Auschwitz toplama kampına Yahudi karşıtı yazılama yapıldı - Son Dakika
BBC

Auschwitz toplama kampına Yahudi karşıtı yazılama yapıldı

06.10.2021 06:00
Auschwitz toplama kampına Yahudi karşıtı yazılama yapıldı

Nazilerin katliam merkezi olarak kullandığı Auschwitz toplama kampında çalışan müze görevlileri, kampın duvarlarına yazılan Yahudi karşıtı mesajları kınadı.

Nazilerin katliam merkezi olarak kullandığı Auschwitz toplama kampında çalışan müze görevlileri, kampın duvarlarına yazılan Yahudi karşıtı mesajları kınadı.

Yetkililer, dokuz binanın duvarlarına yazılan mesajların soykırımı reddeden ve Yahudi karşıtı içerikte olduğunu açıkladı.

Nazilerin 40 toplama kampından en büyüğü olan Auschwitz'ti.

Polis yetkilileri konu hakkında soruşturma başlattı.

Salı sabahı bölgede olan ve yazılama yapan kişileri görenlerin yetkililerle iletişime geçmesi talep edildi.

Müze yönetimi "Bu, insanlık tarihindeki en büyük trajedilerden birinin simgesine yapılan zalimce bir saldırı ve bu kampta tutulmuş tüm insanların anısına acı verici bir hakaret" dedi ve ekledi:

"Polis yetkilileri kanıt toplama işlemlerini bitirdikten sonra duvarları eski haline getireceğiz."

Yönetim, 170 hektara yayılan kampın güvenliğinin düzenli olarak genişletildiğini fakat bütçelerinin pandemiden etkilendiğini açıkladı.

Polonya topraklarında İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından 1940'ta kurulan bu toplama kampında, 4,5 yıl içinde en az 1,1 milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Bunların 1 milyona yakını Yahudilerden oluşuyordu.

Kurbanların çoğu Birkenau'daki gaz odalarında öldürülmüştü.

Bu tür vandallıklara pek rastlanmasa da 2010 yılında İsveçli bir adam, kampın girişindeki bednam "Arbeit macht frei" (Çalışmak özgürleştirir) tabelasını çalmayı planlama suçlamasıyla 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu yıl da kamp yakınlarındaki bir Yahudi mezarlığının duvarına gamalı haç ve diğer Nazi sembolleri çizilmişti.

Auschwitz toplama kampına Yahudi karşıtı yazılama yapıldı

Son Dakika Dünya Auschwitz toplama kampına Yahudi karşıtı yazılama yapıldı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR
500

Son Dakika

Ünlü oyuncu Hazal Kaya'dan sosyal medyayı sallayan fotoğraflar 09:59 Ünlü oyuncu Hazal Kaya'dan sosyal medyayı sallayan fotoğraflar Esra Dermancıoğlu, Kaderimin Oyunu dizisinde kıyafetleriyle göz dolduracak! 09:53 Esra Dermancıoğlu, Kaderimin Oyunu dizisinde kıyafetleriyle göz dolduracak! Çinli bilim insanları koronavirüs varyantlarını yenen antikor geliştirdi 09:40 Çinli bilim insanları koronavirüs varyantlarını yenen antikor geliştirdi Bahçeli'nin tehdidine Mansur Yavaş'tan manidar yanıt: Ülkücü diye kimseyi çalıştırmayalım mı? 09:22 Bahçeli'nin tehdidine Mansur Yavaş'tan manidar yanıt: Ülkücü diye kimseyi çalıştırmayalım mı? MasterChef Türkiye'de Dilara ve Safanur birbirine girdi 08:56 MasterChef Türkiye'de Dilara ve Safanur birbirine girdi Son Dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevinden istifa etti, yerine Nureddin Nebati getirildi 07:07 Son Dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevinden istifa etti, yerine Nureddin Nebati getirildi
Türkiye, Hayriye Alkutay'a ağlıyor! Bir kadın daha koca dehşetine kurban gitti 00:53 Türkiye, Hayriye Alkutay'a ağlıyor! Bir kadın daha koca dehşetine kurban gitti Son Dakika! Rusya'ya ABD'den Ukrayna tehdidi: Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız 18:15 Son Dakika! Rusya'ya ABD'den Ukrayna tehdidi: Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız
16:24
Advertisement