Sri Lanka'da ülke çapında elektrik kesintisi - Son Dakika
Dünya

Sri Lanka'da ülke çapında elektrik kesintisi

Sri Lanka'da sistem arızası nedeniyle ülke çapında elektrik kesintisi yaşandı.

09.12.2023 16:59  Güncelleme: 17:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hindistan'ın güneyinde yer alan Sri Lanka'da sistemsel arıza nedeniyle ülke çapında elektrik kesintisi yaşandı.

Sri Lanka'da ana akım hatlarından birindeki sistemsel hata nedeniyle ülke genelinde saatlerce süren elektrik kesintisi yaşandığı bildirildi. Enerji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, elektrik kesintisinin yerel saatle 17.30 civarında başladığı kaydedildi.

KADEMELİ OLARAK ELEKTRİK AKIŞI SAĞLANDI

Açıklamada, ana akım hatlarından birindeki sistemsel hata nedeniyle yaşanan kesintide, elektrik hattındaki sorunun kademeli olarak giderildiği ve ülke genelinde elektrik akışının sağlanmasının ise birkaç saati bulabileceği belirtildi.

Tarihinin en ağır ekonomik kriziyle mücadele eden Sri Lanka'da 2022'de saatlerce süren günlük planlı elektrik kesintileri yaşanıyordu.

Sri Lanka'da ülke çapında elektrik kesintisi

SRİ LANKA, TARİHİN EN BÜYÜK EKONOMİK KRİZİYLE BOĞUŞUYOR

Ekonomik krizle mücadele eden Sri Lanka'da, mali durum ve yakıt sıkıntısına yönelik artan protestoların ardından eski Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ailesiyle 13 Temmuz 2022'de ülkeden ayrılmıştı.

Rajapaksa, 14 Temmuz 2022'de elektronik posta yoluyla istifa mektubunu göndermişti. Bunun ardından 20 Temmuz 2022'de Sri Lanka Meclisi'nde yapılan oylamada, Geçici Devlet Başkanı ve Başbakan Ranil Wickremesinghe ülkenin yeni devlet başkanı seçilmişti.

Tarihinin en ağır ekonomik kriziyle karşı karşıya kalan Sri Lanka 2022'de Dünya Bankasından 600 milyon dolar kredi almıştı.

Sri Lanka'nın Çin'e yaklaşık 7 milyar, Hindistan'a yaklaşık 1 milyar dolar borcunun olduğu biliniyor.

Şubatta her iki ülke de kredilerini yeniden yapılandırma konusunda anlaşarak Sri Lanka'ya geri ödemesi için daha fazla zaman tanımıştı.

IMF martta Sri Lanka'ya yönelik Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında 2,9 milyar dolarlık kurtarma paketini onaylamıştı.

Enerji Bakanlığı yetkilileri de elektrik kesintisinin ana hat arızasından kaynaklandığını belirterek, enerji arzının hızla yeniden sağlanması için adımların atıldığını doğruladı.

Sri Lanka\'da ülke çapında elektrik kesintisi

Son Dakika Dünya Sri Lanka'da ülke çapında elektrik kesintisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haiti'de Silahlı Çeteler Hapishaneyi Basarak Binlerce Mahkumu Serbest Bıraktı
  01:45 Haiti'de Silahlı Çeteler Hapishaneyi Basarak Binlerce Mahkumu Serbest Bıraktı

  Haiti'nin başkenti Port-Au Prince'te silahlı çeteler, başlıca hapishaneyi basarak binlerce mahkumu serbest bıraktı. Firar eden mahkumlar arasında, Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise'nin öldürülmesiyle suçlanan çete üyeleri de bulunuyor. Haiti'deki şiddet olayları son yıllarda artış göstermiş olup, çeteler başkentin büyük bir kısmını kontrol altında tutuyor. Bu olaylar sonucunda dört polis memuru öldü, beş kişi yaralandı. Haiti'de çete şiddeti nedeniyle son bir yılda 8400'den fazla kişi hayatını kaybetti.

 • İzmir Selçuk'ta 3'ü çocuk 7 düzensiz göçmen yakalandı
  00:51 İzmir Selçuk'ta 3'ü çocuk 7 düzensiz göçmen yakalandı

  İzmir'in Selçuk ilçesinde Sahil Güvenlik Kolluk Destek Timi tarafından tespit edilen bir grup düzensiz göçmenin içinde 3'ü çocuk olan 7 kişi yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Türkiye Diyanet Vakfı 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaştı
  23:13 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Türkiye Diyanet Vakfı 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaştı

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfının 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaşan bir vakıf haline geldiğini belirtti. Erbaş, vakıf bağışçıları için düzenlenen 'Vakıf Buluşmaları' programında yaptığı konuşmada, vakfın Peygamber Efendimizin kurduğu temel üzerinde yükseldiğini ve Osmanlı Devleti döneminde her alanda vakıf açıldığını ifade etti.

 • Gazze'deki mülteci çocuklar için moral etkinliği düzenlendi
  22:53 Gazze'deki mülteci çocuklar için moral etkinliği düzenlendi

  İsrail'in saldırılarının devam ettiği Gazze'nin güneyindeki Refah'ta evlerinden edilmiş ve mülteci kampında yaşayan Filistinli çocuklar ve gençler için moral etkinliği düzenlendi. Mısır Kızılay ekipleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikte çeşitli oyunlar oynandı, şarkılar söylendi ve yüz boyama etkinliği yapıldı. Refah kenti, Gazze Şeridi'ndeki en yoğun nüfuslu bölgelerden biri olarak biliniyor.

 • Diyanet İşleri Başkanı: Türkiye Diyanet Vakfı 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaştı
  22:34 Diyanet İşleri Başkanı: Türkiye Diyanet Vakfı 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaştı

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı'nın 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaşan bir vakıf haline geldiğini belirtti. Erbaş, vakıfların dünyada iyiliğin yayılması için çalıştığını ve Peygamber Efendimizin kurduğu vakıf müessesesinin İslam medeniyetinin önemli bir unsuru olduğunu vurguladı. Türkiye Diyanet Vakfı'nın kurban vesilesiyle 100'ün üzerinde ülkede 35 milyon insana ulaştığına dikkat çeken Erbaş, gençlerin daha fazla camiye gelmeleri için çaba gösterdiklerini de söyledi.


Advertisement