Gayrimenkulde Ankara'ya Yabancı Yatırımcı İlgisi Artıyor - Son Dakika
Ekonomi

Gayrimenkulde Ankara'ya Yabancı Yatırımcı İlgisi Artıyor

Gayrimenkulde Ankara\'ya Yabancı Yatırımcı İlgisi Artıyor

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, İstanbul’un konut yatırım hacmi ve birim fiyatlarda ulaştığı doygunluk nedeniyle yabancı yatırımcıların yöneleceği kentlerin başında Ankara’nın geldiğine işaret ederek, Başkent’e yabancı ilgisinin artarak süreceğini bildirdi.

13.07.2015 10:56

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, İstanbul'un konut yatırım hacmi ve birim fiyatlarda ulaştığı doygunluk nedeniyle yabancı yatırımcıların yöneleceği kentlerin başında Ankara'nın geldiğine işaret ederek, Başkent'e yabancı ilgisinin artarak süreceğini bildirdi.

Köksal Ünal, konut piyasasındaki gelişmeleri değerlendirirken, Ankara'nın ilk beş ayda yabancılara konut satışlarının en fazla artış gösterdiği illerin başında geldiğine dikkat çekti. Geçen yılın Ocak-Mayıs döneminde yabancılara 133 adet konut satılırken, bu yıl aynı dönemde sayının yüzde 52 artışla 202 adede ulaştığına işaret eden Ünal, yabancı yatırımcının gözdesi İstanbul'daki artışın yüzde 2,9, ülke genelindeki artışın ise yüzde 19 olduğunu belirtti. Ünal, yabancıların hala açık farkla en fazla alımı, dünyada tanınırlığı fazla olan İstanbul ve Antalya'da gerçekleştirdiklerini, Ankara'daki satış sayısının mütevazı kaldığını ancak, hem bu illerdeki doygunluk, hem de Başkent'teki satışlarda yaşanan artış ivmesi ve yabancıların ilgisindeki artışın ilerisi için önemli işaretler verdiğini anlattı. Ankara'nın yabancıya konut satışında ilk 10 il arasına girdiğini belirten Ünal, izleyen dönemde Başkentin sosyoekonomik gelişim ivmesi ve yatırımda karlılığı ile yabancı ilgisini çekmeye devam edeceğini kaydetti.

Ünal, Ankara'nın, yabancı gayrimenkul yatırımcısı açısından karlı ve bakir bir alan olduğuna işaret ederken, İstanbul'da öne çıkan yüksek deprem riski, şehir içi ulaşımda sıkıntı ve trafik sorunu gibi dezavantajların Ankara için geçerli olmadığını da vurguladı. Komşu ve çevre ülkelerden gelen yatırımcıların son dönemde Ankara'da fizibilite çalışmalarını sıklaştırdığına dikkat çeken Ünal, Ankara'da gayrimenkul sektörünün önümüzdeki 10 yılda giderek artacak yabancı ilgisi paralelinde hızlı bir büyüme potansiyeli taşıdığını kaydetti.

Başta Körfez ülkeleri olmak üzere yabancı gayrimenkul fonlarının yatırımı planları kapsamında değerlendireceği iller arasında, Ankara'nın giderek öne çıkacağını ifade eden Ünal, şöyle dedi:

"Yabancı gayrimenkul yatırımcısının gözdesi İstanbul… Ancak İstanbul'da yatırıma uygun alanlar tükenme noktasına yaklaştı, metrekare fiyatları da doygunluğa erişti. Şimdi yabancı yatırımcı rotayı Anadolu kentlerine çevirecektir. Ankara ekonomisi; sanayi, eğitim, yeni sağlık yatırımları, sağlık turizmi ve A+ inşaat kalitesinde inşaat yatırımlarındaki geniş portföyü ile ciddi bir kalkınma ve gelişme içinde. Ankara'dan belli başlı dış merkezlere direkt uçuşlarla havayolu ulaşım kapasitesi önümüzdeki dönemde hızla artacak. Yapımı süren yüksek hızlı tren (YHT) ve otoyol ağları ile oluşacak yeni ulaşım ağında da Ankara ana kavşak olacak.5.2 milyon nüfuslu Ankara, Orta Asya'nın içlerine kadar uzanacak tren seferleri ve 2023'e kadar yeniden hayata geçecek tarihi İpek Yolu sayesinde 1,5 saat uçuş mesafesindeki 1,5 milyarlık bir pazara erişebilen önemli bir ticaretve ekonomi merkezi haline geliyor. Bütün bu gelişmeler, yabancı yatırımcı nezdinde Ankara'yı oldukça cazip hale getirecek." - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Gayrimenkulde Ankara'ya Yabancı Yatırımcı İlgisi Artıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement