Zincir marketlere kesilen 2.7 milyon TL'lik cezaya yapılan 2. itiraz reddedildi - Son Dakika

Zincir marketlere kesilen 2.7 milyon TL'lik cezaya yapılan 2. itiraz reddedildi

16.08.2022 12:07

Rekabet Kurumu'nun zincir marketlere yönelik yürüttüğü 'rekabet ihlali' soruşturmasında 2,7 milyar lira cezası kesilen 5 zincir market ve 1 tedarikçi, kararı mahkemeye taşırken, yürütmenin durdurulması talebiyle başlatılan dava reddedilmişti. Kararı üst mahkemeye götüren zincir marketlerden 4'ünün itirazı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8'inci İdari Dava Dairesi tarafından da kabul edilmedi.

Koronavirüs salgını sürecinde fiyat davranışlarının incelenmesine yönelik zincir market ve tedarikçi firmalar hakkında başlatılan soruşturma tamamlanırken, inceleme ve tespitler sonucu ihlalleri tespit edilen 5 zincir market ve 1 tedarikçiye 2,7 milyar liralık ceza kesildi. Bunun ardından marketler, kararı mahkemeye taşıdı.

MAHKEME İTİRAZI REDDETTİ

Cezanın iptaline yönelik Ankara İdare Mahkemesi nezdinde açılan davada; Migros Ticaret Anonim Şirketi, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi Anonim Şirketi, Bim Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi, Şok Marketler Tic. Aş., Yeni Mağazacılık A.Ş. (A101) ve Savola Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ile ilgili yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verildi.

ÜST MAHKEMEDE KABUL ETMEDİ

5 zincir marketten 4'ü, bu kez bu karara da itiraz ederek, yürütmeyi durdurmanın ret kararını bir üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne götürdü. Migros Ticaret Anonim Şirketi, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi Anonim Şirketi, Bim Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi ve Yeni Mağazacılık A.Ş.'ye (A101), ikinci ret kararı da geldi. Ret kararını bir üst mahkemeye götüren zircir marketlerden 4'ünün itirazını, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8'inci İdari Dava Dairesi de reddetti.

YORUMLAR
500
Bakan Ersoy 'Kültür Yolu Festivalleri' il sayımızı 10'a çıkartacağız Bakan Ersoy 'Kültür Yolu Festivalleri' il sayımızı 10'a çıkartacağız Bakan Ersoy, tenor Murat Karahan ve soprano Kristine Opolais'in konserini izledi Bakan Ersoy, tenor Murat Karahan ve soprano Kristine Opolais'in konserini izledi Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu Genç Sanat: 8. Güncel Sanat Proje Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu
Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Zincir marketlere kesilen 2.7 milyon TL'lik cezaya yapılan 2. itiraz reddedildi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement