Emtia Piyasası Satış Baskısıyla Haftayı Tamamladı - Son Dakika
Ekonomi

Emtia Piyasası Satış Baskısıyla Haftayı Tamamladı

Emtia Piyasası Satış Baskısıyla Haftayı Tamamladı

Emtia piyasasında geçen hafta satış baskısı yaşandı. Ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler ve ABD Merkez Bankası'nın açıklamaları etkili oldu. Değerli metallerde düşüş görülürken, enerji emtiasında karışık bir seyir izlendi. Tarım ürünlerinde ise yoğun satış baskısı yaşandı.

02.10.2023 12:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Emtia piyasası, ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin etkisiyle satış baskısının olduğu bir haftayı geride bıraktı.

Emtia piyasasında, geçen hafta aşağı yönlü bir seyir izlendi. Ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin öne çıktığı emtia piyasasında, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin "şahin" sözle yönlendirmeleri ve ABD hükümetinin kapanabileceği endişelerinin de etkisi görüldü.

Fed yetkililerinin "şahin" tonlu açıklamaları devam ederken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, "Ekonomi görünenden daha güçlüyse faizlerin biraz daha yükselmesi ve uzun süre yüksek tutulması gerekecek." dedi.

Fed üyelerinin çoğunun bu yıl bir faiz artışına daha ihtiyaç duyulacağını düşündüğünü ifade eden Kashkari, kendisinin de bu üyelerden biri olduğunu söyledi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de faiz oranlarının piyasaların beklediğinden daha uzun süre yüksek kalacak gibi göründüğünü belirtti. Faiz oranlarındaki artışa rağmen ABD ekonomisinin resesyondan kaçınmasının mümkün olduğunu vurgulayan Goolsbee, yine de birçok risk olduğunu kaydetti.

ABD'de açıklanan verilerden gelen olumsuz sinyallerin de emtia piyasasındaki satış baskısına etkisi oldu.

Fed'in faizleri beklenenden daha uzun süre yüksek tutacağına dair öngörülerin artmasıyla Conference Board (CB) Tüketici Güven Endeksi, eylülde aylık bazda 5,7 puan azalışla 103'e düşerek beklentilerin altında kaldı. Endeks, bu gerilemeyle son 5 ayın en düşük seviyesine indi.

Söz konusu gelişmelerin ardından yükseliş eğilimini üst üste 4. haftaya taşıyan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise yaklaşık 14 baz puan artışla haftayı yüzde 4,58'den tamamlayarak son 16 yılın en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Dolar endeksi de yüzde 0,6 artışla 106,2 seviyesinden haftayı kapatarak son 1 senenin en yüksek haftalık kapanışını yaptı. Endeks böylece yükseliş eğilimini üst üste 11. haftaya taşımış oldu.

Değerli metallerde sert düşüşler görüldü

Geçen hafta değerli metallerde sert düşüşler görüldü.

Haftayı altın yüzde 4, gümüş yüzde 5,8, paladyum yüzde 0,4, platin yüzde 2,4 azalışla kapattı.

Altın fiyatları, güçlenen dolar ve ABD'de tahvil getirilerinin artmasıyla değer kaybetti.

Analistler, yüksek faiz ortamının altın başta olmak üzere değerli maden fiyatlarını baskıladığını söyledi.

Enerji emtiasında ise karışık bir seyir izlendi. Geçen hafta Brent petrol yüzde 0,4 değer kaybederken, New York Ticaret Borsası'nda işlem gören doğal gaz yüzde 11,1 değer kazandı.

ABD'de elektrik üretimindeki artış da doğal gaz talebinin arttığına işaret etti.

Fiyatlardaki düşüşte, gelişmiş ekonomilerin merkez bankalarının faizleri uzun süre yüksek seviyelerde tutacağı ve bu durumun küresel petrol talebinde düşüşe yol açacağı endişeleri etkili oldu.

Baz metallerde ise dalgalı bir seyir izlendi. Haftayı bakır yüzde 1,7, alüminyum yüzde 5,7, çinko yüzde 3,9 yükselişle, kurşun yüzde 1,7, nikel yüzde 3,5 düşüşle tamamladı. İmalat sanayi sektöründe küresel çapta görülen zayıflama metal fiyatlarını aşağı yönlü, madencilik maliyetlerinin yükselebileceğine yönelik endişeler ise yukarı yönlü etkiledi.

Buğday 3 yılın en düşük seviyesini gördü

Tarım tarafında da geçen hafta yoğun satış baskısı görüldü. Chicago Ticaret Borsası'nda işlem gören buğday yüzde 6,6, mısır yüzde 0,3, soya fasulyesi yüzde 1,6 azalırken, pirinç yüzde 0,5 arttı.

Buğday geçen hafta 0,5400 dolarla Eylül 2020'den bu yana en düşüş seviyeyi gördü.

Intercontinental Exchange'de işlem gören kahve yüzde 3,3, şeker yüzde 1,2, kakao yüzde 4,6 değer kaybederken, pamuk yüzde 1,5 artış kaydetti.

Artan resesyon ve talep endişeleri, özellikle buğday, kahve ve şeker fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

Üretim fazlası olacağı beklentileri, kahve fiyatlarında değer kaybına neden oldu. ABD Tarım Bakanlığı 2022/23 sezonunda 8 milyon torba üretim fazlası olacağını tahmin ediyor.

Şeker fiyatlarındaki düşüşte ise Çin ekonomisindeki yavaşlama etkili oldu. Şeker fiyatları, ayrıca küresel çapta büyük miktarda şeker tedariki sağlanacağı beklentileriyle de geriledi.

Brezilya realinin dolar karşısında değer kaybetmesi de şeker ve kahve fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Fildişi Sahili'ndeki çiftçilerin son yağmurların kakao bitkilerinde yeni çiçekler ve kabuklar ürettiğine dair açıklamalarının ardından, ülkedeki kakao üretimine ilişkin iyileşen görünüm de kakao fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

Çin'de tüketimi destekleyicisi politikalar ise pamuk fiyatlarını olumlu etkiledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Emtia Piyasası Satış Baskısıyla Haftayı Tamamladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi
  16:19 Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi

  İzmir'in Karabağlar ilçesinde, pazarcılık yapan ve balık sattığı öğrenilen akrabalar arasında müşteri kapma kavgası çıktı. Akşam saatlerinde de devam eden kavgada 64 yaşındaki adam yeğeni tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Kavgada hayatını kaybeden adamın oğlu da tabancayla yaralanırken, olayla ilgili 2 şüpheliden 1'i yakalandı.

 • Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa ''Yenge yapma'' yorumları yağdı
  16:10 Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa "Yenge yapma" yorumları yağdı

  Mauro Icardi'nin sevgili Wanda Nara, verdiği pozlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Güzel modelin son paylaşımına bazı kullanıcılar tarafından ''Yenge yapma'' şeklinde yorumlar geldi.

 • The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti
  16:05 The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti

  The Office dizisi oyuncularından Ewen MacIntosh, 50 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncu yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 • Dolar 31 TL'yi gördü
  15:42 Dolar 31 TL'yi gördü

  Güne değer kazanarak başlayan dolar 30,9580 seviyesinden sonra 30,99 TL seviyesini zorlayarak 31 TL'yi test etti. Euro ise 33,47 TL seviyesinden işlem görüyor.

 • RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi
  15:34 RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi

  RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde bölüm içerisinde birden çok aynı deterjan markasının reklamını yaptığı gerekçesiyle Show TV'ye idari para cezası verdi. Cezayı açıklayan RTÜK üyesi İlhan Taşçı "Niyet ceza olunca bazen kahve bazen deterjan bazen de yumuşatıcı bahane oluyor" dedi.


Advertisement