Osb'ler ile Botaş Arasında "Doğalgaz Krizi" Yaşanıyor - Son Dakika
Ekonomi

Osb'ler ile Botaş Arasında "Doğalgaz Krizi" Yaşanıyor

Osb\'ler ile Botaş Arasında "Doğalgaz Krizi" Yaşanıyor

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, BOTAŞ'ın tek taraflı olarak sözleşme şartını değiştirdiğini ve Organize Sanayi Bölgeleri'ne (OSB) taahhüt ettikleri gaz miktarından fazla gaz çekilmesine izin vermeyeceğini bildirdiğini söyledi Organize Sanayi Bölgeleri Derneği(OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, BOTAŞ'ın tek taraflı olarak sözleşme şartını değiştirdiğini ve Organize Sanayi Bölgeleri'ne (OSB) taahhüt ettikleri gaz miktarından fazla gaz çekilmesine izin vermeyeceğini bildirdiğini söyledi.

13.01.2012 10:23

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, BOTAŞ'ın tek taraflı olarak sözleşme şartını değiştirdiğini ve Organize Sanayi Bölgeleri'ne (OSB) taahhüt ettikleri gaz miktarından fazla gaz çekilmesine izin vermeyeceğini bildirdiğini söyledi Organize Sanayi Bölgeleri Derneği(OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, BOTAŞ'ın tek taraflı olarak sözleşme şartını değiştirdiğini ve Organize Sanayi Bölgeleri'ne (OSB) taahhüt ettikleri gaz miktarından fazla gaz çekilmesine izin vermeyeceğini bildirdiğini söyledi. Bu nedenle OSB'ler ile BOTAŞ arasında doğalgaz konusunda yeni bir krizin baş gösterdiğini ileri süren Tuncay, OSB'lerin bir kısmının BOTAŞ'ın yeni sözleşmesini imzalamadığını açıkladı.

OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılında doğalgaz alım sözleşmelerinin imzalanmasının sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. 2011'de 30 Eylül ve 15 Kasım'da yapılan toplantılarda BOTAŞ'la yürütülen doğalgaz görüşmelerinden sonuç alınamadığını ve 9 Aralık'ta anlaşma sağlanabildiğini anımsatan Tuncay, BOTAŞ'ın daha önce OSB'lere gaz miktarına göre yüzde 2-8 arasında bir indirim, büyük müşterilere de yüzde 2 indirim uyguladığını, 2011 yılında ise indirimi 0.5 olarak belirlediğini söyledi. BOTAŞ'tan gaz alan OSB'lerin yıllık doğalgaz alım sözleşmelerinde taahhüt edilen miktardan daha fazla doğalgaz alınabileceğine ilişkin hükmü tek taraflı olarak iptal ettiğini ve yeni bir sözleşme dayattığını anlatan Tuncay, "Organize sanayi bölgeleri BOTAŞ'la yıllık doğalgaz alım sözleşmesi yaparken, alımı garanti edilen doğalgaz miktarına göre değişen miktarlarda daha az veya daha fazla doğalgaz çekebileceğini hükme bağlıyordu. Örnek vermek gerekirse Çerkezköy OSB, yüzde 10 daha fazla veya yüzde 10 daha az doğalgaz çekebileceğini belirtmiş ve bu şartlarla BOTAŞ'la sözleşme imzalamıştır. Çerkezköy OSB, alımını garanti ettiği doğalgaz miktarının yüzde 10'undan daha düşük gaz alırsa ceza ödeyecektir. Ancak BOTAŞ şimdi "ben sizin yüzde 10 fazla doğalgaz çekmenize izin vermiyorum' demektedir. BOTAŞ, tek taraflı olarak şartlarını değiştirdiği yeni sözleşmeyi OSB'lere yollamaya başlamıştır" dedi.

-OSB'LER İSYANDA-

BOTAŞ'ın daha önce imzalanmış sözleşmeleri tek taraflı olarak ihlal etmesinin hukuki olmadığını ifade eden Organize Tuncay, "BOTAŞ, OSB'lere yazı göndererek yeni bir sözleşme dayatıyor ve imzalanmasını istiyor. Bu tavır, doğru değildir. Emrivaki yapılarak OSB'lerin yeni sözleşmeyi imzalamaya zorlanması, aksi takdirde gazın kesileceği tehdidi sıkıntı yaratacaktır. Anlaşılan odur ki, gaz sıkıntısı devam etmektedir. Türkiye, büyüme trendinde olan bir ülkedir ve 2012 yılı için yüzde 4'lük bir büyüme hedefi konulmuştur. Bu hedefin tutturulması için OSB'lerin enerji talebinin karşılanacağı konusunda kendisini güvencede hissetmesi gerekmektedir" diye konuştu.

OSBDER Başkanı Tuncay, bazı OSB'lerin, BOTAŞ'ın bu emrivaki sözleşmesini gazın kesilmesini de göze alarak imzalamak istemediğini söyledi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Osb'ler ile Botaş Arasında 'Doğalgaz Krizi' Yaşanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement