Emeklilere seçimden önce seyyanen zam yapılacak mı? - Son Dakika
Ekonomi

Emeklilere seçimden önce seyyanen zam yapılacak mı?

En düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye çıkarılması emeklilerde hayal kırıklığına neden olurken yerel seçimlere kısa bir süre kala seyyanen zam beklentisi artmaya başladı. Kulislerde konuşulan bilgilere göre seçimden önce emeklilerin maaşına 7 bin TL'lik bir zam yapılacağı öne sürüldü.

02.02.2024 11:15  Güncelleme: 11:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'deki yüksek enflasyon karşısında en çok zorluk yaşayan kesim olan emeklilerin en düşük maaşının 7 bin 500 TL'den 10 bin TL'ye çıkarılması hayal kırıklığına neden oldu. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kalabeklenti içinde olan emeklilere 7 bin TL civarında bir seyyanen zam yapılacağı öne sürüldü.

EMEKLİLER GENEL SEÇİMLERDEN BERİ BEKLENTİ İÇİNDE

Asgari ücretin 11 bin 402 TL'den 17 bin 2 TL'ye çıkarılması ve 2024 için artışın tek sefer olacağı bu maaşla çalışanlar için seneyi zorlu kılarken emekliler de genel seçim sürecinden itibaren maaşlarına yapılacak yeterli düzenlemeyi bekliyor.

Yerel seçimlere kısa bir süre kala kulislerde konuşulan bilgiler emeklilere seyyanen bir zam yapılacağı yönünde. En son gelişmeye göre hükümet politikalarına küskün olan emekliler için harekete geçilmeye hazırlanılıyor. Özellikle maaşlarına yapılan son düzenlemelerinden memnuniyetsiz olan emekli vatandaşlar seyyanen zam taleplerini başta sosyal medya platformlarında ve emekli dernekleri üzerinden dile getiriyor.

EMEKLİLERE 7 BİN TL SEYYANEN ZAM

Kulislerde konuşulan bilgilere göre hükümetin yerel seçimden önce emeklilere seyyanen bir zam yapacağı ve bu zammın da 7 bin TL civarında olacağı öne sürülüyor. 14 Mayıs Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nden sonra en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olarak kalması ve sadece Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla bir kereliğine mahsus 5 bin liralık ikramiye verilmesi emeklilerin beklentilerini karşılamaya yetmemişti.

Asgari ücretin 17 bin 2 liraya çıkarılmasından sonra SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına zam oranı yüzde 42,57'den yüzde 49,25'e çıkarılmıştı. Memur emeklileri de bu süreçte yüzde 49,3 zam almıştı.

Emeklilere seçimden önce seyyanen zam yapılacak mı?

Son Dakika Ekonomi Emeklilere seçimden önce seyyanen zam yapılacak mı? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (28)

 • Serkan Basar: daha yaptıkları zam resmi gazetede yayınlanmadı ama isveç onayı bir gecede resmi gazete de yayınlandı yani çok beklentiniz olmasın :) 666 35 Yanıtla Osman KOÇ osman05koc@gmail: Sen çok geriden geliyorsun Serkan bey dün e devlette yapmış olduğum kontrolde 49,25 zamlı şekilde gözüküyor istersen bir daha dene bence 13 57 suna genç: emekli zamları için meclis kararı gerekiyor bu yüzden önce Cumhurbaşkanı imzalar ve gazeteye gider. Büyük ihtimal tepkileri gören Cumhurbaşkanı onaylamadı bekletip bir ekleme talep edebilir. Bu şekil olursa Şubat maaşlara zaten yansır. Bu olanı imzalarsa ek yeni ek zam için yine meclis kararı gerekir bu da süreci uzatır. Biraz beklemek lazım. Ben Cumhurbaşkanı yeniden seyyanen zam eklensin diye meclise iade edecek. 16 6
 • alos : ŞU EMEKLİLERİ ALAY KONUSU YAPTIRMAKTAN BIKMADINIZ MI? 584 14 Yanıtla
 • süleyman hakan gökşen: kaynağı olmayan ödemeler sonucunda, ek zamlar yapılır, dolayısıyla hiç kimsenin refah düzeyi yükselmez, bu nedenle zam yerine fiyat artışlarını önlemek gerekir. 361 31 Yanıtla İsmail Eker: 7500 ne yapılır Endusuk 15 bin olur söylediğini yapılır emeklileri resmen dilenci yaptı 2023 de 2024 dede daha beter olacak gibi emekliler 185 8
 • Serkan Basar: keşe bir gecede resmi gazete yayınlanan isveç onayı gibi bir ay önce açılanan zamda resmi gazetede yayınlansa 346 9 Yanıtla
 • İbrahim Osma: SGK emeklisinden 2008-2011 yıllarında düzenleme ile Emekli aylığımızdan aldığınız bağlanma oranı geri vermediğiniz sürece artık oy vermiyeceğim. Çevremede gereğini yaptıracağım. Bir oy bir oydur. Emekli Maaşlarımıza tüm kademelere ayırt etmeksizin #SeyyanenZam . Yoksa oyda yok!!! 283 9 Yanıtla Selim Kayisi: İbrahim osma, onu geri verse bile oy vermemelisin çünkü 16 sene kesintiyi faizi ile birlikte almalısın. 98 7
 • Serkan Basar: önce yaptıkları zam resmi gazetede yayınlasında bırakın zammı :) 274 11 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız
 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çiftçilere nohut tohumu dağıttı
  14:10 Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çiftçilere nohut tohumu dağıttı

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Hasancı Mahallesi'nde çiftçilere nohut tohumu dağıttı ve tarımsal üretimi artırarak Kayseri'yi tarımsal üretim merkezi haline getireceklerini ifade etti. İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav da çiftçilere destek verdiklerini belirtti.

 • Karabük'teki MARZİNC Fabrikasında İşçiler Eylem Yaptı
  14:07 Karabük'teki MARZİNC Fabrikasında İşçiler Eylem Yaptı

  Karabük'teki MARZİNC fabrikasında çalışan DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye işçiler, 2023-2025 dönemi toplu sözleşmendeki haklarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar, işçilere destek vererek, toplu iş sözleşmesindeki eksikliklerin giderilmesini istedi.

 • Türkiye ve Tanzanya Arasında Yıllık 1 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi Belirlendi
  14:05 Türkiye ve Tanzanya Arasında Yıllık 1 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi Belirlendi

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında yıllık 1 milyar dolarlık ticaret hedefinin belirlendiğini açıkladı. Bolat, tarım, sanayi, tekstil-giyim, ilaç gibi sektörlerde önemli fırsatlar bulunduğunu ve geçen yıl 350 milyon dolar olan ticaret hacminin hedefe ulaşabileceğini belirtti.

 • Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda Ticaret Hedefleri Konuşuldu
  14:00 Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda Ticaret Hedefleri Konuşuldu

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Tanzanya arasındaki ticaret hacminin arttığını ve hedeflerinin 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Yılmaz, Afrika kıtasıyla olan ticaretin de önemli ölçüde arttığını vurgulayarak, Türk müteahhitlerinin Tanzanya'da üstlendiği projelerin başarılı olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türk iş insanlarını Tanzanya'ya yatırım yapmaya teşvik etti.

 • 6. Türkiye-Çin Ekonomik Forumu İstanbul'da düzenlendi
  13:59 6. Türkiye-Çin Ekonomik Forumu İstanbul'da düzenlendi

  6. Türkiye-Çin Ekonomik Forumu, Perşembe günü İstanbul'da gerçekleşti. Forum, Türkiye ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliğinin genişletilmesi konularında temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

 • Gaziantep'te kaçakçılık operasyonu: 1 şüpheli gözaltına alındı
  13:59 Gaziantep'te kaçakçılık operasyonu: 1 şüpheli gözaltına alındı

  Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde yapılan bir işyerine düzenlenen kaçakçılık operasyonunda 10 ton 950 gram sahte markalı deterjan ve 66 bin 430 çeşitli markalara ait ambalaj ele geçirildi. Operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.

 • Şahinbey Belediyesi 10 Milyon Fide Dağıtımı Gerçekleştirdi
  13:53 Şahinbey Belediyesi 10 Milyon Fide Dağıtımı Gerçekleştirdi

  Şahinbey Belediyesi tarımsal üretimi desteklemek amacıyla 10 milyon adet domates, biber, patlıcan, salatalık, kavun ve karpuz fidesi dağıttı. Dağıtımın birkaç gün süreceği ve tüm çiftçilere ulaşılması hedeflendiği açıklandı.

 • GATHİB 2023 Genel Kurulu'nda İhracat Düşüşü Değerlendirildi
  13:41 GATHİB 2023 Genel Kurulu'nda İhracat Düşüşü Değerlendirildi

  Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB), 2023 yılı Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Toplantıda, 2023 yılında yaşanan ihracat düşüşü ve sektördeki zorluklar değerlendirildi. GATHİB Başkanı Fikret Kileci, üyelerin dirençli bir duruş sergilediğini belirtirken, uluslararası talep daralması ve 6 Şubat depremlerinin ihracatı olumsuz etkilediği vurgulandı. Ayrıca, 2023 yılında en fazla ihracat yapılan mal grupları ve ülkeler de açıklandı. GATHİB, 2024 yılında da yoğun bir takvimle çalışmalarına devam edeceğini duyurdu.

 • Türkiye-Çin Ekonomik Forumu İstanbul'da düzenlendi
  13:39 Türkiye-Çin Ekonomik Forumu İstanbul'da düzenlendi

  Türkiye-Çin Ekonomik Forumu, İstanbul'da gerçekleşti. Forumda, iki ülkenin ikili ekonomik ve ticari ilişkilerinin büyüme kaydettiği vurgulandı. Türk ve Çinli şirketlerin temsilcileri, yeni ortaklıklar geliştirmek üzere ikili görüşmelerde bulundu. Türkiye ve Çin arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği güçlü seyrediyor.

 • CHP Milletvekili Gürer, Et ve Süt Kurumu'nun yaptığı zamın geri alınmasını istedi
  13:35 CHP Milletvekili Gürer, Et ve Süt Kurumu'nun yaptığı zamın geri alınmasını istedi

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Et ve Süt Kurumu'nun et fiyatlarına yaptığı yüzde 25 zammın geri alınmasını talep etti. Gürer, dar gelirli vatandaşların et alabilme imkanının zorlaştığını belirterek, zamın geri alınması ve sübvansiyonlarla desteklenmesi gerektiğini vurguladı.


Advertisement