Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Maryland haberleri, Maryland son dakika, son dakika Maryland

Son Dakika Maryland Haberleri

Son dakika Maryland haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son maryland haberleri anında burada.


 • 28.11.2023 28 Kas 21:18 Biden'ın oğlu, Cumhuriyetçilerin ifade vermesi çağrısını 'halka açık olması' şartıyla kabul etti

  Biden'ın oğlu, Cumhuriyetçilerin ifade vermesi çağrısını 'halka açık olması' şartıyla kabul etti NEW ABD Başkanı Joe Biden'in oğlu Hunter Biden, "deniz aşırı ülkelerdeki iş ilişkilerinde siyasi nüfuz kullandıkları" iddialarına ilişkin çağrıldığı Kongre'de halka açık olarak yapılacak oturumda ifade verebileceğini belirtti.

 • 20.11.2023 20 Kas 16:28 Çin, 16. Dünya Wushu Şampiyonası'nda üç altın madalya daha kazandı

  Çin, 16. Dünya Wushu Şampiyonası'nda üç altın madalya daha kazandı Çin, ABD'nin Teksas eyaletinin Fort Worth kentinde düzenlenen 16. Dünya Wushu Şampiyonası'nda Pazar günü üç altın madalya daha kazandı. Yao Yang kadınlar Jianshu müsabakasında, Liu Xin kadınlar Daoshu müsabakasında ve Zhang Qingchun ise erkekler Qiangshu müsabakasında altın madalya aldı. Çin, Pazar günü itibarıyla yedi altın madalya ile şampiyonadaki altın madalya listesinde zirvedeki yerini koruyor. 16. Dünya Wushu Şampiyonası, Çin'in kültürel mirasını dünyaya sergileyen bir platform oluştururken, ABD'nin ikinci kez ev sahipliği yaptığı bir turnuva olarak dikkat çekiyor. Şampiyona Pazartesi günü sona eriyor.

 • 16.10.2023 16 Eki 22:40 ABD'deki otomotiv işçilerinin grevi 4 haftada 7,7 milyar dolara mal oldu

  ABD'deki otomotiv işçilerinin grevi 4 haftada 7,7 milyar dolara mal oldu ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) tarafından başlatılan grevin maliyeti, 4 haftada 7,7 milyar dolara ulaştı. Michigan merkezli ekonomik danışmanlık firması Anderson Economic Group (AEG) tarafından yapılan analize göre, grev nedeniyle doğrudan ücret kaybı 359 milyon dolar, üretici kaybı 3,45 milyar dolar, tedarikçi kaybı 2,67 milyar dolar ve bayi, müşteri ve diğer kayıplar ise 1,21 milyar dolar olarak hesaplandı. UAW'nin grevi, 3 büyük otomobil üreticisi olan General Motors (GM), Ford ve Stellantis'e karşı gerçekleştirildi ve sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk defa 3 otomobil fabrikasının işçileri birlikte greve gitmişti.

 • 13.10.2023 13 Eki 11:13 ABD'de otomotiv işçilerinin grevinin ekonomik maliyeti artıyor

  ABD'de otomotiv işçilerinin grevinin ekonomik maliyeti artıyor ABD'de otomotiv işçilerinin 3 büyük otomobil üreticisine karşı başlattığı grev, işçiler ile otomobil üreticileri arasındaki çekişmeli müzakerelerde henüz bir anlaşma sağlanamaması nedeniyle sürerken, grevin sebep olduğu ekonomik kayıp her geçen gün artıyor.

 • 12.10.2023 12 Eki 10:02 Washington'daki Türk gazeteciler İstanbul'da nikah masasına oturdu

  Washington'daki Türk gazeteciler İstanbul'da nikah masasına oturdu Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington DC'de yaşayan gazeteci Yazar Anıl Sural gazeteci meslektaşı Rona Doğan ile Türkiye'de evlendi. Çiftin nikah şahitleri arasında İstanbul Valisi Davut Gül de yer aldı.

 • 12.10.2023 12 Eki 03:17 Ford'un ABD'deki fabrikasında kriz! Binlerce işçi greve çıktı

  Ford'un ABD'deki fabrikasında kriz! Binlerce işçi greve çıktı Otomotiv devi Ford'un ABD'nin Kentucky eyaletindeki kamyon fabrikasında çalışan 8 bin 700 işçi greve gitti. Binlerce kişinin iş bırakması nedeniyle fabrikanın kapısına kilit vuruldu.

 • 09.10.2023 09 Eki 23:05 ABD'de Mack Trucks fabrikalarında grev başladı

  ABD'de Mack Trucks fabrikalarında grev başladı ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW), Volvo Group'un bünyesindeki Mack Trucks'ın Pensilvanya, Maryland ve Florida'daki fabrikalarında çalışan yaklaşık 4 bin sendikalı işçinin greve başladığını duyurdu. Grev, UAW'nin Ford, GM ve Stellantis ile yapılan sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonucunda başlamıştı. Grevin 3 haftada 5,5 milyar dolarlık ekonomik kayba neden olduğu tahmin ediliyor.

 • 08.10.2023 08 Eki 10:26 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla 9 Ekim 2019'da sınır ötesi "Barış Pınarı Harekatı" başlatıldı.

 • 04.10.2023 04 Eki 09:01 ABD'de Üniversite Kampüsünde Silahlı Saldırı: 4 Yaralı

  ABD'de Üniversite Kampüsünde Silahlı Saldırı: 4 Yaralı Maryland eyaletindeki Morgan State Üniversitesi kampüsünde meydana gelen silahlı saldırıda, ilk belirlemelere göre 4 kişi yaralandı. Baltimore Polis Departmanı, saldırıyı doğrulayarak, öğrencileri ve personeli olay yerinden uzak durmaları konusunda uyardı. Saldırıda yaralanan 4 kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Saldırının 3 kişi tarafından yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Gözaltı durumuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

 • 02.10.2023 02 Eki 20:35 ABD'de Mack Trucks ile UAW arasında maaş artışı anlaşması

  ABD'de Mack Trucks ile UAW arasında maaş artışı anlaşması ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) ile İsveçli Volvo Group'un bünyesindeki Mack Trucks arasında 4 bin işçiyi kapsayan maaş artışına ilişkin geçici anlaşmaya varıldı. Anlaşma, Mack Trucks çalışanlarına ücret artışı ve sosyal yardımların devamını sağlayacak. Bu anlaşma aynı zamanda Mack Trucks'ın rekabet gücünü artıracak. Diğer yandan, Ford ve General Motors'un sözleşme görüşmelerinde ilerleme kaydetmemesi nedeniyle otomotiv işçileri greve gitmişti.

 • 30.09.2023 30 Eyl 00:37 ABD'deki Başpiskoposluk İflas Başvurusunda Bulunacak

  ABD'deki Başpiskoposluk İflas Başvurusunda Bulunacak Maryland eyaletindeki Başpiskoposluk, istismar davalarıyla ilgili yeni yasanın yürürlüğe girmesi öncesinde iflas başvurusunda bulunacağını açıkladı. Baltimore Başpiskoposu William E. Lori, Maryland eyaletinin geriye dönük istismar davası açılmasının önündeki zaman aşımı kuralını kaldıracağını açıklaması sebebiyle iflas başvurusunda bulunulacağını belirtti. Mağdur avukatları ise kilisenin, hukuki işlemleri iflas mahkemesine kaydırarak kendi varlıklarını koruma altına almaya çalıştığına işaret etti.

 • 28.09.2023 28 Eyl 22:25 ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Değişti

  ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Değişti ABD'de rüşvet suçlamasıyla suçlanan Senatör Bob Menendez'in görevinden ayrılmasının ardından Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin yeni başkanı Demokrat Senatör Ben Cardin oldu. Cardin, güçlü bir savunmaya dayanan ABD'nin ulusal güvenliği için etkin diplomasi ve uluslararası kalkınmanın yanı sıra aktif ve iki partili bir çalışma gerektiğini vurguladı. Ayrıca Cardin, insan hakları, yolsuzlukla mücadele ve iyi yönetimin ABD'nin dış politikasına dahil edilmesi için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

 • 26.09.2023 26 Eyl 20:20 ABD Federal Ticaret Komisyonu ve 17 eyalet, Amazon'a dava açtı

  ABD Federal Ticaret Komisyonu ve 17 eyalet, Amazon'a dava açtı ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile 17 eyalet başsavcısı, Amazon'un tekel gücünü yasa dışı şekilde kullanarak rekabete aykırı davrandığı iddiasıyla dava açtı. FTC'nin açıklamasına göre, Amazon'un eylemleri fiyatların düşmesinin durmasına, satıcılardan aşırı yüksek ücret alınmasına, kalitenin düşmesine, inovasyonun bastırılmasına ve rakiplerin adil bir şekilde rekabet etmesinin engellenmesine olanak sağlıyor. Açıklamada, Amazon'un kurduğu düzenin yüz milyarlarca dolarlık satışları, yüz binlerce ürünü ve yüz milyonlarca tüketiciyi etkilediği belirtildi.

 • 24.09.2023 24 Eyl 13:45 ABD'de Ophelia Fırtınası: 70 Bin Ev ve İş Yeri Elektriksiz Kaldı

  ABD'de Ophelia Fırtınası: 70 Bin Ev ve İş Yeri Elektriksiz Kaldı ABD'nin Kuzey Carolina, Virginia ve Maryland eyaletlerinde etkili olan Ophelia Fırtınası nedeniyle acil durum ilan edilirken, 70 bin ev ve iş yeri elektriksiz kaldı. Fırtına nedeniyle Washington Nationals ile Atlanta Braves beyzbol maçı da ertelendi.

 • 22.09.2023 22 Eyl 10:51 Jüpiter'in uydusu Europa'da karbondioksit tespit edildi

  Jüpiter'in uydusu Europa'da karbondioksit tespit edildi NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'nun verileri kullanılarak yapılan analizlerde, Jüpiter'in uydusu Europa'nın buzlu yüzeyinde belirli bir bölgede karbondioksit tespit edildi. Veriler, karbonun kaynağının muhtemelen yeraltı okyanusu olduğunu ve dış kaynaklar tarafından getirilmediğini gösteriyor. Bu keşif, Europa'daki okyanusun yaşanabilirlik açısından önemli sonuçlar doğurduğunu gösteriyor.

 • 16.09.2023 16 Eyl 16:39 Nakşibendi Tarikatı Şeyhinin Torunu ABD'de Kaza Sonucu Hayatını Kaybetti

  Nakşibendi Tarikatı Şeyhinin Torunu ABD'de Kaza Sonucu Hayatını Kaybetti ABD'nin Maryland eyaletinde skuterle işe giderken otomobilin çarpması sonucu yaralanan ve hastanede hayatını kaybeden Nakşibendi Tarikatı şeyhlerinden İzzeddin Aksan'ın torunu Muhammed Enes Ekinci, Şanlıurfa'da toprağa verildi. Ekinci'nin cenazesi, dün gece Şanlıurfa'ya getirildi ve Nakşibendi Tarikatı mensupları tarafından Bediüzzaman Mezarlığı'nda defnedildi.

 • 16.09.2023 16 Eyl 16:23 Nakşibendi Tarikatı şeyhinin torunu ABD'de skuter kazasında hayatını kaybetti

  Nakşibendi Tarikatı şeyhinin torunu ABD'de skuter kazasında hayatını kaybetti ABD'nin Maryland eyaletinde skuter kazası sonucu yaralanan Nakşibendi Tarikatı şeyhlerinden İzzeddin Aksan'ın torunu Muhammed Enes Ekinci hastanede hayatını kaybetti. Ekinci, Şanlıurfa'da toprağa verilirken cenaze törenine Nakşibendi Tarikatı'ndan çok sayıda kişi katıldı.

 • 12.09.2023 12 Eyl 19:45 TikTok, ABD'de Çevrim İçi Alışveriş Özelliğini Başlattı

  TikTok, ABD'de Çevrim İçi Alışveriş Özelliğini Başlattı Çinli sosyal medya platformu TikTok, aylar süren testlerin ardından ABD'de çevrim içi alışveriş imkanı sunan 'TikTok Shop' özelliğini kullanıma sundu. TikTok Shop ile markalar, satıcılar ve içerik oluşturanlar doğrudan satış yapabilecek ve kullanıcılar canlı yayın ve video içerikleri aracılığıyla alışveriş yapabilecek. TikTok, bu özelliği Tayland, Vietnam, Malezya, Filipinler, Singapur ve İngiltere'den sonra ABD'de kullanıma sunmuştur.

 • 10.09.2023 10 Eyl 10:52 Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore Tehdidi Konusunda Camp David Zirvesi'nin Önemini Vurguladı

  Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore Tehdidi Konusunda Camp David Zirvesi'nin Önemini Vurguladı Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve ABD Başkanı Joe Biden, G20 Zirvesi kapsamında gerçekleştirdikleri kısa görüşmelerde Kuzey Kore'nin oluşturduğu tehdide karşı düzenlenen Camp David Zirvesi'nin önemine dikkati çekti.

 • 08.09.2023 08 Eyl 11:45 Güney Kore, ABD ve Japonya Savunma Bakanları Güvenlik İşbirliği Anlaşmalarını Ele Aldı

  Güney Kore, ABD ve Japonya Savunma Bakanları Güvenlik İşbirliği Anlaşmalarını Ele Aldı Güney Kore, ABD ve Japonya'nın savunma bakanları, ülke liderleri arasında geçen ay yapılan füze uyarı verilerinin paylaşımı ve ortak askeri eğitim planlarını da içeren güvenlik işbirliği anlaşmalarının uygulanmasına ilişkin süreçleri telefon görüşmesinde ele aldı.

 • 06.09.2023 06 Eyl 15:11 ABD'de bir kadınla öpüşüp ekip aracına bindiği görüntüler ortaya çıkan polis memuru görevden uzaklaştırıldı

  ABD'de bir kadınla öpüşüp ekip aracına bindiği görüntüler ortaya çıkan polis memuru görevden uzaklaştırıldı ABD'nin Maryland eyaletinde ekip arabasının yanında bir kadınla öpüştükten sonra arka koltuğa geçtiği görüntüler ortaya çıkan bir polis memuru görevden uzaklaştırıldı.

