Pakistan'da mahkeme asgari evlenme yaşı belirlenmesinin İslam'ın öğretilerine aykırı olmadığına hükmetti - Son Dakika
BBC

Pakistan'da mahkeme asgari evlenme yaşı belirlenmesinin İslam'ın öğretilerine aykırı olmadığına hükmetti

29.10.2021 20:22
Pakistan'da mahkeme asgari evlenme yaşı belirlenmesinin İslam'ın öğretilerine aykırı olmadığına hükmetti

Federal Şeriat Mahkemesi, asgari evlenme yaşının belirlenmesinin İslam'ın öğretilerine aykırı olmadığına karar verdi, genç kızlar için mevcut olan on altı yaş sınırının, evlenmeden önce temel bir eğitim almalarına yardımcı olacağını kaydetti.

Pakistan'da yasaların İslam'a uygunluğu konusunda karar veren en yüksek mahkeme, asgari evlenme yaşının belirlenmesinin İslam'ın öğretilerine aykırı olmadığına karar verdi.

Federal Şeriat Mahkemesi, kız çocukları için mevcut olan on altı yaş sınırının, evlenmeden önce temel bir eğitim almalarına yardımcı olacağını kaydetti.

Eğitimin cinsiyete bakılmaksızın her Müslüman için zorunlu olduğunu belirten yargıçlar, mahkemeye başvurulmasının ardından konuyu gündemine aldı.

Pakistan'da yayımlanan Dawn gazetesi, kararda, sağlam bir evlilik için, sadece fiziksel sağlık ve ekonomik istikrar gibi etkenlerin gerekli olmadığının, aynı zamanda zihinsel sağlık ve entelektüel gelişimin de eşit derecede önemli olduğunun ve bunun için eğitim gerektiğinin ifade edildiğini bildirdi.

Gazetenin haberine göre kararda "Eğitim, bir bireyin ve dolayısıyla herhangi bir ulusun gelecek neslinin gelişiminin anahtarı olduğu için kadınların güçlendirilmesi esastır" denildi.

Erkeklerin evlenmesi için asgari yaş on sekiz.

Bu haftanın başlarında mahkeme, kız çocuklarını küçük yaşta evlendirme veya aile içi anlaşmazlıkları çözmek için kız çocuklarını evlendirmenin İslam'ın öğretilerine aykırı olduğunu da ilan etti.

İnsan hakları savunucuları, Pakistan'da çocuk yaşta evliliğin büyük bir sorun olduğunu ve on altı yaşından küçük binlerce kızın evlendirildiği söylüyor. Hak savunucuları, kız çocuklarının yasal evlilik yaşının on sekize çıkarılmasını istiyor.

Pakistan'ın 1929 tarihli çocuk yaştaki evlilikleri yasaklayan kanunu, kanuna uymayanlara hapis ve para cezası öngörüyor.

YORUMLAR
500
Kabe'de 24 saat temizlik Kabe'de 24 saat temizlik Cuma mesajları: En yeni Cuma mesajları neler? Kısa, ayetli ve anlamlı Cuma mesajları hangisi? Hadisli ve en güzel Cuma mesajları! Cuma mesajları: En yeni Cuma mesajları neler? Kısa, ayetli ve anlamlı Cuma mesajları hangisi? Hadisli ve en güzel Cuma mesajları! Tunus'ta halk oylamasına sunulacak yeni anayasa taslağı Resmi Gazete'de yayımlandı Tunus'ta halk oylamasına sunulacak yeni anayasa taslağı Resmi Gazete'de yayımlandı
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Pakistan'da mahkeme asgari evlenme yaşı belirlenmesinin İslam'ın öğretilerine aykırı olmadığına hükmetti - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement