Ege'nin Zeytinyağı Güneşle Parlayacak - Son Dakika
Ekonomi

Ege'nin Zeytinyağı Güneşle Parlayacak

Ege\'nin Zeytinyağı Güneşle Parlayacak

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, üretim tesislerinde kullandığı enerjinin yüzde 70’ini karşılayacak güneş enerjisi yatırımıyla stratejik bir adım attı.

17.06.2016 10:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, üretim tesislerinde kullandığı enerjinin yüzde 70'ini karşılayacak güneş enerjisi yatırımıyla stratejik bir adım attı. Yaklaşık 3 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirilen proje sayesinde, kooperatiflerin "kendi çözümünü üretme" konusundaki öncülüğü de bir kez daha tescillenmiş oldu. Birlik bünyesindeki bazı kooperatifler de güneş enerjisi için harekete geçti.

Birliğin Çiğli'de Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan tesislerinin çatısına kurulan güneş panelleri aracılığıyla enerji üretimi için gerekli olan 2 milyon 800 in TL'lik yatırım konusunda Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destek Programı'ndan da yüzde 50 hibe alınması sağlandı. Çevreci bir enerji olan güneş enerjisi ile yılda ortalama 1 milyon KWH elektrik enerjisinin ise, tesislerin toplam ihtiyacının yüzde 70'ine karşılık geldiği belirtildi.

Tariş Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, bu yatırımı yaparak kooperatifçiliğin üretken gücünü de gösterdiklerini belirtti. Bir üretim tesisinin en büyük girdi maliyetinin enerji olduğunu hatırlatan Çetin, "En büyük sorunumuz olan haksız rekabetle mücadele etmek için maliyetlerimizi de azaltmak durumundayız. Bunun için de projeler geliştirmek gerekiyordu. Ne mutlu ki; benim genel kurul konuşmamdan görev çıkaran mühendislerimiz projeyi hazırladı ve yürüttü" dedi.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytincilik konusundaki dünya ikinciliği hedefi için rekabetin de önemli bir unsur olduğunun altını çizen Çetin, "Rekabet etmek için proje geliştirmek ve uygulamak zorundayız. Biz de bu kapsamda tabiatın bölgemize bahşettiği bu nimeti kullanmamız gerektiğini düşündük. Şimdi kooperatiflerimize de projeyi yaymak istiyoruz. Bazı kooperatiflerimiz çalışmalara başladılar, bu konuda yatırım yapma aşamasındalar. Bu proje kolektif çalışmayı göstermesi açısından da ümit ve güven veriyor" dedi.

Avrupa Birliği'nin her yıl tarım desteklerini belirlerken aldığı eleştiriler karşısında, çiftçinin çevreciliğine ve ekosisteme olan katkısına vurgu yaptığını hatırlatan Çetin, "Çiftçi, sadece üretim yapmaz. Aynı zamanda doğayı yeniler. Doğaya saygılı enerji üretimi de aslında bu yaklaşımı destekliyor" diye konuştu.

Projenin yürütücüleri olan mühendisler Elif Bozoğlan Topaç ve Anıl Evren Öğütcen'e de teşekkürlerini ileten Çetin, "Kooperatifler onları sahiplenen genç çalışanlar tarafından da ileri noktalara taşınacaktır" şeklinde konuştu. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Ege'nin Zeytinyağı Güneşle Parlayacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement