Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları Paris Louvre Carrousel Sergisine Damga Vurdu - Son Dakika
Dünya

Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları Paris Louvre Carrousel Sergisine Damga Vurdu

Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları Paris Louvre Carrousel Sergisine Damga Vurdu

Fransa’da her yıl düzenlenen "Uluslararası Plastik Sanatlar" sergisine bu yıl 23 Türk sanatçı damga vurdu.

09.12.2016 12:29

Fransa'da her yıl düzenlenen "Uluslararası Plastik Sanatlar" sergisine bu yıl 23 Türk sanatçı damga vurdu.

Fransa'nın başkenti Paris'te her yıl geleneksel olarak Ulusal Güzel Sanatlar camiası tarafından düzenlenen "Uluslararası Plastik Sanatlar Etkinliği" sergisi kapılarını ziyaretçilerine açtı. Türkiye'den 23 Çağdaş Türk plastik sanatçısının katıldığı tarihi Louvre Müzesi himayesinde Carrousel salonunda düzenlenen serginin açılışında Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa'nın yanı sıra eserleri sergilenen çoğu ülkenin büyükelçileri ile konsolosları hazır bulundu.

Türk sanatçıların 12 yıldır sergiye aralıksız olarak ve geniş bir sanatçı grubuyla katılmalarından dolayı 40'a yakın ülke sanatçısının eserlerinin yer aldığı serginin açılışında Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa bir konuşma yaptı. Türkiye'nin aralıksız 12 yıldır katıldığını ve bu yılki sergide 23 Türk sanatçının eserlerinin sergilendiğini söyleyen Büyükelçi Musa, gelecek yıllarda daha geniş kapsamlı Türk sanatçıların katılacağı sergilerin düzenlenmesi için çalışıma yapılacağını ifade etti. Daha sonra sergiyi gezen Büyükelçi Musa, "Bu salonun bu seferki etkinliğine geniş kapsamlı bir Türk sanatçı grubu katıldı. Gerçekten gurur verici bir durumla karşı karşıyayız. Ülkemizi ve sanat dünyamızı çağdaş akım boyutuyla güzel sanatlar boyutunda çok güzel işlemiş sanatçılarımız. Geniş bir katılım bir katılım söz konusu. Bu sene 23 sanatçımız var, 20'si ressam. Fransız dostlarımız da sanatçılarımızın çalışmalarından büyük memnuniyetlerini dile getirdiler. Bu tür faaliyetlerin yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Büyükelçilik olarak da bu bağlamda çeşitli girişimlerimiz var. Önümüzdeki günlerde yine Türkiye'yi ve İstanbul'u işleyen sanatkarlarımızın geldiği seviyeyi ve ülkemizi ne kadar emin bir şekilde temsil etmekte olduklarını da bir kez daha göstermek maksadıyla yine bu yapı bünyesinde bir sergi planlamayı öngörüyoruz" dedi.

Paris'in tarihi Louvre Müzesi bünyesindeki Carrousel du Louvre salonundaki etkinliğe Türk plastik sanatçıları 12 yıldan bu yana düzenli olarak katılıyor. Etkinliğe katılan sanatçılar, resim ve heykel dallarında özgün eserlerini Parisli sanatseverlere tanıtma imkanı buluyor. Sergide Türk sanatçılar Nurhilal Harsa, Ayhan Çetin, Baki Bodur, Berk Arıkan, Derya Ülker, Duygu Aydoğan, Erhan Lanpir, Filiz Pelit, Hakan Esmer, Metin Kalkızoğlu, Mevlüt Akar, Nevres Akın, Nurdan Likos, Pelin Özgeçen, Raşit Altun, Reyhan Uludağ, Özgür Eryılmaz, Samed Arda Selim, Selda Eren, Serdar Leblebici ve heykel alanında Akın Yıldırım, Metin Kılıç ve Selçuk Yılmaz'ın eserleri sergileniyor. - PARİS

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları Paris Louvre Carrousel Sergisine Damga Vurdu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement