Asgari ücrette kritik dönemeç! Komisyon bugünkü toplantısının ardından yeni rakam belli olacak - Son Dakika

Asgari ücrette kritik dönemeç! Komisyon bugünkü toplantısının ardından yeni rakam belli olacak

30.06.2022 13:29

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete temmuz ayında yapılacak ara zammın belirlenmesi için bugün ikinci kez bir araya gelecek. Komisyonun son kez görüşmesinin ardından belli olacak yeni rakam, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak.

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan başta olmak üzere toplumun genelini ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç devam ediyor. Dün ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu saat 15.30'da ikinci defa bir araya geldi ve saat 17.30'da toplantı bitti. Toplantı sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Asgari ücret belli oluyor! Komisyon bugün saat 15.30'da toplanacak, yeni rakamı yarın Erdoğan açıklayacak

TÜRK-İŞ ENFLASYON ORANINDA ARTIŞ TALEP EDİYOR

Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ enflasyon oranında bir artış talep ederken, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işletmelerin içerinde bulunduğu koşulların da göz önünde bulundurularak dengeli bir artış yapılmasını istiyor.

YARIN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Komisyonun bugün çalışmalarını tamamlamasının ardından, yeni asgari ücret rakamını yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor.

Asgari ücret belli oluyor! Komisyon bugün saat 15.30'da toplanacak, yeni rakamı yarın Erdoğan açıklayacak

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE

Mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aldığı zam kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. Yeni asgari ücret rakamının beklentiler doğrultusunda yarın açıklanması halinde, artışın 1 Temmuz itibarıyla geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliği gerekecek.

Bu doğrultuda, yönetmelikte asgari ücretin yürürlüğe girme tarihiyle ilgili ifadelerin, "Asgari ücret başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer." şeklinde değiştirilmesi bekleniyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 4 BİN 253 LİRA

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

MASADA YÜZDE 20-25 SEÇENEKLERİ VAR

Komisyonun masasında yüzde 20-25'lik zam oranları bulunuyor. Eğer brüt asgari ücrete yüzde 20 oranında zam yapılırsa asgari ücret brüt 6.004,80 lira, net 5.104 liraya çıkacak. Yüzde 25 artışla asgari ücret brüt 6.255 lira, net 5.316,75 lira olacak.

YORUMLAR (3)
  • Mehmet Kaya: Saten bugün de açıklansa yatinda açıklansa bu ay değil ağustos ayında zamlı maas yayacak Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Murat Deniz: Bugün belli olacaksa neden yarin aciklaniyor.uyanik patronlar bu gece 4250 tl yatirir hesaba gecer zamliyi 1 ay sonra yatirir.Bugun açiklanmasi gerekir. Cevap Yaz 22 7 Yayından Kaldır
  • serbülent yılmaz: Zaten zamlı maaşı bugün açıklansa bile ağustos 5 te alacaksın 0 0 Yayından Kaldır
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'ya gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'ya gidiyor Emine Erdoğan, Malezya Kraliçesi Tunku Azizah ile bir araya geldi Emine Erdoğan, Malezya Kraliçesi Tunku Azizah ile bir araya geldi Asgari ücret ne kadar? 2022 Asgari ücret brüt ne kadar oldu? Asgari ücret ne kadar? 2022 Asgari ücret brüt ne kadar oldu?

Son Dakika Ekonomi Asgari ücrette kritik dönemeç! Komisyon bugünkü toplantısının ardından yeni rakam belli olacak - Son Dakika


Advertisement