İMKB Dünyaya Açılmaya Hazır - Son Dakika
Ekonomi

İMKB Dünyaya Açılmaya Hazır

İMKB Dünyaya Açılmaya Hazır

İMKB Başkanlığına atanan İbrahim Turhan, İMKB'nin kurulduğu günden bugüne kadar çok büyük hamleler gerçekleştirdiğini artık dünyaya açılmaya her yönüyle hazır bir kurum haline geldiğini bildirdi.

02.01.2012 12:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanlığına atanan İbrahim Turhan, İMKB'nin kurulduğu günden bugüne kadar çok büyük hamleler gerçekleştirdiğini, yatırım yapılabilir borsa statüsü kazandığını, artık dünyaya açılmaya her yönüyle hazır bir kurum haline geldiğini bildirdi.

İMKB'de gerçekleştirilen törenle görevi Hüseyin Erkan'dan devralan Turhan, burada yaptığı konuşmada, bu görevlerin, bu vazifelerin gerçekte milletin olduğunu, bu görevleri, milletin emanetçisi olarak belli dönemler için yaptıklarını ve kendilerinden sonrakilere devrettiklerini söyledi.

İMKB'nin organize sermaye piyasası olarak çeyrek yüzyılı geride bırakan, gelmiş olduğu noktayla uluslararası tanınırlığını da sağlayan çok başarılı bir kurum olduğunu vurgulayan Turhan, üniversitede çalışırken, yüksek lisans eğitimi verilen Sermaye Piyasası ve Borsa Anabilim Dalında en başarılı öğrencilerin İMKB'de çalışanlardan oluştuğunu, en başarılı öğrencilerin ilk sınavlarda İMKB'yi kazandığını, Borsanın insan kaynakları anlamında büyük bir üstünlüğü bulunduğunu, bunun çok önemli bir kazanım olduğunu kaydetti.

İbrahim Turhan, "Kurulduğu günden bugüne kadar çok büyük hamleler gerçekleştirmiş, yatırım yapılabilir borsa statüsü kazanmış ve artık dünyaya açılmaya her yönüyle hazır bir kurum haline gelmiş" diyerek, Borsanın bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Turhan, İMKB'nin vizyonuna bakıldığında, halka açık şirket sayısının ve piyasa değerinin Türkiye'nin potansiyelini yansıtır bir büyüklüğe ulaşmasını gördüklerini, böyle bir borsa olmayı hedeflediklerini belirterek, İstanbul Finans Merkezi Projesinin sadece bir finansal bir proje olmadığını, aynı zamanda Türkiye'nin merkez ülke olma vizyonunu da tamamlayacak bir proje olduğunu söyledi.

İMKB'nin yeni Başkanı Turhan, "Bu projenin omurgasını teşkil edecek olan İMKB olmalı. Bu vizyonun gerçekleşmesi için kapsamlı ve bütüncül yapısal değişikliklerin hayata geçirilmesi bir gereklilik" dedi.

- İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İMKB Dünyaya Açılmaya Hazır - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi
  23:09 Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi

  Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketlerine Intel ve AMD gibi ABD'li yarı iletken şirketlerine ait çipleri, sistemlerinden kaldırmalarına yönelik bir talimat verdi. Bu adım, Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei'ye uyguladığı yaptırımlara tepki olarak atıldığı düşünülüyor.

 • 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı
  21:10 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı

  Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre, geleceğin meslekleri arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı ve bilişim uzmanı yer alıyor. En fazla çalışan temininde güçlük çekilen meslekler ise makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, inşaat işçisi, akaryakıt satış danışmanı ve çelik kaynakçısı olarak belirlendi.

 • Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi
  17:51 Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi

  İstanbul Esenyurt'ta bir ATM, para çekmek isteyen birçok vatandaşa sahte para verdi. Sadece 100 TL'lerin sahte olduğunu belirten vatandaşlar o anları kayıt altına alınırken, vatandaşlar çevrede bulunan farklı ATM'lerin de farklı dönemlerde sahte para verdiğini söyledi.

 • IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda
  17:10 IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda

  Maliye Bakanlığı, IBAN ile ödeme alan işletmeleri araştıracak ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler alacak. Bu iş yerlerine ceza uygulanacak ve vergi kaçıran kişiler tespit edilecek.

 • Av sezonunu geride bırakan balıkçılar çaçaya hazırlanıyor
  16:14 Av sezonunu geride bırakan balıkçılar çaçaya hazırlanıyor

  Samsun'da deniz av sezonunu geride bırakan balıkçılar, teknelerini 1 ay sürecek çaça avına hazır hale getiriyor. Denizlerdeki av yasağı 15 Nisan'da başlayacak. Yasağın bitmesine saatler kala balıkçılar eksikliklerini gidererek çaça avcılığına hazırlanıyor. Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, çaça sezonunda 1 ayda 50 bin ton çaça tutmayı umduklarını belirtti. Malkoç, iklim değişikliği nedeniyle balık boylarının kısaldığını ve hamsi dışında diğer balıkların da boyunda küçülme olduğunu ifade etti. Karadeniz'de bilimsel çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayan Malkoç, önümüzdeki sezonlarda durumun daha netlik kazanacağını söyledi.

 • Esenyurt'ta ATM'den Sahte Para Skandalı
  15:23 Esenyurt'ta ATM'den Sahte Para Skandalı

  Esenyurt'ta bulunan bir ATM, para çekmek isteyen vatandaşlara sahte para verdi. Vatandaşlar, sadece 100 TL'lik banknotların sahte olduğunu belirterek o anları video çekerek kayıt altına aldı. Olayın yaşandığı bölgede daha önce de farklı ATM'lerden sahte para verildiği iddia edildi.

 • Bahamalar bayraklı kruvaziyer Bodrum'a geldi
  15:15 Bahamalar bayraklı kruvaziyer Bodrum'a geldi

  Muğla'nın Bodrum ilçesine Bahamalar bayraklı 'Star Legend' isimli kruvaziyer geldi. Gemide bulunan yolcular turistik ilçeyi gezmek için pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra alışveriş yaptı ve denize girdi. Geminin akşam saatlerinde Kuşadası Limanı'na hareket edeceği belirtildi. Ayrıca, mega lüks motor yat 'Radiant' da Bodrum Limanı'na demirledi ve mavi tur için hazırlık yapıldı.


Advertisement