Mitsubishi Electric Başkanı Sakuyama "hileli denetleme işlemleri" sonucu görevinden istifa etti - Son Dakika

Mitsubishi Electric Başkanı Sakuyama "hileli denetleme işlemleri" sonucu görevinden istifa etti

03.10.2021 09:50
Mitsubishi Electric Başkanı Sakuyama "hileli denetleme işlemleri" sonucu görevinden istifa etti

Mitsubishi Electric Başkanı Sakuyama Masaki, tren ekipmanları denetlemelerinde "hileli işlemlerin" ortaya çıkması sonucu görevinden ayrıldı. Mitsubishi CEO'su Sugiyama Takeşi de iddiaların ortaya atıldığı temmuz ayında istifa etmişti. O dönem Sugiyama, "görevi kötüye kullanmaya yönelik hileli işlemlerin" 1985 sonrası dönemde süregeldiğini belirterek, durumun "organizasyonel" olduğunu savunmuştu.

Mitsubishi Electric Başkanı Sakuyama Masaki, düzenlediği basın toplantısında, "Şirketimizin yüz yüze geldiği en büyük sorun yönetim ve fabrikalarda çalışanlar arasındaki irtibat kopuklukları" dedi. Mitsubishi Electric şirketinin "köklü değişikliklere" ihtiyacı olduğunu belirten Sakuyama, "Gözden kaçırılmalardan kendimi sorumlu hissettim" diye konuştu.

İSTİFA UZMAN HEYETİN RAPORU SONRASI GELDİ

Sakuyama, hem şirket görevinden hem de ülkenin en büyük iş lobisi Japonya İş Federasyonu (Keidanren) Başkan Yardımcılığı görevinden Istifa ettiğini bildirdi. Firma dışından avukat ve akademisyenlerden oluşan uzman heyetin raporu sonrası, Sakuyama'nın istifa etmesi dikkati çekti.

KALİTE KONTROLLER "DÜRÜST PROSEDÜRLE" GERÇEKLEŞTİRİLMEDİ

Heyetin yayımladığı soruşturma raporuna göre, "hileli işlemlerde bulunan" Mitsubishi Electric çalışanları "dürüst prosedürlerle" kalite kontrol gerçekleştirmedi. Nagazaki tesislerinde üretilen havalandırma sistemleri ve kompresörlerin kalite kontrol denetlemeleri, bilgisayar programları kullanılarak otomatik olarak üretildi.

CEO TEMMUZ AYINDA AYRILMIŞTI

Gifu tesislerinde ise elektromanyetik şalterlerde, halihazırda güvenlik sertifikasyon kuruluşuna kayıtlı olanlardan farklı parçalar kullanıldı. Şirketten yapılan açıklamada, "çalışanların üstleriyle görüş alışverişinde bulunabileceği, hatalara tahammül edilebilen ve sorunların çözümünde iş birliğinin teşvik edileceği kurumsal kültürün" sağlanmaya çabalanacağı kaydedildi. "Hileli denetleme" sürecinin 30 yılı aşkın olduğu tahmin ediliyor. Mitsubishi Electric Üst Yöneticisi (CEO) Sugiyama Takeşi de iddiaların ortaya atıldığı temmuz ayında istifa etmişti. O dönem Sugiyama, "görevi kötüye kullanmaya yönelik hileli işlemlerin" 1985 sonrası dönemde süregeldiğini belirterek, durumun "organizasyonel" olduğunu savunmuştu.

YORUMLAR
500
Apple Store'a eleştiri yağmuru: Bu kez de Epic Games'in hedefinde! Apple Store'a eleştiri yağmuru: Bu kez de Epic Games'in hedefinde! Okyanus suyunun ısınmasıyla çiftliklerdeki somonların yüzde 42'si öldü Okyanus suyunun ısınmasıyla çiftliklerdeki somonların yüzde 42'si öldü Japonya yabancı turiste kapılarını açıyor Japonya yabancı turiste kapılarını açıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Mitsubishi Electric Başkanı Sakuyama 'hileli denetleme işlemleri' sonucu görevinden istifa etti - Son Dakika


Advertisement