Rusya'da ortaya çıktı! Koronavirüsün ardından yeni bir pandemi tetiklenebilir - Son Dakika

Rusya'da ortaya çıktı! Koronavirüsün ardından yeni bir pandemi tetiklenebilir

29.09.2022 00:27

Rusya'nın Sochi Ulusal Parkı'ndaki yarasalarda tespit edilen Khosta-2 ismindeki yeni virüsle ilgili açıklamalarda bulunan ABD'li virologlar bu patojenin pandemi sırasında kullanılan aşılara 'tamamen dirençli' olduğunu belirtti. Uzmanlar bu virüsün başka bir pandemiyi tetikleyebileceğini ifade etti.

2019'un son aylarında hayatımıza giren koronavirüs dünya genelinde milyonlarca hayata mal oldu. Pek çok alışkanlığımızı geride bırakmamıza neden olan virüs tabiri caizse kabuk değiştirmeye devam ediyor.

RUSYA'DAKİ YARASALARDA TESPİT EDİLDİ

Daha bulaşıcı ancak daha az öldürücü Omicron varyantından sonra pek çok ülke gevşeme kararı alırken Rusya'dan gelen yeni virüs haberi salgını bir kez daha gündeme taşıdı. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Khosta-2 adı verilen yeni virüs, Rusya'nın Sochi Ulusal Parkı'ndaki yarasalarda tespit edildi.

MEVCUT AŞILARA KARŞI TAMAMEN DİRENÇLİ

Khosta-2 üzerinde deneyler yapan ABD'li virologlar, bu patojenin pandemi sırasında kullanılan aşılara 'tamamen dirençli' olduğu uyarısında bulundu. Laboratuvar çalışmaları, Khosta-2'nin hem Moderna hem de Pfizer aşılarının iki dozuna da 'dirençli' göründüğünü ortaya çıkardı. Bilim insanları Khosta-2'nin tıpkı koronavirüs gibi insan hücrelerine kolaylıkla tutunabildiğini keşfetti.

KÜRESEL SAĞLIĞA TEHDİT OLUŞTURUYOR

Ekip yaptıkları ilk araştırmalar kapsamında virüsün yüzeyinde yer alan sivri uçlu bir proteini kullanarak, insan hücrelerinin dışında bulunan ACE-2 adı verilen bir giriş enzimine bağlanabildiği sonucuna ulaştı. Araştırmanın sonuçları PLoS Pathogens'de yayınlandı. Ekip bulgularının küresel sağlığa tehdit oluşturduğunun altını çizdi ve evrensel koronavirüs aşıları geliştirmek için 'acil ihtiyacı vurguladığını' belirtti.

YORUMLAR
500
Biden, Putin'in savaşı bitirme yoluna girmesi durumunda kendisiyle görüşebileceğini söyledi Biden, Putin'in savaşı bitirme yoluna girmesi durumunda kendisiyle görüşebileceğini söyledi Litvanya, Rus diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti Litvanya, Rus diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti Çin'de 'pes' dedirten görüntü! 'Koronavirüs test sonucun yok' denilerek hastaneye alınmayan hamile kadın, sokak ortasında doğum yaptı Çin'de 'pes' dedirten görüntü! 'Koronavirüs test sonucun yok' denilerek hastaneye alınmayan hamile kadın, sokak ortasında doğum yaptı

Son Dakika Dünya Rusya'da ortaya çıktı! Koronavirüsün ardından yeni bir pandemi tetiklenebilir - Son Dakika


Advertisement