Avusturya Mahkemesinden İlginç Karar: Vatandaşlar Siyasetçilere Küfür Edebilir - Son Dakika
Dünya
BBC

Avusturya Mahkemesinden İlginç Karar: Vatandaşlar Siyasetçilere Küfür Edebilir

Avusturya'da mahkeme, aşırı sağcı bir politikacının şikayeti üzerine açılan davada, vatandaşların siyasetçilere küfretme ve müstehcen hareketler yapma hakkı olduğuna hükmetti.

02.03.2018 10:06  Güncelleme: 11:34

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin Genel Başkanı Heinz- Christian Strache, solcu eylemcilerin hazırladıkları bir videoda kendisini eleştirerek "kamuoyu önünde" hakaret ettikleri söylemişti. Ancak başkent Viyana'daki mahkeme şikayeti kabul etmedi.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE DAHİL"

Mahkemenin kararında "provokatif ve şoke edici" siyasi fikirlerin "ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğuna" dikkat çekildi.

Solcu Linkswende Jetzt (Sol Şimdi) grubu, taraftarlarından Stratche'nin Avusturya hükümetine girmesinden duydukları hoşnutsuzluğu orta parmaklarını kaldırarak ifade etmelerini istemişti. Grup ayrıca videoda taraftarlarının "....Strache'yi" demeleri için bir dizi neden sıralamıştı.

DEVLET TELEVİZYONU DA DAVA AÇTI

Öte yandan Avusturya'nın devlet televizoynu ORF de kanalı ve bir sunucusunu yalan söylemekle suçlayan Strache'ye karşı dava açtı.

Strache'nin Özgürlük Partisi Avusturya'da Muhafazakar Halk Partisi'nden 31 yaşındaki Sebastian Kurz'un başkanlığındaki koalisyon hükümetinin küçük ortağı. Başbakan Yardımcısı olan Strache'nin yanı sıra dışişleri, içişleri ve savunma bakanlıkları da sıra aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin elinde.

Avusturya Mahkemesinden İlginç Karar: Vatandaşlar Siyasetçilere Küfür Edebilir
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Avusturya Mahkemesinden İlginç Karar: Vatandaşlar Siyasetçilere Küfür Edebilir - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (8)

 • Eylem: Bizim bur da olsa aboo direk mapusa.birak hakareti elestirsek bile tehlike 21 3 Yanıtla
 • ......: Bizde de bir tek o suç diğer bütün suçlar suç değil 21 0 Yanıtla
 • 5: Bunlar ana avrat düz gitmezler..bunların kufürleri bize selam gibi gelir..oyuna gelmeyin.. 4 8 Yanıtla
 • 1: Bizde böyle şeyler cinayet ile sonuçlanıyor..500 sene geri kalmışız.. 11 0 Yanıtla
  Bak hele şuna: Birisi karşına geçip sana bir güzel küfür edince ifade özgürlüğü diyip hoş karşılıyorsan o zaman sana göre 5000 sene gerideyiz o zaman orada yaşamanıbtavsiye ederim. Bu arada yolda yururken dikkat et tukurmesinler kendilerinden olmayanlari iclerinde gormekten pek haz etmez ab toplulugu ne kadar veya nereye kadar kamufule olabilirsin ki!! 2 1
 • ADİL: ifade özgürlüğü diyerek her şeyin önünü açarsanız yarında sana küfür ederler, demek ki hak ediyormuşsunuz... 3 6 Yanıtla
 • SES: Bunu TC DELIKANLI VEKILERE SOYLESINLER DE GORELIM DIYORMUSLAR Y'A TURKIYENI N VEKILERI KUFURU BIRAK ADAM MERHABA SOZUNE BILE KAFA ATIYOR 4 1 Yanıtla
 • okuzun gozu: ben avusturyanın mılet vekıllerının ta ta ta alayının nasıl olsa onlarda serbest 1 3 Yanıtla
BBC

Advertisement