Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind Tacikistan'da - Son Dakika
Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind Tacikistan'da

Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind Tacikistan'da

08.10.2018 22:31

Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind resmi ziyaret kapsamında geldiği Tacikistan'da Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya geldi.

Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind resmi ziyaret kapsamında geldiği Tacikistan'da Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya geldi.

Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Kovind, başkent Duşanbe'de İmamali Rahman ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelerde, Rahman ile Kovnid, iki ülke arasındaki çeşitli alanlardaki iş birliğinin yanı sıra bölgesel güvenlik ve istikrar meseleleri ile komşu Afganistan'daki durumla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Görüşmelerin ardından Rahman ve Kovind ortak bildiriyi imzaladı.

İki ülke arasında ayrıca afet yönetimi, barışçıl amaçlarla uzay araştırmaları, gençlik ve spor, enerji, tarım ve tıbbi eğitim alanlarında iş birliği memorandumları ile iki ülke dışişleri ve kültür bakanlıkları arasında 2019-2023 yıllarına yönelik işbirliği programları da imzalandı.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rahman, Afganistan'da devam eden gerginliklerden duyduğu tedirginliği dile getirirken, ülkesinin Afganistan'da barışın sağlanmasına yönelik çalışmalarda yer almaya ve Hindistan ile bu konuda çabalarını birleştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Rahman, Afganistan'da enerji, ulaşım ve iletişim gibi altyapı projelerinin hayata geçirilmesinin, bu ülkede barış ve istikrarın sağlanmasının önemli etkenlerinden olduğunu bildirdi.

Ev sahibi Cumhurbaşkanı Rahman, ülkesinin madencilik ve değerli metallerin işlenmesinde Hindistan ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu aktardı.

Konuk Cumhurbaşkanı Kovind de ülkesinin Tacikistan ile iş birliğini geliştirmeye önem belirterek, bu çerçevede iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Ekonomi Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind Tacikistan'da - Son Dakika


Advertisement