Küresel piyasalarda gözler PMI verilerine çevrildi - Son Dakika
Ekonomi

Küresel piyasalarda gözler PMI verilerine çevrildi

Küresel piyasalarda gözler PMI verilerine çevrildi

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed), gelecek yıl beklendiği kadar güvercin olmayabileceğine ilişkin endişelerle negatif bir seyir izlerken, bugün gözler dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine çevrildi.

05.12.2023 09:11  Güncelleme: 09:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa borsaları, güne karışık seyirle başladı.

Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,1 kayıpla 465 puanda, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,1 artışla 16.428 seviyesinde işlem görüyor.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,4 değer kaybıyla 7.485 puan, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,2 artışla 29.887 puan, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,4 yükselişle 10.214 puan ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 kazançla 7.350 puanda bulunuyor.

Avro/dolar paritesi, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1,0820'de seyrediyor.

Avrupa'da bugün bölge genelinde açıklanacak hizmet sektörü ve bileşik PMI verilerinin yanı sıra Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verisi yatırımcıların odağına yerleşti.

Analistler, bölgede ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin güçlü kalmaya devam ettiğini anımsatarak, ekonomideki söz konusu durgunluğa karşın bölgede enflasyonun hala amaçlanan seviyenin oldukça üzerinde olduğunu ve bu durumun Avrupa Merkez Bankasının (ECB) politika alanını daralttığını ifade etti.

Küresel pay piyasalarında da ABD Merkez Bankasının (Fed), gelecek yıl beklendiği kadar güvercin olmayabileceğine ilişkin endişelerle karışık bir seyir izlendiğini ifade eden analistler, haftanın son işlem gününde ABD'de açıklanacak istihdam raporu verileri öncesinde temkinli seyrin öne çıktığını aktardı.

Söz konusu verilerin ABD'de ekonomik gidişata ilişkin sinyal verebileceği ve para politikasının yönü üzerinde etkili olabileceğini dile getiren analistler, bugün ayrıca ABD'de hizmet sektörü ve bileşik PMI ile JOLTS açık iş sayısı verilerinin de takip edileceğini bildirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Küresel piyasalarda gözler PMI verilerine çevrildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement