Almanya, vatandaşı olmayan yabancıları orduya almaya hazırlanıyor - Son Dakika
Dünya

Almanya, vatandaşı olmayan yabancıları orduya almaya hazırlanıyor

Almanya, vatandaşı olmayan yabancıları orduya almaya hazırlanıyor

20 bin asker açığı bulunan Almanya, vatandaşı olmayan yabancıları orduya almaya hazırlanıyor. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius tartışma yaratan kararı savunurken, uzmanlar, ''Artık ülkelerini savunmak isteyen yeterli sayıda vatandaş yoksa bu toplumsal iflasın ilanıdır.'' sözleriyle itiraz etti. Uygulamanın hayata geçmesi halinde Almanya'da yaşayan Türklerin bundan etkilenip etkilenmeyeceği henüz netlik kazanmadı.

23.01.2024 17:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Almanya ordusundaki personel açığını kapatmak için vatandaşı olmayan yabancıları orduya almaya yönelik bir çalışma başlattı. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius eleştirilere neden olan kararın doğru olduğunu savundu. Uzmanlar ise, "Artık ülkelerini savunmak isteyen yeterli sayıda vatandaş yoksa bu toplumsal iflasın ilanıdır." sözleriyle hazırlık aşamasındaki uygulamaya karşı çıktı. Almanya'da yaşayan Türklerin uygulamanın hayata geçmesi halinde askere alınıp alınmayacağı henüz bilinmiyor.

Almanya, orduya vatandaşı olmayan yabancıları almaya hazırlanıyor

ALMANYA, ORDUYA ARTIK YABANCILARI DA ALACAK

Son dönemde yaptığı açıklamalarla Rusya ile olası bir savaşa hazır olduğunu söyleyen Almanya, Silahlı Kuvvetler'deki (Bundeswehr) personel krizini bir türlü çözemedi. 180 bin erkek ve kadının orduda görev yaptığı Almanya'da bu sayının 2031 yılına kadar 203 bine çıkarılması hedeflenirken, yaşlanan nüfus ve işgücü eksikliğinden dolayı bu yılki 20 bin asker açığı dahi kapatılamadı.

Almanya, orduya vatandaşı olmayan yabancıları almaya hazırlanıyor

SAVUNMA BAKANI PISTORIUS: TİTİZ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ

Ordudaki personel krizini çözmek için harekete geçen Almanya'da Savunma Bakanı Boris Pistorius geçtiğimiz günlerde Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda tartışma yaratan yeni uygulamanın ilk sinyalini verdi. Pistorius, Alman vatandaşı olmayan yabancıların orduya alınması için titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

ANA MUHALEFET VE İKTİDAR ORTAĞI TEKLİFE SICAK BAKIYOR

Çalışmanın detayları henüz belli olmazken, Almanya'da yaşayan ancak vatandaşlığa sahip olmayan ikinci ve üçüncü kuşak göçmenlerin askere alınmasının planlandığı öğrenildi. Ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile hükümet ortağı Hür Demokrat Parti'nin de (FDP) teklife sıcak baktığı belirtildi.

Almanya, orduya vatandaşı olmayan yabancıları almaya hazırlanıyor

TÜRKLERİN ORDUYA ALINIP ALINMAYACAĞI BİLİNMİYOR

Planın hayata geçmesi durumunda bunun Almanya'da yaşayan Türkleri etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmiyor ancak FDP'li vekiller askere alınacak yabancıların Avrupa'dan seçilmesi gerektiğini vurguladı. Alman ZDF kanalı ise söz konusu uygulamanın askere giden kişilerin Alman vatandaşlığı almasını kolaylaştıracağına ilişkin haber yayınladı.

"SAVAŞA HAZIR OLMALIYIZ"

Söz konusu uygulamanın uzun süredir ülkede tartışıldığı belirtilirken, Savunma Bakanı Pistorius bu uygulamayı Avrupa'da uygulayan ilk ülkenin Almanya olmayacağına dikkat çekti. Pistorius, "Savaşa hazır olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Almanya, orduya vatandaşı olmayan yabancıları almaya hazırlanıyor

"BU İŞİ ARTIK YABANCILARIN YAPMASI PLANLANIYOR"

Konuya ilişkin detaylı bir analiz yayımlayan Alman Bild gazetesi, "Çok az Alman askere gittiği için bu işi artık yabancıların yapması planlanıyor" derken, örnek rol modellere haberinde yer verdi. Gazetenin haberine göre, Belçika askerlik çağındaki tüm AB vatandaşlarının orduya katılmasına izin veriyor. Danimarka da kendi dillerini konuşmaları şartıyla AB vatandaşlarını askere kabul ediyor. İrlanda ise ülkede beş yıldan fazla yaşamış olan üçüncü ülke vatandaşlarını bile ordusuna kabul ediyor.

"BU TOPLUMSAL İFLASIN İLANIDIR"

Bild'e demeç veren Almanya'nın ünlü askeri tarihçisi Sönke Neitzel, Alman olmayan biri yabancı bir ülke için savaşır mı?" sorusunun en önemli nokta olduğunu vurguladı. Personel sıkıntısının çok uzun yıllardır devam ettiğine dikkat çeken Bundeswehr Üniversitesi'nden tarihçi Michael Wolffsohn ise, "Artık ülkelerini savunmak isteyen yeterli sayıda vatandaş yoksa bu toplumsal iflasın ilanıdır." diye konuştu.

Almanya, orduya vatandaşı olmayan yabancıları almaya hazırlanıyor

ESKİ SAVUNMA BAKANI JUNG: ALMANYA İLE GÜÇLÜ BAĞLARI VARSA DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Boş kışlalar göz önüne alındığında teklifin değerlendirilebileceğini belirten eski Savunma Bakanı Franz Josef Jung da, "Askere alınacak kişiler yeterince uzun süre bizimle yaşayan ve Almanya ile güçlü bağları olan AB vatandaşlarıysa kesinlikle değerlendirebilir." dedi. Jung, mevcut durumdaki temel hatanın zorunlu askerliğin kaldırılması olduğunu söyledi.

Son Dakika Dünya Almanya, vatandaşı olmayan yabancıları orduya almaya hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (1)

 • Mehmet Gümüş: VATAN SANA CANIM FEDA ! Bu hissiyat sadece TÜRKİYE'mizde var 41 16 Yanıtla
 • Model Natalie Reynolds, köpekbalığına kötü muamele suçlamasıyla eleştirildi
  13:31 Model Natalie Reynolds, köpekbalığına kötü muamele suçlamasıyla eleştirildi

  Natalie Reynolds, köpekbalığının sırtına oturup anüsünü yaraladığı ve hayvana kötü muamelede bulunduğu bir video nedeniyle eleştirildi. Reynolds, köpekbalığını denizden çekip karaya çıkardıktan sonra sırtına bir koşum takarak kontrol etmeye çalıştı. Ancak keskin derisi nedeniyle hayvandan indi ve yaralandı. Reynolds, kuralları ihlal ettiği için eleştirildi.

 • İki ülkede Magnum dondurmaları toplatılıyor
  12:48 İki ülkede Magnum dondurmaları toplatılıyor

  Unilever, İngiltere ve İrlanda'da plastik ve metal içerebileceği riskiyle Magnum'un bademli dondurmalarından 5 seriyi toplatma kararı aldı.

 • Prens William ve Kate Middleton, Prenses'in İyileşme Süreci İçin Gizli Bir Eve Taşınıyor
  12:08 Prens William ve Kate Middleton, Prenses'in İyileşme Süreci İçin Gizli Bir Eve Taşınıyor

  Prens William ve Kate Middleton, Prenses'in iyileşme sürecini desteklemek amacıyla Windsor'daki Adelaide Cottage'a bitişik bir evde genişleme ve tadilat planları yapıyor. Ailenin bu evi genişletmeyi düşündüğü, ancak bu kararın zorluklar içerdiği belirtildi. İçeriden bir kaynak, evin şu an yaşanabilir durumda olmadığını ve kapsamlı tadilat çalışmalarına ihtiyaç olduğunu söyledi. Galler ailesi, evin yenilenmesi için masrafları kendilerinin karşılamayı düşünüyor.

 • Google, İsrail ile yapılan 1.2 milyar dolarlık anlaşmayı protesto eden 28 çalışanını işten çıkardı
  11:45 Google, İsrail ile yapılan 1.2 milyar dolarlık anlaşmayı protesto eden 28 çalışanını işten çıkardı

  Google, İsrail ile 1,2 milyar dolarlık anlaşmaya karşı düzenlenen oturma eylemine katıldıkları için 28 çalışanını işten çıkardı. Protestocular, Google'ın İsrail ordusu için hizmet verdiği 'Project Nimbus' adlı projeden çekilmesini talep etti.

 • Dubai'deki Aşırı Yağışlar Hava Trafiğini Etkiledi
  11:07 Dubai'deki Aşırı Yağışlar Hava Trafiğini Etkiledi

  Körfez ülkelerinde yaşanan aşırı yağışlar, Dubai Uluslararası Havaalanı'ndaki hava trafiğinde aksamalara neden oldu. Havalimanı yetkilileri, zorlu koşullar nedeniyle uçuşu olan yolculara gelmemeleri çağrısında bulundu. Ülkede yaşanan su baskınları ve sellerde bir kişi hayatını kaybetti. Ayrıca, Umman'da en şiddetli yağışın yaşandığı son 75 yılda en az 19 kişi hayatını kaybetti. Dubai Havaalanı'na iniş ve kalkış dahil 300 uçuş iptal edildi ve yüzlerce uçuş ertelendi. Dubai'de evler sular altında kaldı, alışveriş merkezleri zarar gördü. Bilim insanları, bölgedeki aşırı yağışların iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu belirtiyor.

 • Kuzey Kore virüsler, bakteriler ve hastalık yaymak için 'zehirli kalem' silahları üretiyor
  10:56 Kuzey Kore virüsler, bakteriler ve hastalık yaymak için 'zehirli kalem' silahları üretiyor

  ABD istihbaratı, Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un'un biyolojik savaş programı kapsamında ölümcül virüsler ve bakteriler ürettiğini iddia etti. ABD, Kim Jong-un'un silah cephaneliğine küçük çiçek ve şarbon gibi ölümcül hastalıklar yayabilen mikrop spreyleri ve zehir kalemler eklediğini öne sürdü. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan uzmanlar, bu biyolojik silahların nükleer silahlardan daha tehlikeli olabileceğini belirtiyor.


Advertisement