Bank of America'dan Türkiye raporu: Kur Korumalı Mevduat sürdürülemez - Son Dakika

Bank of America'dan Türkiye raporu: Kur Korumalı Mevduat sürdürülemez

18.01.2022 13:22
Bank of America'dan Türkiye raporu: Kur Korumalı Mevduat sürdürülemez

Bank of America, yayımladığı bir araştırma raporunda Türkiye'de enflasyonun 2022 yılında ortalama yüzde 52,6 olacağını, yıl sonunda ise yüzde 40 seviyesinde gerçekleşeceğini belirtiyor.

Enflasyonu düşürmek için girdi fiyatlarını düşürecek mali önlemlerin ve KDV indirimlerinin gelebileceğini belirten BofA, bu tarz önlemlerin kura bağlı olan fiyatlar üzerinde sınırlı bir etkisi olacağını ve mali bir yük yaratacağını vurguladı. Artan kur ve enflasyondan dolayı reel sektörün finansman ihtiyacının önemli derecede arttığına değinen banka, politika faizindeki düşüşe rağmen bankalardaki faiz oranlarının arttığına dikkat çekti.

"KUR KORUMALI MEVDUAT MALİ OLARAK SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın doğrudan Döviz müdahalesiyle toplamda 7,3 milyar dolarlık satış yaptığını belirten BofA, duyurulan kur korumalı Türk lirası mevduatının ihtiyaç olduğu takdirde daha fazla rezerv kullanılabileceğini işaretini verdiğini dile getirdi.

BofA, kur korumalı Türk lirası mevduat uygulamasının negatif reel faizden kaynaklanan sorunlara çözüm üretemeyeceğini ve mali olarak sürdürülebilir olmadığını da vurguladı. Türk lirasındaki likidite sıkışıklığının kredi garanti fonu ve kamu bankalarına sermaye enjeksiyonlarıyla çözülebileceğini belirten BofA, fakat bunun Türk lirasındaki değer kaybını artırabileceğini ifade etti.

Bank of America'dan Türkiye raporu: 2022'de ortalama enflasyon yüzde 52,6 olacak

"TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI KREDİ GENİŞLEMESİNE BAĞLI"

Reel sektöre verilen kredilerde koşul ve takip sistemi nasıl olursa olsun verilen kredilerin ikincil etkilerinin kontrol edilmesinin zor olacağını belirten banka, bundan dolayı Türk lirasının değer kaybetmeye devam edeceğini düşündüklerini ama bunun hızının kredi genişlemesinin zamanına ve miktarına bağlı olduğunu söyledi.

Yüksek seviyelerde bulunan enerji fiyatları düşünüldüğünde Türkiye'nin cari dengesinin pozitife dönmesinin talep baskılanmadığı sürece mümkün olmadığını dile getiren BofA, politika yapıcıların kredi genişlemesiyle yüksek büyüme rakamlarına ulaşma hedefinin cari açığı artırabileceğini ve Dolar/TL üzerindeki baskıyı artırabileceğini ifade etti. BofA, Türkiye'nin zor zamanlarda daha önce birçok kez ortodoks politikalara başvurduğunu fakat bu sefer politika yapıcıların ortodoks politikalara dönülmeyeceğini açıkça ifade ettiklerini belirterek, "Ortodoks politikalara dönülmeden politika hedeflerine ulaşılmasının çok zorlu olacağını düşünüyoruz" dedi.

YORUMLAR (2)
  • Caner kayalı: Şükürler olsun bu kan emiciler bir şeyin bize yaramayacağını söylüyorsa o muhakkak yarayacak demektir.Bunlar bizim hayrımıza olan bir şeye alkış yapacak değiller.Haber sanki algı ağırlıklı,yani başarılı olmaması için bir katkı gibi sadece.Ama bu güne kadar hep birilerinin ekonomi öğretileri ile,alınan lisans belgeleri ile,sonra yaptırdıkları doktoralar ile aklımızı mühürledikleri gibi bizim kazanımızın,aşımızın başına akıl hocası olarak dikerlerdi. Bize faiz diyorlardı adamlarda faiz yok.Devam.. Cevap Yaz 4 6 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Ekonomi Bank of America'dan Türkiye raporu: Kur Korumalı Mevduat sürdürülemez - Son Dakika


Advertisement