Sertifikası Olmayan Hiçbir Ürün İyi Tarım Uygulaması Adı Altında Satılamayacak - Son Dakika

Sertifikası Olmayan Hiçbir Ürün İyi Tarım Uygulaması Adı Altında Satılamayacak

28.05.2014 16:32
Sertifikası Olmayan Hiçbir Ürün İyi Tarım Uygulaması Adı Altında Satılamayacak

İyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olmayan hiçbir ürün iyi tarım uygulamaları adı altında satılamayacak.

İyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olmayan hiçbir ürün iyi tarım uygulamaları adı altında satılamayacak. Sertifikalı ürünlerin diğer ürünlerle karışmasını engelleyecek her türlü tedbirin alınmasından müteşebbisler ve satış yerleri sorumlu olacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik ile, kontrol ve sertifikasyon kuruluşunun, kontrol işlemlerini gerçekleştireceği esaslar yeniden belirlendi. Buna göre kontrol ve sertifikasyon kuruluşu, sözleşme yapılmasını müteakip, kontrol planı hazırlayacak. Bu kontrol planı; üretici, üretici örgütü veya müteşebbisin adı ve adresi, kontrol tarihi, kontrol süresi ile kontrolör adını içerecek. Kontrol planına göre, hasat ve kesim gibi üretimin tüm aşamalarının kontrolüne izin verecek dönemlerde kontrol faaliyetinde bulunacak.

-BİRDEN FAZLA ÜRÜNÜN KONTROL VE SERTİFİKASYONU-

Aynı işletmede bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri yetiştiriciliği kapsamlarının herhangi birinde birden fazla ürünün kontrol ve sertifikasyonunu şu şekilde yapacak:

"İlk kez sözleşme yaptığı üretici, üretici örgütü veya müteşebbislerin kontrolünde, tüm ürünler için üretimin tüm aşamalarının kontrol faaliyetlerini gerçekleştirecek. Aynı yıl içerisinde birden fazla üretimi gerçekleştirilen ürünler için kontrol yapılarak sertifika düzenlenmesini takiben, her dönem için yerinde kontrol yapmadan kayıtların kontrolü ile kontrol noktaları doğrulanması gerekecek. Uygunluğu halinde sertifika revize edilerek yeniden yayınlanacak. Ancak, üretim süreci dört aydan kısa olan ürünlerde her dört ayda bir kayıtların kontrolü ile kontrol noktaları, hasat sezonu uzun olan ürünlerde ise risk analizine dayalı kontrol noktaları doğrulanacak. İkinci yıldan itibaren, aynı kapsamda olan fakat farklı hasat dönemine sahip birden fazla ürünün müteakip kontrollerinde; ilk hasadı gerçekleşen ürün ile üretim alanı veya yetiştiricilik kapsamı en çok olan ürünün hasat veya kesim dönemini dikkate alarak kontrol faaliyetini gerçekleştirecek. Sertifika kapsamındaki diğer ürünler için çevre, insan ve hayvan sağlığı açısından risk değerlendirmesi yaparak tüm kontrol noktaları için objektif delilleri elde etmesi durumunda, yerinde kontrol yapmadan kontrol faaliyetini tamamlayabilecek. Sözleşme kapsamında yer alan ancak yerinde kontrol edilmeyen ürünlerin hasat dönemlerinde analiz raporlarının uygun olması halinde sertifika revize edilerek yayınlanacak. Grup sertifikasyonu kapsamında ilk kez sözleşme yaptığı üretici örgütü veya müteşebbislerin ilk sertifikalarının geçerlilik döneminde; kontrol ettiği üretici sayısının yüzde 50'si kadar üreticiye ilave olarak habersiz kontrol yapacak. Bu kontrollere ilaveten, yılda en az bir kez her sertifikasyon seçeneğindeki sözleşme yaptığı tarafların en az yüzde 10'unu habersiz olarak kontrol edecek. Kontrol ve sertifikasyon kuruluşları bu habersiz kontrollerde, üretici gruplarının öncelikle kalite yönetim sistemini kontrol edecek, herhangi bir uygunsuzluk görmesi durumunda gruba dahil üreticileri, kontrol edecek.

-HABERSİZ KONTROLLER-

Habersiz kontrollerde; kontrolden en fazla 48 saat öncesinde üretici, üretici örgütü veya müteşebbise bildirimde bulunacak. Üretici, üretici örgütü veya müteşebbisler geçerli bir mazeret bildirmek suretiyle habersiz kontrolün bir defaya mahsus ertelenmesini talep edebilecek.

Kontrol ve sertifikasyon kuruluşları bu Yönetmelik hükümlerine uymayan üretim teknikleri veya girdilerin kullanıldığından şüphe duyduğu durumlarda, analiz amaçlı numune alarak analiz yaptırabilecek.

-İYİ TARIM UYGULAMALARI SERTİFİKASI OLMAYAN ÜRÜN, BU AD ALTINDA SATILAMAYACAK-

İyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olmayan hiçbir ürün iyi tarım uygulamaları adı altında satılamayacak. Sertifikalı ürünlerin diğer ürünlerle karışmasını engelleyecek her türlü tedbirin alınmasından müteşebbisler ve satış yerleri sorumlu olacak. İyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip ürünlerin ambalajlı olarak piyasaya arz edilmesi halinde bu ürünlerin ambalajları, Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olacak. Piyasaya arz edilen son haliyle kontrol edilmeyen ve sertifikalandırılmayan veya izlenebilirliği sağlanamayan hiçbir ürün, satış yerinde iyi tarım uygulamaları sertifikası ve logosunu kullanarak satılamayacak. İyi tarım uygulamaları logosunun formatı ve kullanımına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenecek.

Kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından sertifikalandırılan ürünlerin etiketi; Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun olacak. Etiketlemede şu bilgiler yer alacak:

"Ürünün kime ait olduğu, yönetmeliğe uygun olarak üretildiği, yetkilendirilmiş kontrol ve sertifikasyon kuruluşunun adı, kod numarası ve ürünün sertifika numarası, iyi tarım uygulamaları logosu."

Yönetmelik bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

YORUMLAR
500
Türkiye Maarif Okulları, Sudan'ın en iyisi olma hedefine adım adım yaklaşıyor Türkiye Maarif Okulları, Sudan'ın en iyisi olma hedefine adım adım yaklaşıyor Altı muhalefet partisi genel başkanının İYİ Parti Genel Merkezi'ndeki toplantısı sona erdi (2) Altı muhalefet partisi genel başkanının İYİ Parti Genel Merkezi'ndeki toplantısı sona erdi (2) Türkiye'nin en iyi 2'nci üniversite takımı oldular Türkiye'nin en iyi 2'nci üniversite takımı oldular
Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Sertifikası Olmayan Hiçbir Ürün İyi Tarım Uygulaması Adı Altında Satılamayacak - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement