Çıtır Hasarlı ve Tatlı Pert Pazarlama Taktikleri - Son Dakika
Ekonomi

Çıtır Hasarlı ve Tatlı Pert Pazarlama Taktikleri

Çıtır Hasarlı ve Tatlı Pert Pazarlama Taktikleri

e-ticaret platformu sahibinden.com'daki ilanlar, Türk internet kullanıcısının pazarlama taktiklerini gözler önüne seriyor.

12.01.2012 13:57

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu sahibinden.com'da yer alan bazı ilanlardaki açıklamalar okuyanları gülümsetiyor. Türk internet kullanıcısının pazarlama taktiklerini gözler önüne seren ilanlardaki bu tanımlamalara, başta araç olmak üzere emlak ve bilgisayar ilanlarında sıklıkla rastlanıyor.

Sattıkları ürünlere dikkat çekmek isteyen sahibinden.com kullanıcıları tarafından tercih edilen ve en çok dikkat çeken tanımlamaların başında az hasarlı araçlar için kullanılan "çıtır hasarlı" ve "tatlı kazalı" geliyor.

"Bel altı çiziklerden dolayı boyalı", "keyfekeder boyalı", "kılcal çizik" ikinci el araç ilanlarının büyük çoğunluğunda kullanılan en ilginç tanımlamalar olarak öne çıkıyor.

Pert kaydı bulunan araçları tanımlamak için kullanılan "tatlı pert"in yanında, motosiklet ilanlarında, motorun performansının yüksek olduğunu anlatmak için "ciğeri sağlam" tercih ediliyor.

Özellikle modifiyeli ve beygir gücü ya da motor hacmi yüksek araçlar için kullanılan "yer uçağı" tanımının yanında, aracın kilometresinin neden düşük olduğunu açıklamak ve az kullanıldığını belirtmek isteyenler ise "garaj arabası", "sadece hafta sonları kullanıldı" gibi tanımlamaları tercih ediyor.

Aracın yüksek donanım seviyesine sahip ve modifiyeli olduğunu anlatmak için "full + full", "daha dolusu yok", "kuruş masrafı yok" gibi tanımlamalar kullanılıyor.

sahibinden.com emlak ilanlarında ise en çok "keyifli daire ve "yürüme mesafesi" kullanılıyor.

Ürünlerdeki indirimlere dikkat çekmek için kullanılan "patron çıldırdı" ile "bakmadan geçme", "pazarlık için aramayın", "şimdiden hayırlı olsun", "lütfen sadece ciddi alıcılar arasın", "doktordan değil hastasından" en çok tercih edilen diğer tanımlamalar oldu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi Çıtır Hasarlı ve Tatlı Pert Pazarlama Taktikleri - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement