Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı - Son Dakika

Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı

13.09.2018 14:55
Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı

Elazığ'ın Baskil ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteği ile kurulan Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi açıldı.

Elazığ'ın Baskil ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteği ile kurulan Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi açıldı.

TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğünün hibe desteği ile 2 milyon 200 bin liraya mal olan tesisin açılışında konuşan Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, kayısının anavatanının Baskil olduğunu, ilçede bunu gibi tesislerinin çoğalması gerektiğini söyledi.

Başkan Akmurat, "Tesis, bütün ilçeye ve köylerine faydalı olacaktır. Bu tesisisin açılmasında öncülük edenlere teşekkür ederim. Tesis hayırlı olsun." dedi.

TKDK Elazığ İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz da kurumun desteğiyle hayata geçen ve Elazığ'ın ilk kayısı işleme tesisi olan Baskil Kayısı Entegre Tesisinin 2 milyon 200 bin liraya mal olduğunu, ekonomiye katkısı olacağını belirtti.

Yılmaz, "Baskil kayısılarının yerinde işlenmesi ve paketlenmesi gerçekleşecektir." diye konuştu.

Tesisin sahibi Ahmet Yeli ise, "Temel geçim kaynağımız olan kayısımızın işlenmesi değer görmesi artık Baskil'de sağlanacaktır. Tesisimiz kuru kayısıyı alacak, işleyecek. Kayısılar yıkama ve boylama paketlerinden geçirilecek, sonra hem iç hem de dış piyasaya paketlenmiş olarak hazırlanacak satışa sunulacak. Bu tesisi ilçemize kazandırdığımız için çok mutluyuz." dedi.

Açılışa, Baskil Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu, Tarım ve Orman İl Müdür Turan Karahan, Fırat Kalkınma Ajansı Başkanı Vahap Yoğunlu, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mazhar Ayaz, AK Parti Baskil İlçe Başkanı Hüsni Kalkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Üniversite öğrencisini satırla öldüren aşçı tutuklandı 18:07 Üniversite öğrencisini satırla öldüren aşçı tutuklandı
18 yaşındaki genç, eğitim gördüğü Üniversitede intihar etti 17:15 18 yaşındaki genç, eğitim gördüğü Üniversitede intihar etti Birlikte yaşadığı hamile sevgilisini öldürmüştü! Kendisini 15:46 Birlikte yaşadığı hamile sevgilisini öldürmüştü! Kendisini "Bebek senden değil" dedi, diye savundu! Meclis'teki kavga, Soylu'nun Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağına bindiği karenin gösterilmesiyle başladı 15:40 Meclis'teki kavga, Soylu'nun Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağına bindiği karenin gösterilmesiyle başladı Pakistan'da tepki çeken ceza: Hırsızlık yaptıkları düşünüldü, 4 kadın sokak ortasında çırılçıplak dövüldü 15:19 Pakistan'da tepki çeken ceza: Hırsızlık yaptıkları düşünüldü, 4 kadın sokak ortasında çırılçıplak dövüldü TBMM'de yumruklu kavga! Milletvekilleri birbirine girdi! Oturuma ara verildi 13:07 TBMM'de yumruklu kavga! Milletvekilleri birbirine girdi! Oturuma ara verildi Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi 12:35 Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi Şanlıurfa'da, jandarmadan kaçan araçta başından vurulmuş annenin cansız bedeni bulundu! 12:00 Şanlıurfa'da, jandarmadan kaçan araçta başından vurulmuş annenin cansız bedeni bulundu!
Advertisement