenlendi
  22 Oca Çorum'un Boğazkale ilçesinde umre ödüllü Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması düzenlendi

  Çorum'un Boğazkale ilçesine bağlı Yekbas köyünde, Yekbas Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından umre ödüllü Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması düzenlendi. Yarışmaya 17 yarışmacı katıldı ve birinci ortaokul öğrencisi Yiğit Ali Özkoçak oldu. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri, Boğazkale Kaymakamı Emine Yıldız Karataş, Boğazkale Belediye Başkanı Mesut Ocaklı ve Dernek Başkanı Mustafa Tüysüz tarafından verildi.

 • Akaryakıt yüklü tanker devrildi: Çorum-Ankara karayolu trafiğe kapatıldı
  18 Oca Akaryakıt yüklü tanker devrildi: Çorum-Ankara karayolu trafiğe kapatıldı

  Çorum'un Sungurlu İlçesi'ne bağlı Arifegazili köyü yakınlarında meydana gelen trafik kazası nedeniyle Çorum-Ankara Karayolu araç trafiğine kapatıldı. Yan yatan tankerden yola dökülen akaryakıt nedeniyle Karayolu çift taraflı araç trafiğine kapatıldı. Samsun-Ankara karayolunda kilometrelerce araç kuyruğu oluşurken, yaklaşık iki saattir yolda bekleyen araçlar Boğazkale-Alaca istikametine yönlendiriliyor.

 • Çorum-Ankara Karayolu Akaryakıt Yüklü Tanker Kazası Nedeniyle Ulaşıma Kapandı
  18 Oca Çorum-Ankara Karayolu Akaryakıt Yüklü Tanker Kazası Nedeniyle Ulaşıma Kapandı

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde meydana gelen akaryakıt yüklü tanker kazası sonucunda yola dökülen akaryakıt nedeniyle Çorum-Ankara karayolu çift taraflı olarak ulaşıma kapatıldı. Tankerde bulunan akaryakıtın patlama riski göz önünde bulundurularak bölgedeki elektrik akımı kesildi ve başka bir akaryakıt tankerinin olay yerine sevk edildiği belirtildi. Uzun araç kuyruklarının oluştuğu yolda Ankara-Samsun karayolu güzergahını kullanan araçlar bekletiliyor.

 • CHP Çorum İl Başkanı, 31 Mart Seçimleri için adaylarını belirledi
  11 Oca CHP Çorum İl Başkanı, 31 Mart Seçimleri için adaylarını belirledi

  CHP Çorum İl Başkanı Dinçer Solmaz, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için 5 ilçe ve 1 belde belediye başkanı adayını belirlediklerini açıkladı. Solmaz, Alaca, Boğazkale, Kargı, Ortaköy, Osmancık ve Aşdağul beldesinde aday gösterilecek isimleri duyurdu. Çorum Belediyesi ile 13 ilçe ve 2 belde belediyesinde iddialı olduklarını belirten Solmaz, adaylara başarı diledi.

 • Çorum'un Boğazkale ilçesine turizm projeleri destek
  07 Ara Çorum'un Boğazkale ilçesine turizm projeleri destek

  Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Çorum'un Boğazkale ilçesinin turizm potansiyelini güçlendirmek amacıyla hazırlanan 2 projeyi desteklemeye karar verdi. Boğazkale Kaymakamlığı ve Boğazkale Müzesi tarafından yürütülen projeler, Hattuşa Antik Kenti'ne ev sahipliği yapan ilçenin turizm altyapısını güçlendirmeyi hedefliyor. Projeler kapsamında Boğazköy Müzesi-Turizm Değerlerini Güçlendirme Projesi ile turistlere eğitim verilecek ve dijital turizm haritası hazırlanacak. Ayrıca, Hitit Köyü Bina Sağlıklaştırma Projesi ile Hitit Köyü binasında meydana gelen hasar onarılacak.

 • Çorum'un Boğazkale ilçesinde kuvvetli rüzgar nedeniyle ağaçlar devrildi
  26 Kas Çorum'un Boğazkale ilçesinde kuvvetli rüzgar nedeniyle ağaçlar devrildi

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle bazı ağaçlar devrildi ve yol kısa bir süreliğine trafiğe kapandı.

 • Hattuşa Antik Kenti'nde 2 Bin 250 Yıllık Testere Bulundu
  22 Kas Hattuşa Antik Kenti'nde 2 Bin 250 Yıllık Testere Bulundu

  Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazıda, 2 bin 250 yıllık olduğu değerlendirilen bir testere bulundu. Testerenin Galat dönemine ait olduğu ve Anadolu'da daha önce görülmediği belirtildi.

 • Hattuşa Antik Kenti'nde 2 Bin 800 Yıllık Fil Dişi Süsleme Parçası Bulundu
  13 Kas Hattuşa Antik Kenti'nde 2 Bin 800 Yıllık Fil Dişi Süsleme Parçası Bulundu

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde yer alan Hattuşa Antik Kenti'ndeki arkeolojik kazıda, yaklaşık 2 bin 800 yıllık olduğu değerlendirilen fil dişi süsleme parçası bulundu. Kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Andreas Schachner, bulunan eserin önemli bir obje olduğunu ve Boğazköy Müzesi'nde sergileneceğini belirtti.

 • Hitit Üniversitesi öğrencileri Hitit Yolu'nda yürüyüş ve çevre temizliği yaptı
  08 Kas Hitit Üniversitesi öğrencileri Hitit Yolu'nda yürüyüş ve çevre temizliği yaptı

  Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencileri, Hitit Yolu'nda yürüyüş ve çevre temizliği yaptı.

 • Boğazkale Kaymakamı Köylerde İncelemelerde Bulundu
  23 Eki Boğazkale Kaymakamı Köylerde İncelemelerde Bulundu

  Boğazkale Kaymakamı Emine Karataş Yıldız, ilçeye bağlı köylerde incelemelerde bulundu. Yıldız, köy ziyaretlerinde muhtarlardan köylerin sorunları ve talepleri hakkında bilgi aldı.

 • Çorum Belediyesi Laçin ilçesine asfalt desteği sağladı
  16 Eki Çorum Belediyesi Laçin ilçesine asfalt desteği sağladı

  Çorum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Çorum'un yeşil ilçesi Laçin'de bin 500 ton asfalt serimi gerçekleştirdi. Çorum Belediyesi, ilçelerden gelen asfalt taleplerini karşılayarak, Çorum'u bir bütün olarak görmeye devam ediyor.

 • Hititlerin başkenti Hattuşa'da keşfedilen hiyeroglifler tüneli yapan kişi hakkında bilgiler içeriyor
  10 Eki Hititlerin başkenti Hattuşa'da keşfedilen hiyeroglifler tüneli yapan kişi hakkında bilgiler içeriyor

  Hititlerin başkenti Hattuşa'daki Yerkapı Tüneli'nde bulunan Anadolu hiyerogliflerinin çözülen bölümleri, tüneli yapan kişi hakkında bilgiler içeriyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Genç tarafından keşfedilen hiyeroglifler, binlerce yıl boyunca bozulmadan günümüze ulaşmıştır. Hiyerogliflerin incelenmesi devam etmektedir ve bu keşif, Hitit dünyası hakkında gündelik hayatla ilgili ipuçları sunmaktadır.

 • Hattuşa'daki kazılarda yeni bir dil keşfedildi! Uzmanlar çözmek için çalışıyor
  06 Eki Hattuşa'daki kazılarda yeni bir dil keşfedildi! Uzmanlar çözmek için çalışıyor

  Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hititlerin başkenti Hattuşa Ören Yeri'nde yapılan kazılarda bulunan tablet üzerinde yeni bir diş keşfedildi. Kalaşma ülkesine ait ölü dilin çözülmesi için uzmanlar çalışma başlattı..

 • Cip ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı
  05 Eki Cip ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, cip ile otomobil çarpıştı. Kazada aynı aileden 2 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı. Olay yerine sağlık, polis ve jandarma ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldı ancak ağır yaralanan 2 kişi kurtarılamadı. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Çorum'da cip ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 2 ağır yaralı
  05 Eki Çorum'da cip ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 2 ağır yaralı

  ÇORUM'un Boğazkale ilçesinde, cip ile otomobilin çarpıştığı kazada 2 kişi öldü, 2 kişi de ağır yaralandı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

 • Çorum'da cip ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı
  05 Eki Çorum'da cip ile otomobil çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, cip ile otomobil çarpıştı. Kazada aynı aileden 2 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Soruşturma devam ediyor.

 • Çorum'da Otomobil ile Cip Çarpışması: 2 Ölü, 2 Yaralı
  05 Eki Çorum'da Otomobil ile Cip Çarpışması: 2 Ölü, 2 Yaralı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, otomobil ile cipin çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi ise yaralandı. Kazada, cip sürücüsü gözaltına alınırken, yaralılar hastaneye kaldırıldı.

 • Çorum Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Hititlerin Başkenti Hattuşa'da Etkinlik Düzenledi
  28 Eyl Çorum Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri Hititlerin Başkenti Hattuşa'da Etkinlik Düzenledi

  Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğün destekleriyle Çorum Güzel Sanatlar Lisesi koordinatörlüğünde hayata geçirilen 'Uygarlığın İzinde Kültür ve Sanat Buluşmaları' Projesi kapsamında Hititlerin Başkenti Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerlerinde etkinlik düzenlendi.

 • Hititlerin başkenti Hattuşa'da yeni bir dil keşfedildi
  21 Eyl Hititlerin başkenti Hattuşa'da yeni bir dil keşfedildi

  Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa kazılarında, yeni bir Hint-Avrupa dilinin keşfedildiği açıklandı. Kazılarda bulunan çivi yazılı metinler arasında, Hititçe ile yazılmış olmayan bir dilde yazılmış okuma metni bulundu. Bu dil, Kalaşma dil olarak tanımlandı ve Hititlerin başkenti Hattuşa'da kullanılan diğer dillerle birlikte inceleniyor. Henüz büyük ölçüde anlaşılmayan Kalaşma dilinin Anadolu-Hint-Avrupa dilleri ailesine ait olduğu belirtildi.

 • Boğazkale'de Gaziler Günü kutlandı
  19 Eyl Boğazkale'de Gaziler Günü kutlandı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı.

 • Çorum'da Arkeopark Çürümeye Terk Edildi
  14 Eyl Çorum'da Arkeopark Çürümeye Terk Edildi

  CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Çorum'da Hititler döneminde inşa edilen baraj çevresinde yapılan Arkeopark'ın çürümeye terk edildiğini belirterek, yetkililere çağrıda bulundu. Tahtasız, turizm yolunun yapılması ve bölgenin turizme kazandırılması gerektiğini vurguladı.

 • Çorum Boğazkale'de Eğitim Öğretim Yılı Başladı
  13 Eyl Çorum Boğazkale'de Eğitim Öğretim Yılı Başladı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla düzenlenen programda, Atatürk anıtına çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal Marşı okundu. Programda ayrıca tohum dikim etkinliği ve resim yapma etkinliği gerçekleştirildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından temin edilen karaçam tohumları, tohum yataklarına dikilerek üzerlerine isimleri yazıldı. Bu tohumlardan yetiştirilecek fidanlar, gelecek yıl Ağaçlandırma Günü'nde toprakla buluşturulacak.

 • Çorum'un Sungurlu ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alındı
  09 Eyl Çorum'un Sungurlu ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alındı

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde otluk alanda çıkan yangın ağaçlık alana sıçradı. Yangın itfaiye ekiplerinin uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı.

 • Boğazkale Kaymakamı Yıldız görevine başladı
  07 Eyl Boğazkale Kaymakamı Yıldız görevine başladı

  Boğazkale Kaymakamı Emine Karataş Yıldız, görevine başladı.

 • İskilip Dolma Turşu Çilek Festivali'nde yapılan güreşler Kırkpınar'ı arattı
  03 Eyl İskilip Dolma Turşu Çilek Festivali'nde yapılan güreşler Kırkpınar'ı arattı

  İskilip Belediyesi tarafından düzenlenen Dolma Turşu Çilek Festivali'nde yapılan güreşler büyük ilgi gördü. 410 sporcu katıldığı güreşlerde Rıza Yıldırım başpehlivan oldu. Ayrıca güreş ağalığı için yapılan ihaleyi Mustafa Satılmış kazandı.

 • İskilip Dolma, Turşu, Çilek Festivali'nde Karakucak Güreşleri Yapıldı
  02 Eyl İskilip Dolma, Turşu, Çilek Festivali'nde Karakucak Güreşleri Yapıldı

  Çorum'un İskilip ilçesinde düzenlenen 4. Geleneksel İskilip Dolma, Turşu, Çilek Festivali kapsamında karakucak güreşleri yapıldı. Güreşlere 410 pehlivan katıldı ve finalde Rıza Yıldırım başpehlivan oldu.

 • MHP Osmancık İlçe Başkanlığı 14. Olağan Kongresi Yapıldı
  01 Eyl MHP Osmancık İlçe Başkanlığı 14. Olağan Kongresi Yapıldı

  MHP Osmancık İlçe Başkanlığı 14. olağan kongresi düğün salonunda gerçekleştirildi. Selim Dölcü başkanlığındaki yeni yönetim kurulu belirlendi.

 • Çorum'un ilçelerinde Büyük Zafer'in 101. yılı kutlanıyor
  30 Ağu Çorum'un ilçelerinde Büyük Zafer'in 101. yılı kutlanıyor

  Çorum'un ilçelerinde 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla törenler düzenlendi.

 • Nevşehir'de 5 ilçenin Kaymakamı değişti
  24 Ağu Nevşehir'de 5 ilçenin Kaymakamı değişti

  Bu gün Resmi Gazetede yayınlanan Kaymakamlar Kararnamesi ile Nevşehir'in Acıgöl, Avanos, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp Kaymakamları değişti.

 • Takla atan otomobil tarlaya devrildi: 4 yaralı
  20 Ağu Takla atan otomobil tarlaya devrildi: 4 yaralı

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.

 • Çorum'da 3 Bin 300 Yıllık Silo Bulundu
  18 Ağu Çorum'da 3 Bin 300 Yıllık Silo Bulundu

  Çorum'un Ortaköy ilçesindeki Şapinuva Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazıda, yaklaşık 3 bin 300 yıllık bir silo bulundu. Kazı ekibi, bu yapının Hitit döneminde tarım yapılan bölgede hububat depoları olarak kullanıldığına inanıyor. Silonun yaklaşık 150 ton saklama kapasitesine sahip olduğu düşünülüyor ve bu buluntu, Şapinuva'nın ne kadar önemli bir şehir olduğunu gösteriyor.

 • Çiftçilerin emeklerini korumak için biçerdöver kontrolleri sürüyor
  28 Tem Çiftçilerin emeklerini korumak için biçerdöver kontrolleri sürüyor

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde, çiftçilerin bir yıllık emeklerinin zayi olmaması için biçerdöver kontrolleri devam ediyor. Boğazkale İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hububat hasadında dane kaybını en aza indirmek amacıyla biçerdöver kontrollerine devam ediyor. Ayrıca, üreticilere dane kaybı konusunda eğitimler düzenlenerek bilgilendirme yapılıyor. Çiftçilere anız yangınları, su tasarrufu, doğru sulama teknikleri ve hasat sonrası toprak işleme konularında da yönlendirme ve bilgilendirme yapılmaktadır.

 • Çorum'un Boğazkale ve Uğurludağ Kaymakamları Yurt Dışı Eğitimi İçin Görevlerinden Ayrıldı
  16 Tem Çorum'un Boğazkale ve Uğurludağ Kaymakamları Yurt Dışı Eğitimi İçin Görevlerinden Ayrıldı

  Çorum'un Boğazkale Kaymakamı Nazmi Yücel ve Uğurludağ Kaymakamı Erkan Şahin, yurt dışı eğitimi için görevlerinden ayrıldı. Boğazkale Kaymakamı Yücel, veda programında mesai arkadaşlarıyla vedalaşırken, Uğurludağ Kaymakamı Şahin ise ilçe halkına veda etti. Yücel, 17 aydır görev yaptığı Boğazkale'den yurt dışı dil kursuna katılmak üzere ayrıldığını belirtirken, Şahin ise 1,5 yıldır hizmet ettiği Uğurludağ'da görev süresinin sonuna geldiğini aktardı.

 • Çorum'un ilçelerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları düzenlendi
  16 Tem Çorum'un ilçelerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları düzenlendi

  Çorum'un ilçeleri Boğazkale, Kargı ve İskilip'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Boğazkale'de kortej yürüyüşü ve anma etkinliği gerçekleştirildi. Kargı'da vatandaşlar Saat Kulesi Meydanı'nda toplandı, dua edildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması dinlendi. Milli güreşçi Emrah Kuş, şehit annesine kazandığı altın madalyayı hediye etti. İskilip'te ise mevlit okunması ve tören düzenlendi.

 • Çorum'un Emirler Köyü'nde Geleneksel Elmalı Yayla Şenlikleri Düzenlendi
  11 Tem Çorum'un Emirler Köyü'nde Geleneksel Elmalı Yayla Şenlikleri Düzenlendi

  Çorum'un Boğazkale ilçesine bağlı Emirler Köyü'nde 30. Geleneksel Elmalı Yayla Şenlikleri düzenlendi. Köy muhtarlığı ve Emirler Köyü Kalkındırma, Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen şenlikte katılımcılara Çorum'un yöresel yemeklerinden İskilip dolması ikram edildi. Şenlikte konuşan dernek başkanı Tahir Arayıcı, şenliğin her yıl düzenlendiğini ve bölgede birlik ve beraberliğin pekişmesine vesile olduğunu belirtti. Etkinliğe CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Boğazkale Belediye Başkanı Mesut Ocaklı, CHP Çorum İl Başkanı Ümit Er, MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ile vatandaşlar da katıldı.

 • 4 bin 500 yıllık tabletlerdeki Hitit mutfağı dünyaya tanıtılacak
  05 Tem 4 bin 500 yıllık tabletlerdeki Hitit mutfağı dünyaya tanıtılacak

  Çorum'da bulunan 4 bin 500 yıllık Hitit tabletlerinden elde edilen yemek tarifleri kullanılarak hazırlanacak olan Hitit mutfağı, yerli ve yabancı turistlere tanıtılacak. Çorum Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla, Hitit mutfağı ve yöresel yemeklerin tanıtımı yapılmaktadır. Bu sayede, birkaç yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlerin Hitit mutfağını deneyimlemesi hedeflenmektedir. Ayrıca, Hattuşa'da bulunan turistlere Hitit yemekleri ikram edilmesi planlanmaktadır. Çorum'un gastronomi noktasında keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olduğu belirtilerek, herkesin Çorum'a davet edildiği ifade edilmektedir.

 • Çorum'un Sungurlu ilçesinde 3 araç çarpıştı, 1 sürücü yaralandı
  29 Haz Çorum'un Sungurlu ilçesinde 3 araç çarpıştı, 1 sürücü yaralandı

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 3 araç çarpıştı ve 1 sürücü yaralandı. Kazada yaralanan sürücü, ambulansla Sungurlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

 • Çorum'da 3 araç birbirine girdi: 1 yaralı
  29 Haz Çorum'da 3 araç birbirine girdi: 1 yaralı

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde meydana gelen kazada, 3 araç çarpıştı ve 1 kişi yaralandı. Kazada yaralanan kişi, Sungurlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Çorum'un Boğazkale ilçesinde otomobil çarpışması: 8 yaralı
  29 Haz Çorum'un Boğazkale ilçesinde otomobil çarpışması: 8 yaralı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde İbrahim Şengül idaresindeki bir otomobil, Salim Tanışık'ın kullandığı başka bir otomobille çarpıştı. Kazada sürücülerin yanı sıra araçlarda bulunan 6 kişi yaralandı. Yaralılar, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

 • Hitit Yolu, doğa ve tarihseverlere alternatif tatil rotası sunuyor
  26 Haz Hitit Yolu, doğa ve tarihseverlere alternatif tatil rotası sunuyor

  Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hitit yolu yürüyüş ve bisiklet parkurları, Kurban Bayramı tatilinde doğa ile buluşmayı planlayanlar için birçok alternatif sunuyor. Toplam 236 kilometre boyunca işaretlenen rota üzerindeki 17 parkur, alternatif güzergahlarla 385 kilometreye ulaşıyor. Hitit yolu yürüyüş ve bisiklet parkurları, yürüyüşçülere UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hattuşa Ören Yeri ile bölgedeki diğer önemli Hitit yerleşimleri Alacahöyük ve Şapinuva arasındaki eski yollarda seyahat etme fırsatı sunuyor.

 • Çiftçi Tarlasında Bulduğu Küp Kapağını Müzeye Teslim Etti
  21 Haz Çiftçi Tarlasında Bulduğu Küp Kapağını Müzeye Teslim Etti

  Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlileri tarafından Boğazkale ilçesinde düzenlenen toplantıda bir çiftçi, tarlasında bulduğu küp kapağını Boğazkale Müzesi'ne teslim etti. Eğitimde, köylerden vatandaşlara kültür varlıklarının korunması ve müzelere teslim edilme süreci hakkında bilgi verildi. Bulunan küp kapağı, Roma dönemine ait bir büyük küpe ait olabileceği belirtilerek, sağlam ve tek parça halinde bulunmasının önemi vurgulandı.

 • Çorum'un Boğazkale ilçesinde sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı
  19 Haz Çorum'un Boğazkale ilçesinde sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı

  Boğazkale ilçesinde etkili olan sağanak nedeniyle Yazır Deresi taştı ve ilçede su baskınları yaşandı. Boğazkale Belediyesi ekipleri taşkın tehlikesine karşı çalışma başlattı. Yağış nedeniyle ilçeye bağlı köylerde ekili arazilerde su baskını meydana geldi ve ekili alanlar zarar gördü.

 • Çorum'da sel: Dereler taştı, tarım arazileri sular altında kaldı
  19 Haz Çorum'da sel: Dereler taştı, tarım arazileri sular altında kaldı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde sağanak yağışın ardından yaşanan selde dereler taştı, tarım arazileri ise zarar gördü. Yaşanan sel sonrası ilçede bazı ev ve iş yerlerinde su baskınları oluştu. Boğazkale Belediyesi ekipleri merkez ve kırsalda çalışmalarına devam ediyor.

 • Çorum'un Boğazkale ilçesinde sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı
  19 Haz Çorum'un Boğazkale ilçesinde sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı

  Boğazkale ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle ilçe merkezinden geçen Yazır Deresi'nin debisi yükseldi ve bazı sokaklarda su birikintileri oluştu. Boğazkale Belediyesi ekipleri taşkın tehlikesine karşı çalışma başlattı. Yağış nedeniyle Evci, Çarşıcuma ve Örenkaya köylerindeki ekili arazilerde su baskını meydana geldi. Evci Barajı'ndan tedbir amaçlı su bırakılıyor.

 • Çorum'da traktör kazası: 1 ölü
  18 Haz Çorum'da traktör kazası: 1 ölü

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde, traktörün devrilmesi sonucu sürücü Mustafa Atik hayatını kaybetti. Olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi ancak Atik, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Cenaze otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

 • Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Hattuşa'da yoga yaptı
  17 Haz Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Hattuşa'da yoga yaptı

  Dünya Yoga Günü dolayısıyla Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Ören Yeri'nde yoga yapan Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Virander Paul, yaptığı konuşmada yoganın insanlığın ortak dili haline geldiğini söyledi. Etkinliğe 75 kişilik bir heyet katıldı ve yaklaşık 2 saat sürdü. Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan, etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, katılımcılara teşekkür etti.

 • Dünya Yoga Günü Hattuşa'da kutlandı
  17 Haz Dünya Yoga Günü Hattuşa'da kutlandı

  Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Ören yeri, Dünya Yoga Günü etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Hindistanlılar tarafından 'Bir dünya, Bir aile ve Bir gelecek' temasıyla gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye'nin en önemli merkezlerinden olan Hattuşa'nın eşsiz güzellikleri arasında gerçekleştirildi. Hindistan Ankara Büyükelçisi Virader Paul, yoganın artık tüm dünyada insanlığın ortak dili haline geldiğini söyledi. Programın ardından konuk heyet Boğazköy Müzesi ve Hattuşa Antik kentini gezdi.

 • Çorum Boğazkale'de öğrencilerden şiir dinletisi
  14 Haz Çorum Boğazkale'de öğrencilerden şiir dinletisi

  Boğazkale ilçesinde Yekbas Şehit İsa Höçük Ortokulu öğrencileri ve Türkçe öğretmeni Seher Göktaş koordinesinde 'Bir Hayal Gerçek Oluyor Şiir Dinletisi' düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutu Fırat ve Türkçe öğretmeni Göktaş'ın da katıldığı dinleti, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler tarafından beğeni topladı.

 • Çorum'da Hacı Adayları Ulu Camii Avlusunda Uğurlandı
  07 Haz Çorum'da Hacı Adayları Ulu Camii Avlusunda Uğurlandı

  Çorum'un Sungurlu ve Boğazkale İlçelerinden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu ile kutsal topraklara gidecek hacı adayları için tarihi Ulu Camii avlusunda hacı uğurlama programı düzenlendi.

 • Evci köyünde Nöbeti Baba Yağmur Duası hava muhalefeti nedeniyle köyde yapıldı
  05 Haz Evci köyünde Nöbeti Baba Yağmur Duası hava muhalefeti nedeniyle köyde yapıldı

  Çorum'un Boğazkale ilçesine bağlı Evci köyünde 133'üncüsü düzenlenen geleneksel Nöbeti Baba Yağmur (Şükür) Duası etkinlikleri, hava muhalefeti nedeniyle köyde yapıldı. Köy Muhtarı Hasan Sarımeşinli, etkinliğin yörenin en büyük toplumsal miraslarından birisi olduğunu belirtti.

 • Çorum'da Mantar Zehirlenmesi Şüphesiyle 10 Kişi Hastanede Tedavi Altında
  04 Haz Çorum'da Mantar Zehirlenmesi Şüphesiyle 10 Kişi Hastanede Tedavi Altında

  Çorum merkez, Boğazkale ilçesi ile Seydim ve Türkler köylerinde doğadan topladıkları mantardan yedikten sonra rahatsızlanan 10 kişi hastaneye başvurdu. Dodurga ilçesinde ise 3 kişi aynı şikayetlerle yardım istedi. Tedavileri devam ediyor.

 • Çorum'da yabani mantar toplama uyarısı
  01 Haz Çorum'da yabani mantar toplama uyarısı

  Boğazkale Devlet Hastanesi Başhekimi Aykut Artar, doğadan toplanan yabani mantarlarla ilgili zehirlenme uyarısında bulundu. Çorum'un Boğazkale ilçesinde vatandaşlar antik kenti çevreleyen ormanlık alanda yabani mantar topluyor. Mantar zehirlenmelerinin çoğunun doğadan toplanan yabani mantarların bilinçsizce tüketilmesi sonucu oluştuğunu vurgulayan Artar, vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

 • Çorum'da sokak hayvanlarının neden olduğu trafik kazaları 'reflektörlü tasma' ile önlenecek
  30 May Çorum'da sokak hayvanlarının neden olduğu trafik kazaları 'reflektörlü tasma' ile önlenecek

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde aniden yola çıkan sahipsiz sokak hayvanlarının karanlıkta görünürlüğünü artırmak amacıyla 'reflektörlü tasma' uygulaması başlatıldı.

 • Otomobil dere yatağına uçtu: 1 yaralı
  29 May Otomobil dere yatağına uçtu: 1 yaralı

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre köye mantar toplamaya giden G.M., mantar dönüşü direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu takla atarak dere yatağına uçtu. Meydana gelen kazada otomobil sürücüsü G.M. yaralandı. Yaralı sürücü kaza yerine gelen ambulansla Boğazkale Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili olarak başlatılan incelemenin sürdüğü öğrenildi.

 • Çorum'da dolu etkili oldu
  24 May Çorum'da dolu etkili oldu

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde sağanak ve dolu etkili oldu.

 • Çorum Boğazkale'de öğrenciler müze ve ören yerini gezdi
  18 May Çorum Boğazkale'de öğrenciler müze ve ören yerini gezdi

  Çorum'un Boğazkale ilçesindeki okullarda eğitim gören öğrenciler, Müzeler Günü nedeniyle Boğazköy Müzesi'ni gezdi.

 • İsviçreli çift Türkiye'de torunlarını ziyaret etmek için bisikletleriyle yola çıktı
  13 May İsviçreli çift Türkiye'de torunlarını ziyaret etmek için bisikletleriyle yola çıktı

  İsviçreli çift, Türkiye'de kızlarını, damatlarını ve torunlarını ziyaret etmek için İzmir'den bisikletleriyle yola çıktı. Yaklaşık 20 gün süren yolculukları boyunca Türk kültürünü tanıyan çift, Yozgat'ta mola vererek Boğazkale'yi gezdikten sonra Amasya'ya geçecekler. Yolculukları boyunca Türk yemeklerine hayran kalan çift, Türkiye'yi çok sevdiklerini belirtti.

 • Sungurlu'da 36 bin 633 seçmen oy kullanacak
  06 May Sungurlu'da 36 bin 633 seçmen oy kullanacak

  Türkiye'de yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Sungurlu ilçesinde 182 sandıkta 36 bin 633 seçmen oy kullanacak. Boğazkale ilçesinde ise 3 bin 43 seçmen bulunuyor ve ilçe merkezinde 5 sandıkta bin 1 seçmen, 14 köyde ise 2 bin 42 seçmen 15 sandıkta oy kullanacak.

 • 8 bin yıllık geçmişe sahip Hattuşa'da doğa ilkbaharla yeniden canlandı
  26 Nis 8 bin yıllık geçmişe sahip Hattuşa'da doğa ilkbaharla yeniden canlandı

  Anadolu'nun ilk medeniyetlerinden Hatti ve Hititlerin kültürel mirasına ev sahipliği yapan Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Ören Yeri, ziyaretçilerini ilkbahar tonlarıyla karşılıyor.

 • Koruma Kurulu'ndan yükümlülere gıda yardımı
  10 Nis Koruma Kurulu'ndan yükümlülere gıda yardımı

  Sungurlu Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı, Denetimli Serbestlik Tedbiri altında bulunan ve maddi durumu zayıf olan yükümlülere gıda yardımında bulundu.

 • Çorum'da kadınların 'madımak otu' mesaisi başladı
  10 Nis Çorum'da kadınların "madımak otu" mesaisi başladı

  Doğada yetişen madımak otu, ilkbaharın gelmesiyle Çorum'un Boğazkale ilçesinde toplanmaya başlandı.

 • Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, bağımsız müzeye dönüştürüldü
  08 Nis Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, bağımsız müzeye dönüştürüldü

  Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, bağımsız müzeye dönüştürüldü Müze Müdürlüğü'ne Areokolog Rebul İbiş atandı Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla bağımsız bir müzeye dönüştürüldü.

 • Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, bağımsız müzeye dönüştürüldü
  08 Nis Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, bağımsız müzeye dönüştürüldü

  Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, bağımsız müzeye dönüştürüldü Müze Müdürlüğü'ne Areokolog Rebul İbiş atandı Hititlerin başkenti Hattuşa'da bulunan Boğazköy Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla bağımsız bir müzeye dönüştürüldü.

 • Çorum'da kar yağışı etkili oluyor
  29 Mar Çorum'da kar yağışı etkili oluyor

  Çorum kent merkezi ile bazı ilçelerinde kar yağışı etkisini sürdürüyor.

 • Çorum'dan kısa kısa
  21 Mar Çorum'dan kısa kısa

  Sungurlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ramazan ayı nedeniyle esnafı denetledi.

 • Çorum'dan kısa kısa
  16 Mar Çorum'dan kısa kısa

  Çorum'un Ortaköy Kaymakamlığınca deprem bölgesi için konteyner seferberliği başlatıldı.

 • Boğazkale'den deprem bölgesine 2 karavan gönderildi
  23 Şub Boğazkale'den deprem bölgesine 2 karavan gönderildi

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde vatandaşlardan toplanan bağışlarla yaptırılan 2 karavan, afet bölgesinde AFAD görevlilerine teslim edildi.

 • Boğazkale'den deprem bölgesine iki tır daha yakacak yardımı gönderildi
  20 Şub Boğazkale'den deprem bölgesine iki tır daha yakacak yardımı gönderildi

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde Kaymakamlık ve Belediye öncülüğünde toplanan 2 tır yakacak malzemesi, deprem bölgesine gönderildi.

 • Boğazkale'den deprem bölgesine iki tır daha yakacak yardımı gönderildi
  20 Şub Boğazkale'den deprem bölgesine iki tır daha yakacak yardımı gönderildi

  Çorum'un Boğazkale ilçesinde Kaymakamlık ve Belediye öncülüğünde toplanan 2 tır yakacak malzemesi, deprem bölgesine gönderildi.

 • Boğazkale silahlı saldırı; 1 kişi hayatını kaybetti
  14 Şub Boğazkale silahlı saldırı; 1 kişi hayatını kaybetti

  Çorum'un Boğazkale ilçesindeki silahlı saldırıda 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralandı.

 • Çorum'da silahlı saldırıya uğrayan 2 kişiden biri öldü
  14 Şub Çorum'da silahlı saldırıya uğrayan 2 kişiden biri öldü

  Çorum'da silahlı saldırıya uğrayan 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

 • Çorum'da silahlı saldırıya uğrayan 2 kişiden biri öldü
  14 Şub Çorum'da silahlı saldırıya uğrayan 2 kişiden biri öldü

  Çorum'da silahlı saldırıya uğrayan 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

 • Boğazkale'den 'Asrın felaketi' bölgesine yardım
  10 Şub Boğazkale'den "Asrın felaketi" bölgesine yardım

  "Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere Çorum'dan yardım gönderilmeye devam ediliyor.

 • Depremde hayatını kaybeden inşaat ustası toprağa verildi
  09 Şub Depremde hayatını kaybeden inşaat ustası toprağa verildi

  Osmaniye'de depreme yakalanan ve enkaz altında kalarak hayatını kaybeden inşaat ustası Cengiz Arayıcı son yolculuğuna uğurlandı.

 • Çorumlu iş insanı köyüne doğa oteli kurdu
  31 Oca Çorumlu iş insanı köyüne doğa oteli kurdu

  Çorumlu iş adamı Nadir Sazak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle doğup büyüdüğü köyüne doğa oteli kurdu.

 • Çorum'da kar yağışı etkili oluyor
  31 Oca Çorum'da kar yağışı etkili oluyor

  Çorum kent merkezi ile bazı ilçelerinde kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Advertisement