ABD, İsrail'in yeni yasa dışı yerleşim planından derin endişe duyuyor - Son Dakika

ABD, İsrail'in yeni yasa dışı yerleşim planından derin endişe duyuyor

26.10.2021 23:33

ABD Dışişleri Sözcüsü Price, İsrail'in Doğu Kudüs ile Batı Şeria'da yeni bir yasa dışı yerleşim ihalesi düzenlemesinden kaygılı olduklarını ve İsrail yönetiminin bu yerleşimleri geriye dönük olarak yasallaştırma planlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Günlük basın toplantısında sorulara yanıt veren ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, "İsrail hükümetinin çarşamba günü, çoğu Batı Şeria'nın derinliklerinde, yeni binlerce yerleşim yeri inşa planı konusunda derin endişe duyuyoruz." dedi.

"ŞİDDETLE KARŞI ÇIKIYORUZ"

Price, İsrail'in Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşim alanlarında 1300 yeni konut için ihale açmasından da derin endişe duyduklarını kaydetti. Bu adımların, gerginliği düşürme ve sükuneti sağlama çabalarıyla tamamen tutarsız olduğuna işaret eden Price, "İki devletli çözüm umutlarını zedeleyen yerleşimlerin genişletilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz." ifadesini kullandı.

DOĞRUDAN DİLE GETİRDİKLERİNİ VURGULADI

Yasa dışı yerleşim yerlerinin geriye dönük yasallaştırılmasının da kabul edilemez olduğunu belirten Sözcü, ABD'nin bu konudaki görüşlerini, üst düzey İsrailli yetkililerle özel oturumlarda doğrudan dile getirmeye devam ettiklerini aktardı.

İsrail yönetiminin, Batı Şeria'da işgal altındaki bölgelerde 3 bin yeni konut inşasına onay vereceğini duyurmasından hemen sonra ABD'nin İsrail Maslahatgüzarı Michael Ratney'nin telefonla İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in Dış Politika Danışmanı Shimrit Meir ile görüştüğü ileri sürülmüştü.

YASA DIŞI YERLEŞİM BİRİMLERİ

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 660 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

ABD, İsrail'in yeni yasa dışı yerleşim planından derin endişe duyuyor

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya ABD, İsrail'in yeni yasa dışı yerleşim planından derin endişe duyuyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (1)
500

Son Dakika

Altın Kelebek'te iki ödül alan Müge Anlı, sahnede duygu dolu anlar yaşadı 23:37 Altın Kelebek'te iki ödül alan Müge Anlı, sahnede duygu dolu anlar yaşadı
Igor Tudor'un öğrencilerinden hafızalara kazınacak geri dönüş 20:06 Igor Tudor'un öğrencilerinden hafızalara kazınacak geri dönüş Eşi tarafından bardağına koyulan çamaşır suyunu içen şahıs hastanelik oldu 16:00 Eşi tarafından bardağına koyulan çamaşır suyunu içen şahıs hastanelik oldu 2485'ten geldiğini iddia eden adamın anlattıkları ürküttü: 25 Aralık 2021'de hayatımız kökten değişecek 15:32 2485'ten geldiğini iddia eden adamın anlattıkları ürküttü: 25 Aralık 2021'de hayatımız kökten değişecek Cristiano Ronaldo'nun bu kez WhatsApp'taki mesajları ortaya çıktı 15:16 Cristiano Ronaldo'nun bu kez WhatsApp'taki mesajları ortaya çıktı Kılıçdaroğlu'nun Kocaeli'ndeki miting için hazırlıklar başladı 14:14 Kılıçdaroğlu'nun Kocaeli'ndeki miting için hazırlıklar başladı Anne, kızının odasının fotoğrafını çekip paylaştı! Yatak detayı nedeniyle sosyal medya ayağa kalktı 12:51 Anne, kızının odasının fotoğrafını çekip paylaştı! Yatak detayı nedeniyle sosyal medya ayağa kalktı İstanbul'da bazı fırıncılar ekmek fiyatını 3 liraya çıkarttı 12:45 İstanbul'da bazı fırıncılar ekmek fiyatını 3 liraya çıkarttı
Advertisement