Merdiven Altı Üretilen Gözlükler Sağlığa Zararlı - Son Dakika
Ekonomi

Merdiven Altı Üretilen Gözlükler Sağlığa Zararlı

Merdiven Altı Üretilen Gözlükler Sağlığa Zararlı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan gözlük kullanımı ve alım gücünün düşük olması tüketicinin göz sağlığı için büyük bir tehlike oluşturan merdiven altı üretim ile karşı karşıya bırakabiliyor.

16.05.2013 13:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan gözlük kullanımı ve alım gücünün düşük olması tüketicinin göz sağlığı için büyük bir tehlike oluşturan merdiven altı üretim ile karşı karşıya bırakabiliyor.

Türkiye gözlük pazarında yer almaya başlayan, büyük mağaza zincirleri ve internet satışı, sektördeki rekabeti arttırmış durumda. Merdiven altı üretim diye adlandırılan, işporta, bijuteri ve semt pazarlarında satılan ürünlere rağbeti gözlük sektörü içinde büyük tehlike oluşturuyor. Standart dışı ürünler hem sağlık açısından hem de optik mağazalarının faaliyeti açısından bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Uluslararası markaların da son 5 yıldır yoğun olarak Türkiye pazarında yer aldığını belirten Doğan Optik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğantekin, makul fiyat ve insan sağlığı düşünülerek uygun standartlarda üretilen gözlüklere ulaşmanın artık daha kolay olduğunu dile getirerek, "Girişimcisi Türk olan markaların birçoğu ise İtalyan ve Fransız tasarımcılar tarafından tasarlanıyor, uluslararası standartlarda üretilerek, gerek optik mağazalarının tavsiyesi gerekse bütçelerinin yettiği ölçüde reklam kampanyaları ile nihai tüketiciye tanıtılmaya çalışılıyor. Bu anlamdaki gelişmeler marka ve fiyat çeşitliğine hızlıca yansıyor. Buda büyük oranda merdiven altı üretim ve tüketimin önüne geçmek için bir adım oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Fransız firmaları Logo Group ve TWC-LAMY firmaları ile yapılan ortaklıklar sonucu dünyaca ünlü Tag Heuer, Salomon, Harry Potter, Range Rover, Bamboo, Cerutti 1881, Kenzo, Balmain, Bally, Rochas, Nina Ricci, Sonia Rykiel markalarını da bünyelerine kattıklarını belirten Doğantekin; 'kurum olarak yabancı ortaklarımızdan edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda, house brand'imiz Karen Walker'ı 13 ülkeye yaptığımız ihracatlar ile uluslararası arenada kısa sürede hak ettiği noktaya taşımış olduk" dedi.

Türkiye'de yılda ortalama 4-5 milyon güneş gözlüğü çerçevesi tüketimi olduğunu belirten Doğantekin, "Güneş gözlüklerinde taklit ürün kullanan kişiler için ciddi tehlikeler doğabiliyor.

Standart dışı, ultraviyole blokajı olmayan güneş gözlüklerini kullananlarda göz dibi kızarıklıkları ve katarakta varan sağlık sorunlarının meydana geldiği uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Buda hem sektöre güvensizlik hem de, ayrı bir sağlık gideri olarak ülke ekonomisine zarar verebilir nitelikte. Bu sebeple, kişilerin özellikle güneş gözlüğü alırken, camları gerçek CE normlarına uygun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından onaylı garanti belgesine sahip ürünler tercih etmeleri gerekmektedir. Ayrıca daha iyi bir görüş için antirefle ve polarize özelliği olan gözlük camları tercih edilebilir" dedi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Merdiven Altı Üretilen Gözlükler Sağlığa Zararlı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Doktorun Bitcoin nedeniyle intihar ettiği ortaya çıktı
  08:02 Doktorun Bitcoin nedeniyle intihar ettiği ortaya çıktı

  Diyarbakır'da atış poligonunda intihar eden doktorun, Bitcoin'de yüksek miktarda zarar ettiği ortaya çıktı. Doktorun sosyal medya hesabından zararını paylaşması, takipçilerinin üzgün olduğunu gösterdi.

 • İran İsrail'e saldırılar gerçekleştirdi, misilleme korkusu ve meşruiyet krizi
  04:04 İran İsrail'e saldırılar gerçekleştirdi, misilleme korkusu ve meşruiyet krizi

  Tahran yönetimi ilk kez kendi toprakları üzerinden İsrail'i hedef aldı.

 • BİM, Ape Ryder DC20 Elektrikli Bisikleti Satışa Sunuyor
  01:09 BİM, Ape Ryder DC20 Elektrikli Bisikleti Satışa Sunuyor

  Türkiye'nin en büyük market zincirlerinden BİM, elektrikli bisiklet satışına başlıyor. Ape Ryder DC20 Elektrikli Bisiklet, 250W motor gücü, 48V 12Ah akü ve Shimano 7 vites gibi özelliklere sahip. Fiyatı ise 39.999 TL olarak belirlendi.

 • Mercedes, 2024'te satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor
  21:09 Mercedes, 2024'te satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor

  Mercedes, 2024'ün ilk 3 ayında satışlarını geçtiğimiz yıla oranla tam %220 artırarak elektrikli araç alanındaki başarısını sürdürüyor. Ayrıca elektrik otomobil pazarında da %300'lük bir yükseliş kaydedildi. Şirket yönetimi, 2024 yılından itibaren satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor.

 • Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı
  19:24 Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı

  Gercüş Ovası'nda fıstık yetiştiricileri, bahçelerini yeşeren yabani otlardan temizleyerek fıstık ağaçlarının bakımını yapıyor. Traktörlerle tarlayı süren yetiştiriciler, ağaç diplerini de kazma ile çapalıyor. Fıstık üreticisi Hüseyin Yılmaz, baharın gelmesiyle birlikte çapa ve bakım çalışmalarının başladığını belirterek, emek sarf etmenin insanı mutlu ettiğini ifade etti.

 • Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu
  18:37 Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu

  Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Ramazan Bayramı'nın hemen ardından sahaya inerek esnaf ve vatandaşın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafını da ziyaret eden Başkan Mutlu, Konak'ı el birliği ile kalkındırmak için çalışacaklarını belirtti.

 • İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi
  18:19 İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi

  İzmir Konak Meydanı'nda İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları ile Türkiye'nin İsrail'le ticareti tamamen durdurmaması protesto edildi. Açıklamada, “İsrail'le ticaretin kısıtlanması açıklamasının bir ateşkes süreci hedefi ile hareket etmesi anlamsızdır ve gerçeklikten uzaktır. Bizler direnen şerefli ve izzetli Filistin halkının dostları olarak kısıtlama değil tam bir boykot ve yaptırım talep ediyoruz” denildi.

 • Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı
  17:28 Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı

  Kütahya'nın ünlü çini ve porselenlerinin satışa sunulduğu Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 30 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Çarşı yönetimi, çarşının görünürlüğünün artması ve lokantanın kaldırılmasıyla ziyaretçilerin rahatça park edebildiğini ve alışveriş hareketliliğinin yaşandığını belirtti. Çarşı esnafları da yoğunluktan memnun olduklarını ifade etti.


Advertisement