 • 01.09.2023 01 Eyl 11:31 Güney Kore Devlet Başkanı Yoon'dan "komünizm" uyarısı

  Güney Kore Devlet Başkanı Yoon'dan 'komünizm' uyarısı Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol, ülkesinin ABD ve Japonya arasında ilerleyen işbirliğini risk olarak gören "komünist totaliter güçler"in tehdidi altında olduğunu savundu.

 • 31.08.2023 31 Ağu 22:22 Güney Kore, Kuzey Kore'ye karşı komuta yeri tatbikatı düzenledi

  Güney Kore, Kuzey Kore'ye karşı komuta yeri tatbikatı düzenledi Güney Kore, Kuzey Kore'nin ortak askeri tatbikata cevaben komuta yeri tatbikatı düzenledi. Tatbikatta Güney Kore topraklarını işgal senaryosu da yer aldı.

 • 31.08.2023 31 Ağu 10:53 Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin askeri tatbikatına yanıt olarak balistik füzeler fırlattı

  Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin askeri tatbikatına yanıt olarak balistik füzeler fırlattı Kuzey Kore'nin, ABD ve Güney Kore'nin düzenlediği askeri tatbikata yanıt olarak 2 balistik füze fırlattığı açıklandı. Tatbikatın Kuzey Kore'ye karşı bir tehdit olarak nitelendirildiği ve taktik nükleer saldırı tatbikatı yapıldığı belirtildi.

 • 29.08.2023 29 Ağu 10:20 Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Deniz Kuvvetlerinin Nükleer Caydırıcılığının Bir Parçası Olacağını Söyledi

  Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Deniz Kuvvetlerinin Nükleer Caydırıcılığının Bir Parçası Olacağını Söyledi Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD ve müttefiklerinin adımlarının Kore Yarımadası'nı nükleer savaş tehlikesi bulunan dünyanın en istikrarsız suları haline getirdiğini ve deniz kuvvetlerinin ülkesinin nükleer caydırıcılığının bir parçası olacağını söyledi. ABD, Japonya ve Güney Kore ise bölgede üçlü bir füze savunma tatbikatı gerçekleştirdi.

 • 29.08.2023 29 Ağu 09:42 Kim Jong-un, Deniz Kuvvetleri'ne nükleer caydırıcılık mesajı verdi

  Kim Jong-un, Deniz Kuvvetleri'ne nükleer caydırıcılık mesajı verdi Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Deniz Kuvvetleri Günü'nde yaptığı konuşmada, deniz kuvvetlerinin devletin nükleer caydırıcılığının bir parçası olacağını belirtti. Kim, ABD öncülüğündeki faaliyetlerin Kore Yarımadası'nda istikrarsızlığa sebep olduğunu söyledi.

 • 24.08.2023 24 Ağu 14:25 ABD, Güney Kore'de askeri tatbikata başladı

  ABD, Güney Kore'de askeri tatbikata başladı ABD, Güney Kore'de Ulchi Özgürlük Kalkanı (UFS) tatbikatı öncesinde, 6 yıl sonra ilk kez konuşlanmaya hazırlık tatbikatı düzenledi. Tatbikatın amacı, ABD ordusunun Kore Yarımadası'nda acil durumlarda hızlı müdahale edebilme yeteneğini artırmaktır.

 • 23.08.2023 23 Ağu 18:44 Güney Kore, 6 yıl sonra ilk defa hava saldırısı tatbikatı gerçekleştirdi

  Güney Kore, 6 yıl sonra ilk defa hava saldırısı tatbikatı gerçekleştirdi Güney Kore, ABD ile yapılan Ulchi Özgürlük Kalkanı askeri tatbikatı kapsamında ülke genelinde hava saldırısı tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta sirenler çalarak vatandaşların sığınaklara gitmeleri sağlandı. Süpermarketler, sinema ve tiyatrolar gibi 480 tesiste de güvenlik önlemleri alındı. Tatbikatın düzenlenme zamanı, Kuzey Kore'nin uzaya uydu taşıyan roket fırlatması beklentisiyle dikkat çekti. Kuzey Kore ise tatbikatın Kore Yarımadası'ndaki nükleer savaş riskini artırdığını ifade etti.

 • 22.08.2023 22 Ağu 12:16 Kuzey Kore, askeri casus uydusu fırlatmayı planlıyor

  Kuzey Kore, askeri casus uydusu fırlatmayı planlıyor Kuzey Kore'nin 3 ay önceki başarısız denemesinin ardından, tekrar askeri casus uydusu fırlatmayı planladığı bildirildi. Japonya ve Güney Kore, fırlatma planını yasa dışı bir provokasyon olarak nitelendirdi ve uluslararası güvenlik endişeleri arttı.

 • 21.08.2023 21 Ağu 17:45 Güney Kore, Kuzey Kore'nin tehditleri karşısında ABD ve Japonya ile güvenlik işbirliğini güçlendirecek

  Güney Kore, Kuzey Kore'nin tehditleri karşısında ABD ve Japonya ile güvenlik işbirliğini güçlendirecek Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey Kore'nin artan provokasyon ve tehditleriyle ilgili olarak Güney Kore, ABD ve Japonya arasındaki güvenlik işbirliğinin güçleneceğini açıkladı. Yoon, Camp David zirvesinde alınan kararlarla bilgi tedarik zinciri ve dayanıklılık düzeyinin artacağını belirtti. Ayrıca, Güney Kore halkını Kuzey Kore'nin dezenformasyon ve provokasyonlarına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. Yoon, AUKUS anlaşması ve Quad İttifakı gibi birlikteliklerin barış ve refahı teşvik edecek güçlü mekanizmalar olduğunu vurguladı.

 • 21.08.2023 21 Ağu 11:07 Güney Kore ve ABD Ortak Askeri Tatbikata Başladı

  Güney Kore ve ABD Ortak Askeri Tatbikata Başladı Güney Kore ve ABD, Güney Kore'de 11 gün sürecek ortak askeri tatbikata başladı. Tatbikat, simülasyon, ortak muharebe eğitimi ve sivil savunma faaliyetlerini içeriyor. Tatbikatta harbe hazırlık, yanlış bilgilendirme ile mücadele ve hava tatbikatı gibi çalışmalar yapılacak. Uzmanlar, tatbikatın bölgedeki gerilimi artırabileceğini düşünüyor. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio'nun katıldığı üçlü zirvede ortak çalışmaların geliştirilmesi konusunda anlaşmışlardı.

 • 19.08.2023 19 Ağu 05:32 ABD, Japonya ve Güney Kore, İşbirliğini Derinleştirme Konusunda Mutabık Kaldı

  ABD, Japonya ve Güney Kore, İşbirliğini Derinleştirme Konusunda Mutabık Kaldı ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, güvenlik dahil birçok alanda işbirliğini derinleştirme konusunda mutabık kaldı. Üçlü ilişkilerde 'yeni bir dönemin' başladığını ilan eden liderler, Çin'in denizlerde artan askeri varlığı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimi ve Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programı dahil bölgesel ve uluslararası meseleleri ele aldı.

 • 19.08.2023 19 Ağu 00:49 Japonya Başbakanı Fumio, ABD ve Güney Kore ile stratejik işbirliğinin geliştirilmesini vurguladı

  Japonya Başbakanı Fumio, ABD ve Güney Kore ile stratejik işbirliğinin geliştirilmesini vurguladı Japonya Başbakanı Kişida Fumio, ABD ve Güney Kore ile stratejik işbirliğinin geliştirilmesinin 'gerekli ve önlenemez' olduğunu belirtti. Üçlü zirvede yapılan ortak basın toplantısında konuşan Kişida, uluslararası düzenin temellerini sarsan Rusya-Ukrayna Savaşı ve Kuzey Kore'nin nükleer füze tehditleri gibi şartlar altında üçlü stratejik işbirliğinin büyütülmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Ayrıca Japonya, Güney Kore ve ABD arasında savunma işbirliğinin yeni bir seviyeye çıkarılacağını ve Kuzey Kore'nin füze denemelerine ilişkin istihbarat paylaşımı ve uyarı sistemiyle ilgili adımların atılacağını ifade etti. Kişida, aynı zamanda bölge ülkelerinin deniz güvenliğinin artırılması ve ekonomik güvenlik alanında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda da uzlaşıldığını belirtti.

 • 19.08.2023 19 Ağu 00:38 ABD, Güney Kore ve Japonya Liderleri Üçlü Zirve Sonrası Anlaşmaya Vardı

  ABD, Güney Kore ve Japonya Liderleri Üçlü Zirve Sonrası Anlaşmaya Vardı ABD, Güney Kore ve Japonya liderleri, Maryland eyaletinde gerçekleşen üçlü zirve sonrası yayınlanan ortak bildiride, güvenlik ve ekonomik bağları genişletme yönünde anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Liderler, güvenlik ortaklığının derinleştirilmesinin yanında, ekonomik ve teknoloji alanlarında da işbirliği yapacaklarını vurguladı. Ayrıca, Çin, Kuzey Kore ve Rusya'ya mesaj niteliğinde açıklamalar da yapıldı.

 • 19.08.2023 19 Ağu 00:09 Güney Kore, ABD ve Japonya Üçlü Zirvesi Sonrası Anlaşmaları Açıkladı

  Güney Kore, ABD ve Japonya Üçlü Zirvesi Sonrası Anlaşmaları Açıkladı Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile gerçekleştirdikleri üçlü zirve sonrasında yapılan ortak basın toplantısında, üç ülkenin ilişkilerini güçlendirmek ve uluslararası düzeni desteklemek için anlaşmalar yaptıklarını açıkladı. Yoon, Kuzey Kore füze uyarı verilerinin bu yıl içinde etkinleştirileceğini belirtirken, ayrıca yeni ortaklık alanları oluşturulacağını ve gençlik zirvesi düzenleneceğini ifade etti. Üç ülke, bölgedeki güvenliği sağlamak, Kuzey Kore'nin nükleer tehdidine karşı ortak duruş sergilemek ve ekonomik işbirliğini güçlendirmek için birlikte çalışacaklarını vurguladı.

 • 18.08.2023 18 Ağu 19:59 ABD, Japonya ve Güney Kore Camp David'de tarihi zirve gerçekleştirdi

  ABD, Japonya ve Güney Kore Camp David'de tarihi zirve gerçekleştirdi ABD Başkanı Joe Biden, Japonya ve Güney Kore liderleriyle Camp David'de bir araya gelerek birlik ve güvenlik mesajı verdi. Üçlü zirvede, Pasifik'te olası bir güvenlik krizi durumunda ülkeler arasında istişare taahhüdü alındı. Çin ise bu zirveyi bloklar arası cepheleşme girişimi olarak değerlendirdi.

 • 18.08.2023 18 Ağu 18:00 Çin, ABD, Japonya ve Güney Kore liderlerini Camp David'de buluşturacak üçlü zirveyi değerlendirdi

  Çin, ABD, Japonya ve Güney Kore liderlerini Camp David'de buluşturacak üçlü zirveyi değerlendirdi Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin, ABD, Japonya ve Güney Kore liderlerini Camp David'de buluşturacak üçlü zirvenin bloklar arası cepheleşmeyi ve askeri blokları Asya-Pasifik'e taşımaya yönelik bir girişim olduğunu bildirdi. Bakanlık Sözcüsü, Asya-Pasifik bölgesinin barış ve kalkınma çıpası olması gerektiğini vurgulayarak jeopolitik rekabetin bölgeyi tehdit etmemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, güvenlik alanındaki sorunların çok taraflılıkla ele alınması gerektiğini ve bölge ülkelerinin dışlayıcı gruplara ve bloklar arası cepheleşmeye karşı çıkacaklarını ifade etti. Zirvede, Kuzey Kore tehdidine karşı askeri işbirliğinin geliştirilmesi planlanıyor ve Çin'in bu gelişmeleri dikkatle izlediği belirtiliyor.

 • 17.08.2023 17 Ağu 23:11 Pentagon, askeri akademilerde cinsel istismar vakalarına karşı reform çağrısı yapıyor

  Pentagon, askeri akademilerde cinsel istismar vakalarına karşı reform çağrısı yapıyor ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), askeri akademilerde artan cinsel istismar vakalarına karşı reform çağrısında bulundu. Pentagon'un bugün yayımladığı raporda, askeri akademilerde yaşanan cinsel istismar ve taciz olaylarındaki artış ele alındı. Raporda, vakaların önüne geçilebilmesi adına öğrenci liderlerinin eğitilmesi dahil pek çok öneriyi içeren kapsamlı reformlar yapılması gerektiği vurgulandı.

 • 15.08.2023 15 Ağu 13:20 Güney Kore Devlet Başkanı, Japonya ve ABD'ye Kuzey Kore Tehdidi İçin İşbirliği Çağrısı Yaptı

  Güney Kore Devlet Başkanı, Japonya ve ABD'ye Kuzey Kore Tehdidi İçin İşbirliği Çağrısı Yaptı Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Japonya ve ABD'ye Kuzey Kore tehdidine karşı işbirliğini güçlendirmeleri çağrısında bulundu. Yoon, üçlü güvenlik işbirliğinin önemine dikkat çekerek, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze tehditlerini engellemek için veri paylaşımının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, Ağustos ayında yapılacak zirvenin ilişkilerin gelişmesi ve bölgedeki barışa katkı sağlaması açısından önemli olduğunu vurguladı. Yoon ayrıca, Kuzey Kore'ye diyalog ve işbirliği çağrısında bulunarak, ekonomik yardım teklifinin hala geçerli olduğunu aktardı.

 • 15.08.2023 15 Ağu 00:33 Washington'da Şiddetli Fırtına ve Sel Uyarısı

  Washington'da Şiddetli Fırtına ve Sel Uyarısı ABD'nin başkenti Washington'da bazı bölgeler için şiddetli fırtına ve sel uyarısı yapıldı. Ulusal Hava Servisi (NWS) tarafından yapılan açıklamada, fırtına ve selin etkili olması bekleniyor. Fırtına güzergahında olanlar için uçuşan enkazlar tehlikeli olabilir ve binalarda zarar oluşabilir. NWS, imkanı olanları sığınakları kullanmaya çağırdı. Şiddetli fırtınanın Washington'ın dışında Virginia eyaletinin kuzey kısımlarıyla, Maryland eyaletinin bazı bölgelerinde gece saatlerine kadar etkili olacağı ve su baskınlarına karşı hazırlıklı olunması gerektiği vurgulandı. Aşırı yağmur nedeniyle nehir ve dere yataklarının taşabileceği ve alçak alanların su altında kalabileceği belirtildi. Fırtınanın gece yarısına doğru azalması ve yağmurun sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

 • 09.08.2023 09 Ağu 00:35 ABD'de şiddetli fırtına: 2 ölü, 1.1 milyon ev elektriksiz kaldı

  ABD'de şiddetli fırtına: 2 ölü, 1.1 milyon ev elektriksiz kaldı ABD'nin doğu eyaletlerinde etkili olan şiddetli fırtına sonucunda 2 kişi hayatını kaybetti ve 1.1 milyon evde elektrik kesintisi yaşandı. Fırtınaların etkisiyle oluşan hortum, 10 eyalette 29.5 milyondan fazla kişiyi etkiledi. Ayrıca, fırtına nedeniyle 2 bin 600 uçuş iptal edilirken, 7 bin 900 uçuş da ertelendi. Hayatını kaybedenlerin biri Güney Carolina'da, diğeri ise Alabama'da meydana gelen olaylarda yaşandı.

 • 08.08.2023 08 Ağu 13:26 ABD'de Şiddetli Fırtına: 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 1.1 Milyon Evde Elektrik Kesintisi

  ABD'de Şiddetli Fırtına: 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 1.1 Milyon Evde Elektrik Kesintisi ABD'nin doğu eyaletlerinde etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle 2 kişi hayatını kaybederken, 1.1 milyon evde elektrik kesintisi yaşandı. Başkent Washington DC ve bölge eyaletlerde hortumun etkili olacağı belirtilirken, fırtınaların Tennessee'den New York'a kadar 10 eyalette etkili olacağı ifade edildi. Fırtınaların yol açtığı elektrik kesintileri ve uçuş iptalleri de yaşandı.

 • 03.08.2023 03 Ağu 21:49 Maryland Eski Belediye Başkanı, Çocuk İstismarı Suçlamalarını Kabul Etti

  Maryland Eski Belediye Başkanı, Çocuk İstismarı Suçlamalarını Kabul Etti ABD'nin Maryland eyaletine bağlı College Park şehri eski Belediye Başkanı Patrick Wojahn, çocukların cinsel istismarıyla ilgili videolar bulundurduğu ve dağıttığı suçlamasıyla hakkındaki 140 suçlamanın tamamını kabul etti. Wojahn, çocuk pornografisiyle bağlantılı 3 ayrı kategoride toplam 140 suçu işlediğini kabul etti. İlçe Başsavcısı Aisha N. Braveboy, Wojahn'ın suçunu ve eylemlerinin sorumluluğunu kabul etmesinden memnun olduğunu belirtti. Wojahn, şubatta başlatılan soruşturma sonucunda hakkında suçlamalar yapılmış ve belediye başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

 • 03.08.2023 03 Ağu 03:05 Maryland'de Yasal Esrar Satışlarından 87,4 Milyon Dolar Gelir Elde Edildi

  Maryland'de Yasal Esrar Satışlarından 87,4 Milyon Dolar Gelir Elde Edildi ABD'nin Maryland eyaletinde yasal hale gelen esrar satışlarından ilk ayın sonunda 87,4 milyon dolarlık gelir elde edildiği bildirildi. Maryland Esrar İdaresi (MCA), temmuz başı itibarıyla eyalette esrar satışının yasal hale geldiğini hatırlattı. İlk ayın sonunda esrar satışından elde edilen gelirin 87,4 milyon dolara ulaştığını açıklayan MCA, bu rakamın, esrarın sadece tıbbi raporla hastalara satıldığı bir önceki ayki rakamın yaklaşık iki katına karşılık geldiğini, satışlarda en çok tercih edilen ürünün, 50 milyon dolarlık payla kenevir çiçeğinden yapılan uyuşturucu türü olduğunu belirtti. MCA, Maryland'de esrar satışlarının serbest olmasında, eyalet meclis üyelerinin derin araştırmaları ve seçmenler üzerinde yapılan oylamaların etkili olduğu bilgisini paylaştı. Yeni yasaya göre, Maryland polisi, daha önceki uygulamanın aksine, esrar kokusunu veya bulundurulmasını şüphelilerin aranması için gerekçe gösteremeyecek ve benzer bir yasa gereği, esrarın ebeveynler ve vasiler tarafından kullanılması, devlet yetkilileri tarafından çocuk ihmali olarak değerlendirilemeyecek. Maryland Ticaret İdaresi 11 Temmuz'da, esrar satışı için sermaye desteğine ihtiyaç duyan işletmelere 40 milyon dolarlık hibe fonu ayırdığını, başvuruların 1 Ağustos'tan itibaren ön onaya açılacağını duyurmuştu. Maryland'de, mevcut tıbbi marihuana işletmelerinin de yetişkin kullanım pazarına hizmet edebilecek ek lisans edinmesi için aynı fondan yararlanabileceği belirtilmişti.

 • 26.07.2023 26 Tem 13:46 ABD Eğitim Bakanlığı, Harvard Üniversitesi'nin kabul sürecini soruşturuyor

  ABD Eğitim Bakanlığı, Harvard Üniversitesi'nin kabul sürecini soruşturuyor ABD Eğitim Bakanlığı, Harvard Üniversitesi hakkında bağışçı ve mezun çocuklarına, lisans öğrencilerinin kabulünde tanınan öncelik dolayısıyla soruşturma başlattı. Harvard'ın kabul sürecinde mezun yakını öğrenci adaylarına ayrıcalık tanıması, siyahi ve Latin toplumu grupları tarafından şikayet edildi. Şikayette, mezunlarla bağı olan aday öğrencilerin kabul edilme olasılıklarının 7 kat daha fazla olduğu ve bu öğrencilerin yüzde 70'inin beyaz olduğu belirtildi. Harvard Üniversitesi ise kabul politikalarını gözden geçirdiğini ve farklı geçmişe sahip öğrencilerin başvurularını teşvik etmeye devam edeceğini açıkladı.

 • 21.07.2023 21 Tem 10:09 Türk öğrencilere diploma denkliğiyle Amerika'da eğitim fırsatı

  Türk öğrencilere diploma denkliğiyle Amerika'da eğitim fırsatı YKS sonuçlarının açıklanmasıyla tercih dönemi başladı.

 • 21.07.2023 21 Tem 00:49 ABD'de Ebeveynler, Çocuklarını Cinsel Derslerden Muaf Tutma Hakkı İstiyor

  ABD'de Ebeveynler, Çocuklarını Cinsel Derslerden Muaf Tutma Hakkı İstiyor Maryland eyaletinde toplanan yüzlerce ebeveyn, okullarda çocuklarını cinsel derslerden muaf tutma hakkının geri getirilmesi çağrısında bulundu. Montgomery İlçesi Devlet Okullarında (MCPS), LGBT hakkında cinsel içeriklerin bulunduğu müfredatın okutulmasına karşı olan farklı inanç mensubu anne babalar, Rockville kentinde bir araya gelerek, ilçe okullarında daha önce isteğe bağlı olan söz konusu derslere katılım hakkının geri verilmesi için protesto gösterisi düzenledi. Protestoya katılan sivil toplum örgütü liderleri, MCPS yönetiminin, LGBT konuları dahil cinsel içerikli dersleri yıllardır seçmeli olarak verdiğine ancak geçen yıl itibarıyla bu dersleri zorunlu hale getirilmesinin inanç özgürlüğüne aykırı olduğuna değindi.

 • 20.07.2023 20 Tem 17:36 Bu Hafta Vizyona Giren Filmler

  Bu Hafta Vizyona Giren Filmler Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta komediden drama, bilim kurgudan animasyon ve korkuya 9 film izleyicilerle buluşacak. Margot Robbie, Ryan Gosling ve Emma Mackey'li usta oyuncu kadrosuyla vizyona giren 'Barbie', Greta Gerwig'in yönetmenliğini yaptığı 'Oppenheimer', Adam Sigal'ın yönettiği 'Uyanış', Alice Winocour'un 'Paris Hatıraları', Elegance Bratton'un 'Teftiş', 'Prenses ve Dracula', 'Zıpır Dedektif ve Altın Arı Kovanı', 'Resident Evil: Death Island' ve Metin Kuru'nun 'Mühr-ü Musallat 2: Yasak Düğün' adlı filmler izleyicilerle buluşacak.

 • 15.07.2023 15 Tem 16:29 ABD Belediyeleri 15 Temmuz'u Resmen Tanıdı

  ABD Belediyeleri 15 Temmuz'u Resmen Tanıdı Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Washington D.C. ve Baltimore belediyelerinin 15 Temmuz darbe girişimi ve demokrasi şehitleri konusunda Türkiye ile paylaştığı hassasiyeti ve milli birlik ve demokrasi konusunda örnek alınacak tutumlarını takdirle karşıladıklarını belirtti. Serim, ABD belediyelerinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü resmen tanımasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

 • 14.07.2023 14 Tem 18:09 ABD'nin başkenti ve Baltimore Belediyesi 15 Temmuz'u resmen tanıdı

  ABD'nin başkenti ve Baltimore Belediyesi 15 Temmuz'u resmen tanıdı Washington D.C. Belediyesi ve Maryland eyaletine bağlı Baltimore Belediyesi, Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi'nin girişimleriyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü resmen tanıdı. Belediye başkanları tarafından yapılan açıklamalarda, 15 Temmuz'da demokrasi için hayatını kaybedenlerin anıldığı ve Türk halkının direnişinin takdir edildiği belirtildi.

Advertisement