Cüneyt Bekir Topçu: "Bilişim Çağında Bilgi Odaklı Ekonomik Faaliyetler Önem Kazandı" - Son Dakika
Ekonomi

Cüneyt Bekir Topçu: "Bilişim Çağında Bilgi Odaklı Ekonomik Faaliyetler Önem Kazandı"

Cüneyt Bekir Topçu: "Bilişim Çağında Bilgi Odaklı Ekonomik Faaliyetler Önem Kazandı"

DeskGate Technology CEO’su Cüneyt Bekir Topçu, ’’Bilişim çağında bilgi odaklı ekonomik faaliyetler önem kazandı.

22.11.2016 17:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

DeskGate Technology CEO'su Cüneyt Bekir Topçu, "Bilişim çağında bilgi odaklı ekonomik faaliyetler önem kazandı. Fabrika ve diğer maddi üretimlerin ekonominin temel faktörü olmaktan çıktı " dedi.

Bilişim teknolojisi hakkında önemli bilgiler veren Cüneyt Topçu, bilişim teknolojisinin ülke ekonomisine katkısı ve ülkelerin ekonomisini sermaye, işgücü ve ihracat gibi unsurların belirlemediği konusunda değerlendirmelerde bulundu. Bilginin en büyük ekonomik güç olduğuna söyleyen Topçu, dijital suçların ve data hırsızlığının artacağını belirtti.

Bilişim öncesi dönemlerde bir ülkenin gücünün sermaye, işgücü, gelişmiş sanayi ve ihracat gibi unsurlarla belirlediğine dikkat çeken Topçu, " Günümüzde bilişim teknolojileri ile milyarlarca dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşmak eski dönemlere oranla daha kolay ve sürdürülebilir"dedi.

"Bilgi, artık en büyük ekonomik güç"

Bilişim sektörünün günümüz ekonomisinin en önemli dinamikleri arasında yer aldığını belirten Topçu, "Geleneksel ekonomik faaliyetler, bilişim teknolojilerinin hızla yükselmesi ile birlikte ikinci planda kalıyor. Bilgi, artık en büyük ekonomik güç. Piyasaya sürüldükten birkaç hafta sonra popüler olup milyonlarca dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan yazılımlar ve uygulamalar, ekonomide bilişim sektörünün belirleyici olduğunu gözler önüne seriyor" diye konuştu.

Yazılım sektörü özgün projeler ile gelişecek

Bilişimde en önemli alan olan yazılım sektöründe uluslararası arenada söz sahibi olmak için altyapısı ve kaynak kodları hazır olan sistemler üzerinden yazılım yapmanın sektörü geliştiremeyeceğini vurgulayan Topçu, "Daha özgün ve dünyada ses getirecek yazılımlar üretilmesi için devlet desteği çok önemli. Kendi kaynak kodlarını yazabilen ya da bu konuda kurumsal yazılım firmalarından destek alarak firma yapısına özel yazılımlar geliştiren sistemler Türkiye'yi dünya yazılım sektörünün önemli oyuncularından biri yapabilir. Yazılım sektöründe sanal para fintech teknoloji yazılımları, enerjiye dayalı yazılım çözümleri, Bioinformatik DNA ve gen yazılımları, bilgi güvenliği, IT Management, takip sistemi, RDP yazılımları, yapay zeka ve robotik sistem yazılımları, insansız hava aracıyla yapılabilecek coğrafi yazılımlar gelecekte en çok ihtiyaç duyulan yazılım türleri olacak. Doğru yazılım ekibi, doğru sektör seçimi ve özgün yazılımlar ile yol alınmadığı takdirde teknokentlerin ve kuluçka merkezlerinin bilişim teknolojileri kapsamında belirlenen hedeflere ulaşması zor görünüyor" şeklinde konuştu.

Dijital suçlar ve data hırsızlığı artacak

Bilişim ekonomisinin büyümesi ile birlikte dijital suçların daha çok artacağını söyleyen Topçu, "Şirketler, kurumlar bilgi güvenliklerini ve IT Management sistemlerini önemsemeli. Değişen ticaret kuralları ile birlikte dijital suç unsurları önümüzdeki süreçte daha da artacak. Data hırsızlığı, siber savaşlar geleceğin en önemli dijital tehditleri arasında yer alıyor. Dijital tehditler arttıkça data ve network trafiği kontrolü üst seviyeye çıkacak. Şirketler ve kurumlar bilgi güvenliğini kendi server'ları ve kapalı devre sistemler üzerinden sağlayacak. Gün gelecek, tüm bilgiler loglanacak ve raporlanacak. Endüstri 4.0 gerçeğini artık daha çok duyacağız. Devletler kendi siber yasalarını ve bilgi güvenliği altyapılarını kuruyor. Çin'in siber güvenlik yasasını çıkararak ciddi yaptırımlar getirmesi bunun son örneği" ifadelerini kullandı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Cüneyt Bekir Topçu: 'Bilişim Çağında Bilgi Odaklı Ekonomik Faaliyetler Önem Kazandı' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?
  23:09 Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?

  Getir, son yıllarda büyük bir büyüme göstererek Türkiye sınırlarını aşmış ve Avrupa ülkelerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Ancak son gelişmelere göre şirketin küçülmeye hazırlandığı iddia edilmektedir. Getir'in Aralık 2023'te satın aldığı FreshDirect ve Türkiye'de hizmet veren BiTaksi'yi satmayı planladığı söylenmektedir. Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmemiştir, bu nedenle küçülme şimdilik bir söylentiden ibarettir. Getir, şu anda Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD'de faaliyet göstermektedir.

 • TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir
  23:09 TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir

  TOFAŞ firmasının Türkiye'de Jeep üretimine başlayabileceği ortaya çıktı. Yeni Jeep CEO'su Antonio Filosa'nın maliyetleri düşürmek adına üretimi başka ülkelere kaydırmayı planladığı ve Türkiye'nin seçenekler arasında olduğu biliniyor. Markanın 2030 hedefi ise global satışlarını 2 katına çıkarmak. TOFAŞ ile uzun süreli bir iş birliği ihtimali konuşuluyor.

 • TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor
  23:08 TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Zimbabve'de tarım sektöründe mesleki ve teknik eğitime destek amacıyla çeşitli tarım ekipmanları temin ediyor. TİKA'nın sağladığı yer fıstığı ayıklama ve mısır taneleme makineleri, Zimbabveli gençlerin mesleki eğitimlerine katkı sağlamak için kullanılacak. Proje, Zimbabve'nin tarıma elverişli topraklarında gençlerin geleceğine katkı sağlamayı hedefliyor.

 • Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı
  22:15 Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı

  Alanya Belediyesi'nin 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında CHP'den seçilen Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, belediyenin borç listesini ve aylık gelir gider dengesini ana binaya astı. Listeye göre Alanya Belediyesi'nin toplamda 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 TL borcu bulunuyor.

 • Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam yok, suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alınıyor
  21:39 Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam yok, suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alınıyor

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı tebliğ tasarısının ardından KDV oranlarında artış olmadığını belirtti. Lokanta ve kafelerdeki yiyecek ve içeceklerdeki KDV oranı ise yüzde 8'den yüzde 10'a, yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkartılacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı
  21:37 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ekonomi, güvenlik, deprem, hak ve özgürlükler ile terörle mücadele başta olmak üzere acil sorunlarımıza odaklanmış bulunuyoruz" dedi.

 • IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024
  20:52 IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024

  Uluslararası Para Fonu (IMF), 2024 için küresel ekonomik büyüme tahminini Ocak ayındaki tahminine göre 0.1 puan artırarak %3.2 olarak revize etti. IMF'nin Nisan ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre, gelişmiş ekonomilerin bu yıl %1.7 büyümesi bekleniyor. Raporda, COVID-19 pandemisinin ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yanı sıra düşük üretkenlik, artan jeoekonomik parçalanma gibi faktörlerin büyümeyi olumsuz etkilediği belirtildi. IMF, 2024 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini ise son yılların en düşük seviyesi olan %3.1 olarak açıkladı. IMF, enflasyonun düşmesine rağmen faiz oranlarının arttığını ve yüksek borçlu gelişmekte olan ülkeler için borç dinamiklerinin daha az olumlu hale geldiğini belirterek ülkelerin mali tamponlarını yeniden oluşturmalarını önerdi.

 • Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama
  20:40 Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, gıdadaki KDV istismarını önlemek için başlattığı çalışma, sosyal medyada ''Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam geldi'' şeklinde yorumlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada ''KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

 • Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı
  20:13 Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı

  Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, kentte 626 yatırım projesi için toplam 98 milyar 971 milyon 148 bin 240 lira bütçe ayrıldığını bildirdi. Çiftçi, yapılan toplantıda kurum müdürlerine yatırımlar hakkında bilgi verdi ve projelerin gerçekleşme oranını açıkladı.

 • Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı
  19:59 Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 12. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas ve 13. Fethiye Turistik İşletmeler, Villa Ekipmanları ve Dekorasyon Fuarı başladı. Fuarda 100 firma yer aldı. Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, ilçenin tarım ve turizm potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, fuarın üretici ve tüketiciyi bir araya getirmenin önemine vurgu yaptı. Fuarlar, 19 Nisan'da sona erecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek
  19:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadeleye yönelik mesajlar vererek, yıllık enflasyonun senenin ikinci yarısından itibaren düşüşe geçeceğini söyledi. Ayrıca, enflasyonun ücretli kesimlerde yol açtığı sıkıntıları bildiklerini ve popülist adımlardan uzak duracaklarını belirtti.


Advertisement