Kep'i Olmayan İşletmeye 10 Bin TL Ceza - Son Dakika
Ekonomi

Kep'i Olmayan İşletmeye 10 Bin TL Ceza

Kep\'i Olmayan İşletmeye 10 Bin TL Ceza

Resmi yazışmaların elektronik ortamda güvenli şekilde yapılması için yürürlüğe giren ve kısa adı KEP olan Kayıtlı Elektronik Posta sistemini kullanmayan işletmeler 10 bin TL ceza ile karşı karşıya.Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, birçok işletmenin habersiz olduğu KEP hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

07.08.2014 12:28

Resmi yazışmaların elektronik ortamda güvenli şekilde yapılması için yürürlüğe giren ve kısa adı KEP olan Kayıtlı Elektronik Posta sistemini kullanmayan işletmeler 10 bin TL ceza ile karşı karşıya.

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, birçok işletmenin habersiz olduğu KEP hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İsmail Turan, Resmi yazışmaların elektronik ortamda mevzuata uygun, uluslararası standartlarda ve teknik olarak güvenli bir şekilde yapılmasına imkan sağlayan bir sistemin yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

"KEP SİSTEMİNİ KULLANMAYANLAR 10 BİN TL CEZA"

Elektronik tebligat yönetmeliği ile elektronik tebligat adresi olarak KEP hesabı kullanılmasının kanunen zorunlu olduğunu ve kullanmayanlara 10 bin TL para cezası bulunduğunu belirten Başkan Turan, "KEP yasal olarak geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta olarak tanımlanabilir. KEP sistemi, güvenli elektronik imza ve zaman damgası kullanılarak, yetkili kayıtlı e-posta hizmet sağlayıcı vasıtasıyla, bir elektronik postanın iletildiğini garanti altına almakta, ayrıca gönderen ve alan tarafların kimliklerini, gönderilen iletinin ve eklerinin başkalarınca değiştirilmediğini, gönderim zamanını tespit edebilmeyi ve bunlarla ilgili yasal olarak geçerli olan kesin delilleri üretebilmeyi sağlamaktadır. KEP sistemiyle resmi, özel ve ticari her türlü belge veya yazı, kurumlar ve şahıslar arasında elektronik posta ile gönderilip alınabilmekte, başka bir deyişle yasal geçerli olarak elektronik yazışma ve bildirim (beyanname, bildirge, başvuru, bildirim, ihtar, ihbar, vb.) yapılabilmektedir" dedi.

KEP kullanılmasının anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere için yasal olarak zorunluluk olduğunu hatırlatan Turan, gerçek kişiler ve diğer tüzel kişilerin isteğe bağlı olarak yararlanabileceğini söyledi. KEP kullanma yükümlülüğü hakkında çok fazla bilgilendirme yapılmadığını ve bu konuda mükelleflerin dikkatli olması gerektiğini belirten Başkan Turan, KEP gönderimi yapabilmek için elektronik imzaya sahip olunması gerektiğini dile getirdi. Başkan Turan, e-imza almak isteyen kullanıcılara bu hizmeti verdiklerini sözlerine ekledi. - KONYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Kep'i Olmayan İşletmeye 10 Bin TL Ceza - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement