Balayı Kabusa Dönen Çift Kurtarıldı - Son Dakika

Balayı Kabusa Dönen Çift Kurtarıldı

15.01.2012 12:58
Balayı Kabusa Dönen Çift Kurtarıldı, System.String[]

İtalya açıklarında batan gemide bulunan 39 kişiye halen ulaşılamadı.

İtalya'da Toskana bölgesinin bir adası yakınlarında Cuma gecesi batan kruvaziyer gemisinde itfaiye ekipleri bütün gece arama kurtarma çalışmalarını sürdürdü. Yetkililer, Güney Koreli genç bir çiftin kamaralarından 24 saat sonra kurtarıldığını açıkladı.

İtalyan itfaiye ekiplerinin sözcüsü Luca Carli gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sabah geminin 3 numaralı köprüsünden bir ses geldiğini, ancak sesle temas kuramadıklarını belirtti.

Yerel yetkililer, dün gece balayı seyahatindeki Güney Koreli genç bir çiftin kamaralarında 24 saat sonra sağsalim bulunmasının ardından kayıp sayısını 39 olarak tahmin ettiklerini bildirdiler.

Arama ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarını, kilitli kapılar, kırık merdivenler ve hasar görmüş mekanların olumsuz etkilediğinin altını çizen yetkililer, 80 derece yan yatmış ve yarı batmış durumdaki gemideki zorlu eğimin çalışmalarını iyice güçleştirdiğini kaydettiler.

Uzman bir speleolog (mağarabilim) ekibiyle çalışan dalgıç itfaiyeciler hayatta kalmayı başarmış kazazedeleri bulmak umuduyla dev geminin kamaralarını dikkatle inceliyor. Gemide 2 bin kamara bulunuyor. Ekipler, geminin su altındaki bölümünü kontrol için özel sualtı kameraları kullanıyorlar.

KAMARA KAPILARI KİLİTLİ KALDI

İtfaiye ekipleri, gemi kayalığa çarptığında, gemideki elektriğin kesildiğini ve özel bir kartla açılan kamaraların elektronik kapı kilitlerinin otomatik olarak kilitlendiğini belirtiyorlar.

Bu arada, soruşturmayı yapan Grossetto savcısı Francesco Verusio, Costa Concordia isimli kruvaziyerin kaptanı Francesco Schettino'nun yolcuların tahliyesinin tamamlanmasını beklemeden gemiyi terkettiğini ve kendisine yöneltilen tüm suçlamaları teyit etti.

Geminin rotasının doğru olmadığını ve kaptanın kaza sırasında köprüde olması dolayısıyla sorumlu olduğunu belirten savcı, olası diğer sorumluları da soruşturmaya dahil ettiğini kaydetti.

Öte yandan, Filipinler Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Costa Concordia'da 300 kadar Filipinli'nin çalıştığı ve bunlardan 21'inin kazada yaralandığı belirtildi.

Balayı Kabusa Dönen Çift Kurtarıldı
Balayı Kabusa Dönen Çift Kurtarıldı
Balayı Kabusa Dönen Çift Kurtarıldı

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Balayı Kabusa Dönen Çift Kurtarıldı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Hande Yener çok cesur! Maske ve jartiyerli kostümüyle sahne aldı 00:34 Hande Yener çok cesur! Maske ve jartiyerli kostümüyle sahne aldı Tehlikeye aldırış etmeyen vatandaştan görüntülediği domuza güldüren sözler: Birader ne var ne yok 23:41 Tehlikeye aldırış etmeyen vatandaştan görüntülediği domuza güldüren sözler: Birader ne var ne yok Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz
Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor 21:40 Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı 19:40 Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı
Türkiye'nin gündemine 17:42 Türkiye'nin gündemine "Bana teşkilatın numarasını verin" sözleriyle oturan kurye beraat etti Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor 15:56 Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor
Advertisement