En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 4 formül - Son Dakika
Ekonomi

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 4 formül

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 4 formül

Uzun bayram tatilinin ardından kamuoyunun en önemli gündem başlıklarından biri temmuz ayında zamlanacak emekli aylıkları olacak. Emekliler kök aylıkların artırılmasını ve taban aylıkların yukarı çekilmesini bekliyor. Kamuoyunda da yapılacak zam için 4 formül dillendiriliyor.

22.06.2024 10:15

Emekli temmuz zammı için yeni hesaplamalar gündeme geliyor. Kök maaşı, en düşük emekli maaşı altındaki emeklilerin sıfır zam almalarını önlemek için seyyanen zam formülü masada bulunuyor. Böylece kök aylıklar belli bir seviyeye çıkartılıp ardından temmuz artışı yapılabilecek. Emekliye zam düzenlemesi için nihai rakamlar 6 aylık enflasyonun kesinleşmesi sonrası belli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranında, memur emeklileri ise enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü kadar fark alacak.

BİRİNCİ FORMÜL

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için halen 10 bin TL olan en düşük aylığa enflasyon farkının üzerine bir artış yapılmadığı takdirde, kök aylıkları 6 bin - 8 bin TL bandında olan bu kesim, ara zam döneminde devlet katkısıyla 10 bin lira almaya devam edecek, aylıklarına enflasyon zammı yansımayacak. Ara zam döneminde taban maaşın yeniden belirlenmesi talepler arasında.

İKİNCİ FORMÜL

Beklenti, Hazine katkısıyla kök aylıklar değişmeksizin 13-15 bin lira arasında bir yeni taban maaşın belirleneceği yönünde. Dillendirilen bir diğer formül ise kök aylıkların yükseltilerek 10 bin liraya çekilmesi.

ÜÇÜNCÜ FORMÜL

Temmuzda memur emeklilerinin aylıklarında da refah payı beklentisi var. Yılbaşında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlarının memur emeklileriyle eşitlenmesi nedeniyle, temmuzda emekli memurun zam oranlarının geride kalması öngörülüyor.

DÖRDÜNCÜ FORMÜL

Burada da bütün emeklilerin zamlarının eşitlenmesi yönünde talep bulunuyor. Ancak şu anda emekliler için netleşen herhangi bir formül bulunmadığı, eğer bayram izninin dönüşünde yeni bir gelişme olmazsa, emekli aylıklarının enflasyon oranında zamlanmasının beklendiği belirtiliyor.

Son Dakika Ekonomi En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte üzerinde durulan 4 formül - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (45)

  • Mustafa Bayrak: herkese yatırdığı pirime göre maaş versinler..3.600.gün pirim le emekli olmuş 5.000.günle emekli olmuş.10.000.günle emekli olmuş.hepsi aynı maaşı alıyor sizin adaletiniz batsın.herkese.yatırdığı pirime göre maaş verseler kimsenin sesi çıkmaz..sesi çıkanada fazla pirim yatır fazla maaş al dersin 270 16 Yanıtla
    Özkan Eken: Mustafa bey doğru söylüyorsunuz bu kadar basit her kes yatırdığı prim gün kadar emekli maaşı alsın on bin gün ödeyen ile beş bin gün ödeyen aynı kefeye konmamalı bir de primi yüksek ödeyen ile düşük ödeyen inde farklılığı var 113 6 Murat Çevre: Olması gereken bu işte.. Ben çok yüksek prim yatırdım adam benle aynı maaşı alıyor ve benden çok isyan ediyor 76 7 Hidir Akbaba: Murat çevre, çok yüksekten primin yatmış olsaydı maaşın da yüksek olurdu sallama. Önceden SSK primlerinde tavan vardı. Ama artık yok. Herkes maaşının %14’ünü direk SSK ya prim olarak yatırıyor. Dolayısıyla ne kadar yüksek primin varsa maaşında o kadar yüksek oluyor. Kendimden örnek vereyim: ben eyt liyim ama emekli olmadım primim yükselsin diye. Şu an emekli olsam 34 bin lira maaş bağlanıyor. 6 29 Ali Topatan: Ben 10 bin gün full çalıştım 14 bin tl alıyorun akrabam üç bin altıyız gün zor buldu çocukları satın aldı dışardan ödedi 12 binden fazla maaş alıyor nasıl bir adalet 23 2 Hidir Akbaba: Zaten öyle. Dünyadan haberiniz yok galiba. Ama tabanda iş biraz farklı. Bu dediğiniz tabandan maaşı olanlar için felaket olur. Zira maaşları 5 bin lirayı bile bulmaz 17 3 ali öztürk: prim gün sayısı değil maaşı belirleyen sadece. Ptim olaraknyatırılan miktar da çok önemli günlük 200 tl den 10 bin gün yatıran ile günlük 2000 tl ile 5000 gün yatıran farklı olur 10 2
  • Harun Sönmez: Emekliler ile dalga geçmeyi herkes bırakmalı düşün yakamızdan beklentiye sokup şaka yaptık denilmesinden bıktı emekli emeklinin aklı başına geldi cok şükür. 53 3 Yanıtla
  • Cesur Aslan: Emekli aylığı yaşlılık maaşına döndü ilerki zamanda sadece pazar parası olacak 54 1 Yanıtla
  • mustafa sagdic: 5. formul semsiye 42 0 Yanıtla
  • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement