Mücevher İhracatı Işıldadı - Son Dakika
Ekonomi

Mücevher İhracatı Işıldadı

Mücevher İhracatı Işıldadı

Egeli kuyumcular, 2010'daki 535 bin dolarlık değerli maden ve mücevherat ihracatını 2011'de tam 20 katına çıkarttı.

09.01.2012 11:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Egeli kuyumcular, 2010'daki 535 bin dolarlık değerli maden ve mücevherat ihracatını 2011'de tam 20 katına çıkararak 10 milyon 159 bin dolara yükseltti. Neden olarak ise altın fiyatlarının yükselmesi sonrası siparişlerin İtalya'dan Türkiye'ye kayması gösterildi.

Ege İhracatçı Birlikleri'ne bağlı firmaların içinde en fazla artışa imza atan kuyumcular oldu. Açıklanan 2011 yılı ihracat kayıt rakamlarına göre değerli maden ve mücevherat ihracatı 2010 yılında 535 bin dolar iken bu rakam 2011 yılı sonunda 10 milyon 159 bin dolar oldu. Böylece mevcut ihracat 20 katına çıktı. İzmir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği eski Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Uca, bu artışın iki nedeni olduğunu söyledi. Uca, "Birincisi dünyadaki altın fiyatları çok arttığı için piyasada daralma oldu. Piyasa daralırken biz nasıl artırdık? İtalya'dan sonra ikinci üretici konumundaki Türkiye, fırsatları kullandı. İtalya'da maliyetler yüksek olduğu için oradaki birçok işletme üretimini kıstı. Bu üretim boşluğunu da Türkiye doldurdu ve dolayısıyla siparişler buraya kaydı" dedi.

DEĞER BAZINDA ARTIŞ DA ETKİLİ OLDU

İkinci bir nedenin de değer bazında artış olduğunu kaydeden Uca, bu durumu da şöyle açıkladı:

"Dünya genelinde altın fiyatları artınca faturalar da yüksek çıkmaya başladı. Yani miktar bazında artış İtalya'dan kaynaklanırken değer bazında artış da bizim ihracatımızı yükseltti."

TASARIMA BÜYÜK ÖNEM

Yılmaz Uca, ihracatın yükselme eğiliminin devam etmesi için öncelikle mesleğin disiplin altına alınması gerektiğini vurguladı. Uca, "Eczacıların nasıl birliği varsa bizim de birliğimiz olmalı. Çünkü biz ayaklı bankayız. Üretim, pazarlama ve satış aşamalarının düzene bağlanması gerekiyor" diye konuştu. Bunların yanı sıra yükselen talebe en kaliteli bir biçimde yanıt vermek için tasarım konusuna büyük önem verdiklerini ve bu yönde çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Uca, en büyük çabayı da eğitim alanında gösterdiklerini kaydetti.

ÇALIŞKAN: ŞAMPİYON SEKTÖR MÜCEVHER OLACAK

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Necmi Çalışkan da "Türkiye pazarda bir sektörde dünya şampiyonu olacaksa o da mücevher olacaktır" dedi. İtalya faktörünün yanı sıra küresel ekonomik kriz sürecinde pazarların çeşitlenmesinin de artışta etkili olduğunu savunan Çalışkan, Rusya, Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkelerde kriz olmadığını, dolayısıyla talebin hareketli olduğunu dile getirdi. Çalışkan, sektörün çok renkli bir pazara sahip olduğunu, 180 ülkeye ihracat yapıldığını belirterek, bu sektörde geleneksel bir pazarın oluşmadığını, yıldan yıla çok büyük değişimler görülebildiğini dile getirdi. Çalışkan ayrıca, kuyumculuk sektörünün artık Avrupa ve ABD'de değil Uzakdoğu'da şekillendiğini vurgulayarak, fuarlara mutlaka katılım gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Mücevher İhracatı Işıldadı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024
  20:52 IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024

  Uluslararası Para Fonu (IMF), 2024 için küresel ekonomik büyüme tahminini Ocak ayındaki tahminine göre 0.1 puan artırarak %3.2 olarak revize etti. IMF'nin Nisan ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre, gelişmiş ekonomilerin bu yıl %1.7 büyümesi bekleniyor. Raporda, COVID-19 pandemisinin ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yanı sıra düşük üretkenlik, artan jeoekonomik parçalanma gibi faktörlerin büyümeyi olumsuz etkilediği belirtildi. IMF, 2024 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini ise son yılların en düşük seviyesi olan %3.1 olarak açıkladı. IMF, enflasyonun düşmesine rağmen faiz oranlarının arttığını ve yüksek borçlu gelişmekte olan ülkeler için borç dinamiklerinin daha az olumlu hale geldiğini belirterek ülkelerin mali tamponlarını yeniden oluşturmalarını önerdi.

 • Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama
  20:40 Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, gıdadaki KDV istismarını önlemek için başlattığı çalışma, sosyal medyada ''Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam geldi'' şeklinde yorumlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada ''KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

 • Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı
  20:13 Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı

  Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, kentte 626 yatırım projesi için toplam 98 milyar 971 milyon 148 bin 240 lira bütçe ayrıldığını bildirdi. Çiftçi, yapılan toplantıda kurum müdürlerine yatırımlar hakkında bilgi verdi ve projelerin gerçekleşme oranını açıkladı.

 • Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı
  19:59 Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 12. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas ve 13. Fethiye Turistik İşletmeler, Villa Ekipmanları ve Dekorasyon Fuarı başladı. Fuarda 100 firma yer aldı. Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, ilçenin tarım ve turizm potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, fuarın üretici ve tüketiciyi bir araya getirmenin önemine vurgu yaptı. Fuarlar, 19 Nisan'da sona erecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek
  19:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadeleye yönelik mesajlar vererek, yıllık enflasyonun senenin ikinci yarısından itibaren düşüşe geçeceğini söyledi. Ayrıca, enflasyonun ücretli kesimlerde yol açtığı sıkıntıları bildiklerini ve popülist adımlardan uzak duracaklarını belirtti.

 • Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı
  19:56 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı

  Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı. Ziyarette, Manisa'nın potansiyeli ve işbirliği konuları ele alındı.

 • Selendi'de Tütün Fideleri Toprakla Buluştu
  19:51 Selendi'de Tütün Fideleri Toprakla Buluştu

  Manisa'nın Selendi ilçesinde tütün ekimi yeniden artış gösteriyor. Selendili çiftçiler, tütün fidelerini toprakla buluşturarak yoğun bir sezon geçiriyor. Tütün dikimleri yıl sonuna kadar sürecek ve üreticiler yüksek fiyatlar bekliyor.

 • Tesla, Yeni Ev Enerji Depolama Sistemi Powerwall 3'ü Tanıtacak
  19:09 Tesla, Yeni Ev Enerji Depolama Sistemi Powerwall 3'ü Tanıtacak

  Tesla'nın yeni ev enerji depolama sistemi Powerwall 3, önemli yeniliklerle birlikte geliyor. 11,5 KW gücünde sürekli bir güç çıkışına sahip olan cihaz, önceki modellere göre %130 daha fazla enerji sağlıyor. Ayrıca güneş panelleriyle tam entegre çalışabiliyor. Powerwall 3'ün fiyatı 9300 dolar olarak belirlenirken, invertersiz modelin daha uygun fiyatlı olacağı söyleniyor. Yeni nesil lityum demir fosfat pillere sahip olan cihaz, uzun bir kullanım ömrü sunuyor.

 • 2024'te Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'nde Kuraklık Tehlikesi
  19:04 2024'te Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'nde Kuraklık Tehlikesi

  Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, Eskişehir'de yaşanan kuraklık tehlikesine dikkat çekerek, 2024 senesinin Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'ndeki üreticiler için çok sıkıntılı olacağını belirtti. Çelikoğlu, yetersiz yağışlar nedeniyle üreticilerin tedirgin olduğunu ve bu durumun tüketiciye de fiyat anlamında sıkıntı yaratacağını ifade etti.

 • Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 17 Milyar TL
  18:57 Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 17 Milyar TL

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, göreve başladığı ilk gün maaş ödemesinde zorlandıklarını ve kredi çekerek maaş ödemesi yaptıklarını açıkladı. Belediyenin toplam borcu ise 17 milyar 80 milyon 45 bin 700 TL olarak belirlendi.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su Bedellerinde İndirim Yapmayı Planlıyor
  18:55 İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su Bedellerinde İndirim Yapmayı Planlıyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni dönem ilk meclis toplantısında, 0.4 metreküplük su ve atık su bedellerinde yüzde 25 indirim yapılması önergesi, değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe komisyonu ile Esnaf Komisyonuna sevk edildi.


Advertisement