Kadın Sünneti Dini Değil Geleneksel" - Son Dakika

Kadın Sünneti Dini Değil Geleneksel"

15.10.2016 01:31

Özellikle Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde yaygın olarak uygulanan kadın sünneti göçler yoluyla Avrupa'ya da taşınmış durumda ve artık bu kıtada da onbinlerce kişiyi doğrudan ilgilendiriyor.

Özellikle Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde yaygın olarak uygulanan kadın sünneti göçler yoluyla Avrupa'ya da taşınmış durumda ve artık bu kıtada da onbinlerce kişiyi doğrudan ilgilendiriyor. Kadın sünnetinde genellikle klitorisin kesilmesiyle kadının geleneklere göre ayıp sayılan cinsel birleşmede zevk almasının önüne geçilmek amaçlanıyor. Ancak bu operasyonun sonucu bununla sınırlı kalmıyor ve çok zaman fiziki ve psikolojik zararları görülüyor.

İngiliz resmi araştırmaları ülkede 170 bin genç kızın kadın sünneti olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca kısa bir vadede bunlara 65 bin kişinin daha ekleneceği öngörülüyor.

Bu operasyon İngiltere'de yasal olmamakla birlikte yapılıyor fakat daha çok Somali, Gambiya ve Sudan'da yapıldığı biliniyor.

Hristiyan bir ailede büyüyen Sarian Londra'ya gelmeden önce ülkesi Sierra Leone'de kadın sünnetine maruz kaldığında henüz 11 yaşındaydı. Müdahale bir bayramda anestezi uygulanmadan yapılmıştı:

"Yere yatırdılar, bacaklarımı araladılar. Bacaklarımın arasında net bir şekilde kestiklerini hissettim. O zaman neyi kestiklerini bilmiyordum. Yalnızca genital organımda bir yeri keseceklerini biliyordum. Şoke olmuştum. Bunu hiç beklemiyordum çünkü bu şiddet bana ailem tarafından uygulanıyordu."

İngiltere'ye 199 yılında gelen Sarian Kamare bugün 39 yaşında ve kadın sünnetinin dini değil kültürel ve geleneksel bir uygulama olduğuna dikkat çekiyor:

"Kadın sünnetini emreden hiçbir kutsal kitap bulunmuyor. Topluma göreyse bunu tümüyle kabullenmeliydim. Bu tamamen kültürden gelen bir adet. Kadınları özellikle cinsel yönden kontroıl almayı amaçlayan ve onlara acı veren kötü bir uygulama. Etkili de oluyor. Gerçekten bu parçanızı kestiklerinde cinsel arzu istek de kalmıyor."

2016 yılı Nisan- Eylül döneminde İngiliz sağlık makamlarınca haftada yaklaşık 100 yeni vakıa tesbit edildi. Ancak muayeneye gelmeyen kaç kişi olduğuysa bilinmiyor.

Oxford'da yer alan Rose Clinic doktorlarından Brenda Kelly de bu konu üzerinde çalışıyor. Dr. Kelly kadın sünnetinin hayat boyu sürecek sorunlara yol açabileceği görüşünde:

"Küçük bir kız çocuğuna bunu yaptığınızda canı yanabilir, kanaması olur ve enfeksiyon da kapabilir. Ancak hastalarımızın büyük çoğunluğu bu operasyonun sonuçlarıyla yüz yüze olan yetişkin kadınlar. İdrar yapmakta zorlananlar, regl günlerinde dayanılmaz acısı olanlar ve eşleriyle cinsel ilişkiye girmekte zorlananlar da görülüyor."

Sünnet edilen çok sayıda kadın aynı zamanda psiko-seksüel sorunlar da yaşıyor. Bunun oranının her altı kadında bir olduğunu söyleyebilirim."

İlgili derneklere göre yetişkin kadınların büyük bölümü bu operasyonu yasal olmamasına rağmen İngiltere'de geçiriyor.

Polis kayıtlarına göreyse aileler kız çocuklarını yaz tatillerinde kökenlerinin olduğu ülkeye götürerek burada sünnet ettiriyor. Bunlardan biri olan "Zara" ise euronews'a ancak gerçek isminin saklı kalması kaydıyla konuşabildi:

"Babam Skype aracılığıyla evlenmemi istiyordu. Ona göre bundan önce de ya da en geç evlilikten kı

Auteur:

Tags:Gepost: 14 oktober 2016

YORUMLAR
500
Hollandalı de Nederlandsche Bank köle ticaretindeki rolü sebebiyle özür diledi Hollandalı de Nederlandsche Bank köle ticaretindeki rolü sebebiyle özür diledi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. Denizcilik Zirvesi'ne mesaj gönderdi Açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. Denizcilik Zirvesi'ne mesaj gönderdi Açıklaması
Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Kadın Sünneti Dini Değil Geleneksel' - Son Dakika

Bu haber Euronews.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Euronews.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Euronews.com kurumudur.

Advertisement