Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda bu yılın ilk 9 ayında 250 bin yolcu taşındı - Son Dakika
Ekonomi

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda bu yılın ilk 9 ayında 250 bin yolcu taşındı

Şırnak'ın Cizre ile İdil ilçeleri arasında kurulan ve 2013 yılında hizmet vermeye başlayan Şerafettin Elçi Havalimanı, bu yılın ilk 9 ayında 250 bin yolcuya hizmet verirken, 3 bin 200 civarında uçağın havalimanına iniş ve kalkış gerçekleştirdiği öğrenildi.

05.01.2021 09:43  Güncelleme: 10:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Şırnak'ın Cizre ile İdil ilçeleri arasında kurulan ve 2013 yılında hizmet vermeye başlayan Şerafettin Elçi Havalimanı, bu yılın ilk 9 ayında 250 bin yolcuya hizmet verirken, 3 bin 200 civarında uçağın havalimanına iniş ve kalkış gerçekleştirdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağının inişi ile 2013 yılının temmuz ayında hizmete açılan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanını kullanan yolcu sayısı 2020'nin ilk 9 ayında 250 bini buldu. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı kış aylarında olumsuz hava koşullarında uçuş trafiğinin aksamaması, yolcuların rahat ve güvenli seyahat edebilmelerini sağlamak için hazırlıkların tamamladı. Bu kapsamda, havalimanında görevli itfaiye erleri olası olumsuzluklara anında müdahale etmek için zaman zaman tatbikat gerçekleştiriyor.

"KIŞ SEZONUNA HAZIRIZ"

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Müdürü Abdurrahman Batur, kış hazırlıklarına eylül ayında başladıklarını belirterek, zafiyet oluşmaması için bütün ekibin yıllık güncelleme eğitimine tabi tutulduğunu söyledi. Yolcu konforu ve uçakların güvenli bir şekilde havalimanında hizmet almasını sağlamak için merkezde kesintisiz çalışma yürüttüklerinin altını çizen Batur, "2013 yılından buyana uçak ve yolcu trafiğimizde artışımız devam ediyor. 2018 yılında yaklaşık 3 bin uçak trafiğimiz oldu. 2019 yılında 3 bin 200 civarında, 2020 Kasım ayı sonuna kadar da 3 bin 200 civarında uçak trafiğimiz oldu. Yolcu trafiğinde ise 2018 yılında 420 bin yolcu taşındı. 2019 yılında ise 350 bin, bu yıl ise kasım ayı sonuna kadar pandemi süreci nedeniyle 250 bin yolcu taşıma kapasitemiz oldu. Pandemi nedeniyle yolcu taşımada biraz etkilendik. Havalimanımıza pandemi sertifikasyonu da aldık. Şimdi yolcularımız güvenli şekilde seyahat edebilir. Günlük uçuş trafiğimizde pandemiden önce 4-5 uçağımız vardı. Şu an ise 3 veya 4 uçak ile devam ediyoruz. Şırnak'ın sınıra yakın olmasından dolayı Iraklı vatandaşların buraya ilgisi çoğunluktadır. Havalimanı otoparkımız, ülkemiz ve hava trafiğini sağlayan firmalarımıza katkısı oluyor. Başka illere de seferlerin açılması için taleplerimiz var. Uçaklarımız yüzde 90 oranında doluluk oluyor. Başka havalimanlarımıza baktığımız zaman yüzde 70'lerde doluluk oranı kalıyor" dedi.

(Melih Yiğit - Abidin Yel/İHA)

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı\'nda bu yılın ilk 9 ayında 250 bin yolcu taşındı
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda bu yılın ilk 9 ayında 250 bin yolcu taşındı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü, kaçak keklik avlayanlara ceza verdi
  21:49 Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü, kaçak keklik avlayanlara ceza verdi

  Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü ve Hizan Sağınlı Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan yol kontrollerinde 2 şahsa toplam 34 bin 440 TL idari para cezası verildi. Yapılan operasyonda 4 adet keklik, 4 adet kafes ve 5 adet tuzak ele geçirildi. Keklikler sağlık kontrollerinin ardından doğaya salındı ve kafes ile tuzaklar imha edildi.

 • Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı
  21:29 Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı

  Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda evleri hasar gören vatandaşlar için inşa edilen 88 konutun kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirildi. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kura çekilen konutların hak sahiplerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

 • Bursa'da İpek Böceği İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu
  19:54 Bursa'da İpek Böceği İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) tarafından düzenlenen 'İpek Böceği İhracat Ödülleri' sahiplerini buldu. Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa markalarını öne çıkarmak istediklerini belirtti.

 • Çin'in Anhui eyaletinde ticaret hacmi rekor kırdı
  19:27 Çin'in Anhui eyaletinde ticaret hacmi rekor kırdı

  Çin'in doğusundaki Anhui eyaletinde ithalat ve ihracat mallarının toplam hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,6 artışla 189,08 milyar yuana ulaşarak rekor kırdı. Eyaletin ihracatı yüzde 9,8 artışla 126,06 milyar yuan olurken, ithalat yüzde 6,4 artışla 63,02 milyar yuana yükseldi. Anhui'nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne katılan ülkelerle ticareti yüzde 7,7 artarak toplam ticaret hacminin yüzde 50,5'ini oluşturdu. Elektrikli araç, lityum iyon batarya ve sıvı kristal ekran ihracatı önemli bir büyüme kaydetti.

 • Muş'ta çiftçilere kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı
  19:20 Muş'ta çiftçilere kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı

  Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen TAKE Projesi kapsamında çiftçilere yüzde 75 hibe ile kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı. Bu proje ile tarım arazilerinin verimliliği artırılmak ve çiftçilerin gelir düzeyi yükseltilmek hedefleniyor. Törende 80 çiftçiye 25 bin 750 kilogram tohum dağıtıldı. Muş Valisi Avni Çakır, tarımın bölgenin sürdürülebilirliği ve kalkınması için önemli olduğunu belirterek, çiftçilere farklı ürün alternatifleri sunulması ve teknik destek sağlanması gerektiğini vurguladı.


Advertisement