İşte Bakan Bilgin'in "Çözüm aşamasına geldik" dediği EYT düzenlemesiyle emekliliği hak edenler... - Son Dakika

İşte Bakan Bilgin'in "Çözüm aşamasına geldik" dediği EYT düzenlemesiyle emekliliği hak edenler...

25.09.2022 14:51

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, cuma günü yaptığı "EYT ile ilgili bir çözüme aşamasına geldik" ifadeleriyle milyonlarca EYT'liyi heyecanlandırıken konuyla ilgili ayrıntılar da gelmeye başladı. Masadaki formülle birlikte 4A SSK'lı çalışanlarından erkeklerde süre olarak 25 yıl ve 5.000 ile 5.975 gün, kadınlarda ise 20 yıl ve 5.000 ile 5.975 gün arasında prim günleri bulunanların emekli olabileceği öne sürüldü. Peki EYT düzenlemesinde kesinleşen formül hangisi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin cuma günü yaptığı açıklamada asgari ücret, EYT ve kadroya geçecek işçilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"ÇÖZÜM AŞAMASINA GELDİK"

Bakan Bilgin, EYT ile ilgili ise "Onunla ilgili bir çözüm aşamasına geldik. O dosyayı tamamladığımız gün bir basın toplantısı ile ya da başka bir şekilde Türk kamuoyuyla paylaşacağız. Acil olan sorunların ertelenmemesi gerekir" dedi.

"KADINLARDA 20 YIL VE 5975 GÜN"

Peki EYT düzenlemesinde kesinleşen formül hangisi? Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz merak edilen soruyu yanıtladı. Açıklamalarda bulunan Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

"4A SSK'lı çalışanların erkeklerde süre olarak 25 yıl ve 5.000 ile 5.975 gün, kadınlarda 20 yıl ve 5.000 ile 5.975 gün arasında prim günleri mevcutsa bunların emekli olmasını ben muhtemel olarak görüyorum. Bağ-kur ve emekli sandığı çalışanlar içinse 2008 öncesi ve 2008 sonrası olarak ayrılıyor. Erkeklerde 9000 bin 25 yıl, kadınlarda 7200 gün 20 yıl olacak.

STAJ KONUSU

EYT düzenlemesinde büyük bir kesimde, meslek liselerinde yapmış oldukların stajın sigorta başlangıcı olarak sayılıp sayılmayacağını merak ediyor. Peki bu soruda olası ihtimaller ne? Oradaki öğrenci kardeşlerimiz bir fiil normal çalışan gibi işe geliyorlar emek veriyorlar alın teri döküyorlar. Bununla ilgili duyumlarımız var. Borçlanma yöntemiyle alternatifler sunaraktan bunu da bu EYT kapsamına alınmasının gerekli olduğunu düşünüyorum."

YORUMLAR (9)
  • Gülden Nart: 10 yıldır fazladan çalışıyorum. eyt çıkacak inşallah. çıkmazsa 5 yıl daha çalışmaya devam edeceğim. Bana bir hak veriliyor 10 yıl sonra verilen hak geriye alınıyor, bu Allah'tan reva mıdır? Ben 14 yaşında başlamışım çalışmaya, bu dikkate alınmıyorda 33 yaşında emekliliği hakkedince mi yaş dikkate alınıyor, yaş göze batıyor. Cevap Yaz 9 5 Yayından Kaldır
  • Murat Kirli: üniversite hataneleirnde çalışan hemşireler neden kadroya alınmıyor bakanım sözde kadra ne oldu bizler sağlık bakanına bağlı deiliz diye bukadar arka plana atılmamız bizleri çok üzdü ve üzüyor sizden gelcek güzel haberleri bekliyoruz umarım bizler unutulmayız Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Remzi Çayır: Hükümet, Sırf Seçimde Avantaj Elde Etmek İçin Eyt'lilerle İlgili Bir İyileştirme Yapacak Remzi Çayır: Hükümet, Sırf Seçimde Avantaj Elde Etmek İçin Eyt'lilerle İlgili Bir İyileştirme Yapacak

Son Dakika Ekonomi İşte Bakan Bilgin'in 'Çözüm aşamasına geldik' dediği EYT düzenlemesiyle emekliliği hak edenler... - Son Dakika


Advertisement