Samsun Bafra'da Tütün Alımları Başladı - Son Dakika
Ekonomi

Samsun Bafra'da Tütün Alımları Başladı

Samsun Bafra\'da Tütün Alımları Başladı

Bafra Ovası'nda tütün ekimi devam ederken, 2023 yılında 22 bin dönüm alana tütün ekimi yapıldı. Tüccarlar tarafından alımlar başladı. Bafra Ziraat Odası Başkanı, devletin tütün üreticilerine destek olmasını istedi.

22.02.2024 12:08  Güncelleme: 12:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Samsun'un Bafra ilçesinde tütün alımları başladı.

Bafra Ovası'nda şubat ayı içinde başlayan fide ekimleri mart sonuna kadar devam ediyor. Haziran sonu çapa ve kırımı yapılan tütünün kasım ayının sonuna kadar dizimi ve kurutulması devam ediyor.

Bafra Ovası'nda 2023 yılında 22 bin dönüm alana tütün ekimi yapıldı. Tüccara teslim edilen tütünün firmalar tarafından alımları başladı.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra Ovası'nda tütün ekiminin desteklenmesini istediklerini belirterek, "2023 yılında ekilen 2024 yılında satılan tütün 1,5 ton yok. Bafra'nın yüzyıllardır kırsalda tek geçimi olan tütün. Devletimizin bir an önce tütün yapan üreticiye sahip çıkması lazım." dedi.

Gübre, mazot, ilaç gibi girdi maliyetlerinin yükseldiğine işaret eden Tosuner, "Tütün maliyetleri yüksek. Devletimizin firmalarımızı ve çiftçileri mağdur etmeyeceğine inanıyorum." diye konuştu.

Tütün eksperi Faruk Kara ise, "2023 yılında ekilen tütün alımlarına başladık. Geçen sene üreticilerle 115 liradan anlaşma yaptık, 10 lira da pirim verdik, 125 liradan alım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Tütün üreticisi Recep Topal da 10 dönümden 500 kilogram tütün aldığını belirterek, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu, tarım ürünlerine verilen desteklerin tütün üreticilerine de verilmesini istediklerini kaydetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Samsun Bafra'da Tütün Alımları Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı
  01:09 A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı

  Türkiye'nin önde gelen zincir marketleri, son dönemlerde elektronik ürünler bir yana motosiklet ile de dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak birkaç gün önce APEC APS2 Elektrikli Moped getiren A101, şimdi ise APEC APX5 150 cc Maxi Scooter satmaya hazırlanıyor. A101 tarafından 18 Nisan Perşembe gününden itibaren satılmaya başlanacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter, fiyatı ile dikkat çekti. L3e-A2 kategorisindeki motosikletin azami hızı saatte 95 kilometre. Motor kapasitesi 149,6 cm iken, azami net gücü ve net torku ise sırasıyla 7,6 kW ve 10,7 Nm. A101 tarafından satılacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter'ın fiyatı ise 64 bin 990 TL olarak belirlendi.

 • Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi
  23:09 Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi

  Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketlerine Intel ve AMD gibi ABD'li yarı iletken şirketlerine ait çipleri, sistemlerinden kaldırmalarına yönelik bir talimat verdi. Bu adım, Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei'ye uyguladığı yaptırımlara tepki olarak atıldığı düşünülüyor.

 • 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı
  21:10 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı

  Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre, geleceğin meslekleri arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı ve bilişim uzmanı yer alıyor. En fazla çalışan temininde güçlük çekilen meslekler ise makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, inşaat işçisi, akaryakıt satış danışmanı ve çelik kaynakçısı olarak belirlendi.

 • Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi
  17:51 Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi

  İstanbul Esenyurt'ta bir ATM, para çekmek isteyen birçok vatandaşa sahte para verdi. Sadece 100 TL'lerin sahte olduğunu belirten vatandaşlar o anları kayıt altına alınırken, vatandaşlar çevrede bulunan farklı ATM'lerin de farklı dönemlerde sahte para verdiğini söyledi.

 • IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda
  17:10 IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda

  Maliye Bakanlığı, IBAN ile ödeme alan işletmeleri araştıracak ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler alacak. Bu iş yerlerine ceza uygulanacak ve vergi kaçıran kişiler tespit edilecek.


Advertisement