Son Dakika Son Dakika Son Dakika
KKTC Şehit Teğmen Caner Günyeli Arama Kurtarma Tatbikatı Başladı - Son Dakika

KKTC Şehit Teğmen Caner Günyeli Arama Kurtarma Tatbikatı Başladı

KKTC’de Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2016 Tatbikatı, fiili bölümü öncesinde verilen basın brifing ile başladı.

KKTC Şehit Teğmen Caner Günyeli Arama Kurtarma Tatbikatı Başladı
07.06.2016 - 16:53,

KKTC'de Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2016 Tatbikatı, fiili bölümü öncesinde verilen basın brifing ile başladı.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2016 Tatbikatı, KKTC'de başladı. Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2016-Arama Kurtarma Tatbikatı öncesinde basın brifingi verildi. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda gerçekleştirilen brifinginde Şehit Teğmen Caner Gönyeli'nin annesi Kezban Gönyeli ve Şehit Teğmen'in eşi Nükhet Gönyeli de katıldı. Brifing öncesinde Caner Gönyeli'nin annesi ve eşine tatbikat anı objesi takdim edildi. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun brifingde gerçekleştirdiği konuşmasında arama kurtarma faaliyetleri ile hakkında bilgi verdi. Arama Kurtarma yetkisinin KKTC hava sahası ile kara sularında KKTC'nin sorumluluğunda olduğunu belirterek, "En batı da Erenköy, Güzelyurt ve doğuda Gazimağusa ve kuzeyi de dahil olmak üzere uluslararası sular ve hava sahasının ise Türkiye Cumhuriyeti'nin sorumluluğundadır. KKTC'nin insani araçlarla yürütülen arama kurtarma faaliyetlerinde kazandığı arama kurtarma imkan faaliyetini fiilen delmek ve Doğu Akdeniz'de uluslararası sularda, uluslararası denizcilik örgütüne deklare edilmiş Türk arama kurtarma bölgesindeki arama faaliyetleriyle yetkimizi vurgulamak amacıyla her yıl icra edildiği gibi bu yıl da 7-8 Haziran Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatının fiili bölümü icra edilecektir. KKTC tarafından 26 Mart 2003 tarihinde Ercan Bölgesel Arama Kurtarma Merkezi faaliyeti hizmete geçirildi" dedi.

"ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR"

Brifinge basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Caner Gönyeli'nin annesi Kezban Gönyeli çok büyük bir acı yaşadığını kaydederek, arkadaşlarının oğlunu unutmadığını gördüğünü ve oğlunun arkadaşlarının bu tatbikat için verdiği emeğe teşekkür etti. Anne Gönyeli, "Evladımı göremedim ama onun yerine sisleri tebrik ediyorum" dedi.

Caner Gönyeli'nin eşi Nükhet Gönyeli ise, uzun süre tedavi için yurt dışında bulunduğunu bu nedenle de uzun zaman sonra bu törene katıldığını kaydederek, "Bize böyle günleri yaşattığı için, unutulmadığı için onur duyuyorum. Çok heyecanlıyım, mutlulukla gururla hepsi karışık. Böyle bir insanın eşi olmak ve onun soyadını taşımaktan gurur duyuyorum. Bize böyle günleri yaşattıkları için çok mutluyum" ifadelerini kullandı. Bunca sene acısı ile yaşadığını ifade ederek, "Barış olmasını istiyorum. Ölümlerin olmamasını istiyorum. Eşimin isminin bu şekilde verilmesi onur veriyor. Ateş düştüğü yeri yakar. Hep evde resmiyle konuşuyorum" açıklamasını yaptı. - LEFKOŞA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
1000

Son Dakika Dünya KKTC Şehit Teğmen Caner Günyeli Arama Kurtarma Tatbikatı Başladı - Son Dakika


Advertisement