Yağışlar devam ederse ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor - Son Dakika

Yağışlar devam ederse ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor

28.06.2022 16:02

Yağışlar devam ederse ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor Trakya sarı gelinliğini giydi Türkiye'de üretilen ayçiçeğinin yüzde 15'ini karşılayan en çok ayçiçeği üretiminin yapıldığı ikinci il Edirne'de, ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor.

Yağışlar devam ederse ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor

Trakya sarı gelinliğini giydi

EDİRNE - Türkiye'de üretilen ayçiçeğinin yüzde 15'ini karşılayan en çok ayçiçeği üretiminin yapıldığı ikinci il Edirne'de, ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor.

Edirne'de kurak geçen kış mevsiminin ardından son haftalarda etkili olan sağanak yağışlarla birlikte ayçiçeklerinin bir kısmı çiçek açtı. Tarlaların erken dönemde sarıya boyandığını gören üreticiler, verim beklentisini artırdı. Yağışların devam etmesi halinde 350 ton rekolte ile ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek veriminin beklendiği öğrenilirken, yağışların olmaması ve kuraklığın baş göstermesi halinde ise verimin 250 ton rekoltede kalabileceği ifade edildi.

"Son 2 hafta içerisinde yağmur yağarsa rekor verim olur"

Ayçiçek de verimin bu sene yüksek olduğunu vurgulayan Bülent Dişliler, "Bu sene arpa buğday hasadını bitirdik. Verimlerimiz güzeldi yağışlar güzeldi. Tunca ve Meriç nehirleri debisi de güzel. Gördüğünüz gibi ayçiçeklerimizin verimleri de güzel. Bu sene bereket iyi. Yağışların vermiş olduğu verimler ayçiçeklerin boyumuza kadar ulaştırdı hatta boyumuzu geçti. Daha da yükselecekler zaten daha da kalınlaşacak. Yarın öbür gün kafa çıkartıp çiçeklerini dökecekler. Son 2 hafta içinde yağmur yağarsa bereketli bir dönem geçireceğiz. Ayçiçekleri aralarını geçtik aralarını sürdük ilaçları attık, gübre attı inşallah verim potansiyeli güzel olacak bu sene. İnşallah bereketi alacağız bu sene. Son 2 hafta içerisinde yağmur yağarsa çiçekte iken rekor olur bu sene" dedi.

Yağışların çiftçiler için önemli olduğunu belirten Şerif Akgün, 2 hafta içinde yağışlar etkili olduğu takdirde rekor verim alınabileceğini söyledi.

YORUMLAR
500
Çin'deki gelişmeler petrol fiyatını düşürdü! Gece yapılacak olan motorin zammı geri alındı Çin'deki gelişmeler petrol fiyatını düşürdü! Gece yapılacak olan motorin zammı geri alındı Ankara'da etkili olan fırtına ve sağanak bir kişinin ölümüne neden oldu! Ankara'da etkili olan fırtına ve sağanak bir kişinin ölümüne neden oldu! Kurtlar Vadisi'nin efsane ismi Çakır'ı öldüren Cerrahpaşalı Halit'in son hali görenleri şaşırttı! Kurtlar Vadisi'nin efsane ismi Çakır'ı öldüren Cerrahpaşalı Halit'in son hali görenleri şaşırttı!
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Yağışlar devam ederse ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek verimi bekleniyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement