İstanbul Karbon Zirvesine Doğru - Son Dakika

İstanbul Karbon Zirvesine Doğru

25.03.2014 10:33
İstanbul Karbon Zirvesine Doğru

Sera gazı yayılımıyla etkin mücadele eden Denizli Çimento'nun üretimde uyguladığı strateji sayesinde her yıl fabrikanın karbondioksit emisyonunu 60 bin ton kadar azalttığı bildirildi.

Sera gazı yayılımıyla etkin mücadele eden Denizli Çimento'nun üretimde uyguladığı strateji sayesinde her yıl fabrikanın karbondioksit emisyonunu 60 bin ton kadar azalttığı bildirildi.

Sera gazı emisyonunun ciddi boyutlara ulaştığı günümüzde, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli kurum ve kuruluşlar bir araya gelerek hangi önlemlerin alınabileceğini tartışıyor. 3-5 Nisan tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, konunun tüm detaylarıyla ele alınacağı İstanbul Karbon Zirvesi'nin ana sponsoru olan Denizli Çimento'da, bu anlamda elini taşın altına koydu.

Denizli Çimento Sanayi TAŞ Genel Müdürü Mehmet Barış Kılınç, sera gazı azaltım sistemlerinin belirlenip uygulanmasının son derece önemli olduğu bu dönemde, Denizli Çimento'nun sera gazı yayılımlarını azaltma yolunda ciddi çalışmaları olduğunu kaydetti.

Kılınç, üretim süreçlerinde geliştirdikleri stratejilerle uzun vadede gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedeflediklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Çevre dostu üretim yapan Denizli Çimento, son yıllarda uygulamış olduğu kullanılabilir en iyi tekniklerle (BAT) yatırımlarını gerçekleştirerek, fabrikanın her yıl karbondioksit emisyonunu 60 bin ton kadar azaltıyor."

Kılınç, aynı zamanda stratejik hedefler doğrultusunda yapılan yatırımlarla atıklardan enerji kazanımı elde edilen Denizli Çimento'da, fabrikanın yüzde 40'a kadar ısıl enerji ihtiyacının yakılan atıklarla sağlanmasının hedeflendiğini, bu oranın yıldan yıla artmasının planlandığını söyledi.

Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık beldesinde kurulu fabrikalarının sera gazı yayılımlarını üretim süreçlerinde uyguladıkları stratejilerle azaltmayı hedeflediğini vurgulayan Mehmet Barış Kılınç, çok sayıda sektörün atıklarını da alternatif hammadde olarak kullandıklarının altını çizdi. Böylelikle hem atıkların oluşturabileceği görsel kirliliğin engellendiğini, hem de hammaddelerin kullanımı sırasında oluşabilecek karbondioksit yayılımının önüne geçildiğine işaret eden Kılınç, şöyle konuştu: "Bunun yanı sıra karbondioksit emisyonunu azaltmak amacıyla her yıl yüksek katkılı çimento üretimini artırıyor, karbondioksit yayılımının ana kaynağı olan klinkerin kullanımını azaltıyoruz."

HER YIL 10 BİN FİDAN

Kılınç, uygulamalarıyla iklim değişikliği stratejilerinde etkin bir rol üstelenen Denizli Çimento'da, her yıl düzenli olarak "Ormanlarımız oksijenimizin, nefesimizin kaynağıdır" felsefesiyle 10 binden fazla fidan dikildiğini söyledi. Oluşan ormanlar sayesinde, yılda 3 bin tondan fazla karbondioksit oluşumunun engellendiğini bildiren Kılınç, sözlerini şöyle tamamladı: "Ekolojik çeşitliliğe sahip bu ormanlar sayesinde biyolojik çeşitlilik de koruma altına alındı." - DENİZLİ

YORUMLAR
500
19. Akdeniz Oyunları 19. Akdeniz Oyunları Gölbaşı, bilardoda 2023'teki uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapacak Gölbaşı, bilardoda 2023'teki uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapacak Voleybol: 18 Yaş Altı Erkekler Balkan Şampiyonası Voleybol: 18 Yaş Altı Erkekler Balkan Şampiyonası
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İstanbul Karbon Zirvesine Doğru - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement