KKTC'deki akaryakıt krizi çözüldü - Son Dakika

KKTC'deki akaryakıt krizi çözüldü

20.10.2021 23:25

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 2 firmanın benzin istasyonlarına yakıt akışını kesmesi sonrası yaşanan kriz, söz konusu 2 firmanın piyasaya yakıt vereceklerini açıklanması ile sona erdi.

KKTC'ye akaryakıt sağlayan 2 firmanın dövizdeki artışla pompa fiyatının en az 1 TL zam yapılmasını istese de koalisyon hükümetinin istifasıyla oluşan siyasi boşlukta muhatap bulamaması yeni bir kaosun fitilini ateşlemiş, zam talebine karşılık bir muhatap bulamayan 2 firma benzin istasyonlarına yakıt akışını kesmişti.

FİRMALAR SABAH YAKIT VERMEYE BAŞLAYACAK

KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, söz konusu 2 firmanın yarın sabah itibariyle piyasaya yakıt vereceklerini duyurarak, "Bakanlığımız bu 2 firma yetkilileri ile bir araya gelmiş ve yaptıkları işin yasalara aykırı olduğu bu durumun devamı halinde sert tedbirler alınacağı kendilerine anlatılmıştır. Bilindiği gibi akaryakıt ve tüp gaz denetime tabi mal kapsamındadır. Firmalar akaryakıt ve gaz fiyatlarını kendileri belirleyemezler. Bu konuda yetki Akaryakıt Birimindedir. Bu birim, 15 günde bir akaryakıtın fiyatını ayarlamaktadır. Birim fiyat ayarlarken, yakıtın uluslararası borsadaki değerine ve TL'nin döviz karşısındaki durumuna bakar ve ona göre fiyatı belirler" dedi.

"BİZLERE EMRİVAKİ YAPMAK, DEVLET OTORİTESİNİ HİÇE SAYMAKTIR"

Arıklı, "Yapılan fiyat ayarlaması Bakanlar Kuruluna gelir ve son kararda orada verilir. Hal böyle iken, Akaryakıt Biriminin önümüzdeki salı günü yeni fiyat ayarlamasını yapacağı da biliniyorken, 'Zararına satış yapmam. Zam bugünden yapılmalıdır' demek ve bizlere emrivaki yapmak, Devlet otoritesini hiçe saymaktır. Nitekim bu durum üzerine Rekabet Kurulu derhal harekete geçmiş ve 2 firma aleyhine resen soruşturma başlatma kararı almıştır. Böylesi bir durumda Rekabet Kurulu piyasa ile oynayan firmalara yıllık cirolarının yüzde 10'u kadar ceza verme yetkisine sahip olduğu da bilinmelidir" ifadelerini kullandı.

İlgili firmaların, yarın sabah itibari ile piyasaya yakıt verecekleri yönünde görüş bildirdiklerini aktaran Arıklı, "Hal bu iken, Bakanlığımız bu tür keyfi kararlara karşı tüketicinin haklarını korumaya çalışırken, muhalefetin ve art niyetli birçok kişinin ısrarla bizi suçlu göstermeye çalışması bize haksız yere ağır eleştirilerde bulunması anlaşılır bir tutum değildir" dedi. Arıklı, "Tüketicilerimiz bu ve buna benzer durumlarda bizlere destek olmazsa, bizlerin de bu mücadeleyi daha fazla sürdürmesi mümkün olamaz. Bu durumda ortada devlet otoritesi kalmaz. Her isteyen kazan kaldırır ve sonunda da istediğini alır. Olan da dar gelirli vatandaşa olur" ifadelerini kullandı.

KKTC'deki akaryakıt krizi çözüldü

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi KKTC'deki akaryakıt krizi çözüldü - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

5 şiddetindeki depremden sonra Düzce bir kez daha sallandı! Halk artık evlerine giremiyor 22:36 5 şiddetindeki depremden sonra Düzce bir kez daha sallandı! Halk artık evlerine giremiyor Volkan Demirel'in eşi Kasım ayında denize girdi! Zeynep Sever Demirel, düzgün fiziğiyle dikkat çekti 22:33 Volkan Demirel'in eşi Kasım ayında denize girdi! Zeynep Sever Demirel, düzgün fiziğiyle dikkat çekti AA Washington muhabirinden 22:08 AA Washington muhabirinden "Fethullah Gülen öldü" iddiasıyla ilgili çarpıcı paylaşım: Polise henüz intikal etmemiş olabilir
DEVA Partisi'nde istifa krizi! İl başkanı ile birlikte yönetimde bulunan 45 kişi görevlerinden ayrıldı 21:27 DEVA Partisi'nde istifa krizi! İl başkanı ile birlikte yönetimde bulunan 45 kişi görevlerinden ayrıldı Erdoğan'dan S400 parça üretimi iddiaları sorusuna dikkat çeken cevap 20:36 Erdoğan'dan S400 parça üretimi iddiaları sorusuna dikkat çeken cevap Kemal Kılıçdaroğlu ziyaretinde gözlerden kaçmayan detay! Akşener'in masasındaki anket dikkatlerden kaçmadı 19:33 Kemal Kılıçdaroğlu ziyaretinde gözlerden kaçmayan detay! Akşener'in masasındaki anket dikkatlerden kaçmadı
Sanatçı Omar Souleyman terör örgütü üyeliği suçlamasından gözaltına alındı 18:56 Sanatçı Omar Souleyman terör örgütü üyeliği suçlamasından gözaltına alındı Çinli otomotiv devi aracını Türkiye'ye getiriyor! 17:10 Çinli otomotiv devi aracını Türkiye'ye getiriyor!
15:31
Advertisement