11.sanayi Kongresi 19-20 Aralık'ta İstanbul'da Yapılacak - Son Dakika
Dünya

11.sanayi Kongresi 19-20 Aralık'ta İstanbul'da Yapılacak

11.sanayi Kongresi 19-20 Aralık\'ta İstanbul\'da Yapılacak

İstanbul Sanayi Odası, 19-20 Aralık'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde "Bölgesel Üretim, Küresel Güç" temalı 11 İstanbul Sanayi Odası(İSO), 19-20 Aralık'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde "Bölgesel Üretim, Küresel Güç" temalı 11.Sanayi Kongresi'ni...

28.11.2012 14:26

İstanbul Sanayi Odası, 19-20 Aralık'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde "Bölgesel Üretim, Küresel Güç" temalı 11 İstanbul Sanayi Odası(İSO), 19-20 Aralık'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde "Bölgesel Üretim, Küresel Güç" temalı 11. Sanayi Kongresi'ni düzenleyecek.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, 2013 yılının kolay bir yıl olmayacağını vurgulayarak Türk sanayisinin üzerindeki yüklerin hafifletilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin hedeflediği noktaya ulaşması için en azından istihdam sorununu çözebilmesi için her yıl yüzde 7-8 oranlarında büyümek zorunda olduğunu kaydetti. Küçük, 11. Sanayi Kongresi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, kongrenin ana temasının "Sürdürülebilir Rekabet Gücü" olduğunu belirtirken alt temaların "Bölgesel Üretim, Küresel Güç" olarak tespit edildiğini söyledi.

Küçük, şu ana kadar gerçekleştirilen kongrelerde toplam 448 konuşmacının söz aldığını, 102 oturum düzenlendiğini ve bu oturumlarda 21 konuk konuşmacı olmak üzere 95 yabancı konuşmacı ve 9 bin 800 üzerinde katılımcının yer aldığını kaydetti.

Tanıl Küçük, 11. Kongre'de ise iki konuk konuşmacı, kapanış oturumu dahil 5 oturumda toplam 30 konuşmacının yer alacağını belirterek, kongrenin detaylarına ilişkin bilgi verdi.

Toplamda 30 konuşmacının katılacağı ve açılış konuşmasını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yapacağı 11. Sanayi Kongresi'nde konuk konuşmacı olarak Maryland Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Anıl Gupta ve Prof George Yip katılacak. İnovasyon Sergisi'nde ise bilgi, fikir ve proje ve inovasyon temalarında 35 firma ve kurum yenilikçi proje ve ürünlerin tanıtımı yapılacak.

-"2013 YILI KOLAY BİR YIL OLMAYACAK"-

Gazetecilerin soruları yanıtlayan Küçük,bugünlerin lokomotifinin Türk sanayisi olduğuna ve kongreye katılım ve ilginin yoğunluğuna vurgu yaparken, 2013 yılının kolay bir yıl olmayacağını dile getirdi.

Küçük, Türk sanayisinin üzerindeki yüklerin hafifletilmesi gerektiğini belirterek, "Hafifletilmesini, bakın kaldırılmasını demiyoruz. Türkiye'nin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşulları biliyoruz. Yüklerimiz hafiflerse Türk sanayisi daha güçlü bir hale gelir" dedi.

Türkiye'nin son krizde ayakta kaldığına dikkat çeken Küçük, ancak bunun bir başarı öyküsü olarak görülmemesi gerektiğini, Cumhuriyet'in ortalamasının 2000 yılına kadar yüzde 4.7 büyüme olduğunu, son 10 yılın ortalamasının ise bunun altında kaldığını vurguladı.

Türkiye'nin yapması gereken çok şey olduğunu söyleyen Küçük, Türkiye'nin hedeflediği noktaya ulaşması için en azından istihdam sorununu çözebilmesi için her yıl yüzde 7-8 oranlarında büyümek zorunda olduğunu kaydetti.

Oda ve Borsa seçimlerine de değinen Küçük, seçimlerin Ekim ya da Kasım ayında yapılacağını ancak 4 ay ertelendiğini yeni seçimlerin ise Şubat ya da Mart ayında yapılacağını söyledi. Küçük ayrıca, seçimlerin tekrar ertelenmesi için teknik olarak bir durumun şu anda söz konusu olmadığını ifade ederek, basından oda başkanlarının 2 dönem başkanlık yapmasına itiraz edenlerin olduğunu öğrendiğini ancak bakış açılarının yasaya uyulması yönünde olduğunu vurguladı. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya 11.sanayi Kongresi 19-20 Aralık'ta İstanbul'da Yapılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement