Soma'da Faciadan Sonra İlk İş Günü - Son Dakika
Ekonomi

Soma'da Faciadan Sonra İlk İş Günü

Soma\'da Faciadan Sonra İlk İş Günü

Manisa Soma'da maden faciasının üzerinden geçen tam bir hafta sonra dün ilk iş günüydü. Bölgede bulunan beş işletmede sessizlik hakimdi.

21.05.2014 07:40  Güncelleme: 07:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının üzerinden geçen tam bir hafta sonra dün ilk iş günüydü. Bölgede sessizlik hakimdi. Facianın olduğu Soma Holding Eynez İşletmesi dışında firmaya ait diğer iki işletme Işıklar ve Ata Bacası sahalarında da çalışma yapılmadı.

SENDİKACILAR UYARDI, OCAĞA GİRMEDİLER

Ata Bacası İşletmesi’ne sabah 08.00-16.00 vardiyasına girmek için gelen 150 işçi iş güvenliği sağlanana kadar girmeyin uyarısı yapan Maden İş Sendikası temsilcilerinin uyarılarıyla ocağa girmedi. Sadece 50 işçi güvenlik ekibi olarak yer altına indi. Başka bir işletmeye ait İmbat Madencilik’te ise yaklaşık 150 işçi çalışmaya girdi.

"MADENE HİÇ KİMSEYİ SOKMAMAK DA BÜYÜK RİSK"

Kömür çıkarma işlemi henüz başlamayan ancak galeri açmak için çalışan Demir Export sahasındaki toplam 300 işçi ise vardiyalarını aksatmadan çalışmaya başladı. Maden İş Sendikası Soma Şubesi Başkan Vekili Recep Satır, “Facianın yaşandığı işletmeye ait Ata Bacası işletmesinde vardiyaya gelen 150 arkadaşımızı madene sokmadan geri çevirdik. Sadece 50 kişilik güvenlik ekibi girdi. Ancak bu madenlerin de her an çalışacakmış gibi tutulması lazım. Yeraltı suları var, kömür akabilir ve oksijen dönmesi gerekiyor. Madenlere emniyet mühendisleri, suyu çekmek için tulumbacılar, elektrik arızaları için elektrikçiler, mekanikçiler yani 50 civarı kişinin girmesi gerekiyor. Madene hiç kimseyi sokmamak da büyük risk taşıyor. Bu işlemleri yapacak 50 kişilik grubun diğer işçi sokmadığımız madenlerden aşağıda olması lazım. Bunun için de müfettişler hızlı hareket edip facianın meydana geldiği maden dışındaki diğer madenlerle ilgili çalışmaları yapmalı. Bürokrasi hızlı çalışmalı ki bu kaos aşılmalı. Bir yandan arkadaşlarımızı sokmuyoruz ama güvenlik amaçlı ekiplerin de girmesi gerek. Şimdi bu kaos aşılmalı.” dedi.

YÜZLERCE KAMYON KÖMÜR KUYRUĞUNDA

Soma’da yaşanan facianın ardından bazı kömür ocakları az kapasiteli de olsa tekrar çalışmaya başladı. Kazanın olduğu Soma Holding’e bağlı diğer iki madende ise yalnızca güvenlik için çalışan az sayıda işçi var. Her madenden günlük yaklaşık 150 kamyonun yüklendiği ilçede yavaşlayan üretim uzun konvoylara neden oluyor. Madenden öncelikle termik santrale kömür veriliyor. Özel sektörde kullanılmak üzere kömür bekleyen yüzlerce kamyondan oluşan konvoy, madene giden yol üzerinde uzun kuyruklar oluşturuyor. Soma Nakliyeciler Kooperatifi’ne bağlı kamyoncular, önceki gün akşam saatlerinden bu yana madenlerden gelecek haberle yüklerini alacakları zamanı bekliyor. Kamyoncular, bu uzun bekleyişler sırasında yol kenarındaki yeşil alanlarda sohbetler ediyor. (Kaynak: Hürriyet)

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Ekonomi Soma'da Faciadan Sonra İlk İş Günü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (4)

 • DUA: ALLAH KAZASIZ BELASIZ İŞLER NASİP ETSİN....... 56 0 Yanıtla
 • sevket: günlerdir bangır bangır yaşam odası olmadığı için çok kişi öldü, güvenlik için şart diye bağırdı herkes. 2-3 günde bu üniteler kuruldu mu ki yeraltına inmeye başladılar??? gene aynı işte her şey, sonra bundan devlet mi sorumlu deniyor. tabi ki sorumlu, güvenlik sağlanmadan çalışma izinlerini durdurması lazımdı devletin!!!!!!! 39 1 Yanıtla
 • Emel: kapatmaları gerekirken....... 15 1 Yanıtla
 • paşa: seçim öncesi kömür hediye verilecek çok var....belli zaman kapalı olması gerekilecek yere yeni yaşamlar veriliyor !!!!! 2 2 Yanıtla
 • Gümüşhacıköy TSO Başkanı Ali Koca, Hamamözü Belediye Başkanı Cihan Demir'i ziyaret etti
  17:19 Gümüşhacıköy TSO Başkanı Ali Koca, Hamamözü Belediye Başkanı Cihan Demir'i ziyaret etti

  Gümüşhacıköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Koca, Hamamözü Belediye Başkanı Cihan Demir'e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Koca, Demir'e yeni görevinde başarılar dileyerek, ilçenin gelişmesi ve kalkınması için iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti. Demir ise ticaret odası ile iş birliğine her zaman açık olduklarını vurgulayarak, Hamamözü ilçesini kalkındırmak için birlikte çalışacaklarını ifade etti. Ziyaretin ardından Koca ve Demir, Hamamözü'nde bulunan bazı işletmelere ziyarette bulunarak, esnafla sohbet etti.

 • Türkiye'de İnsan Kaynakları Algısı Geliştirilmeli
  17:09 Türkiye'de İnsan Kaynakları Algısı Geliştirilmeli

  Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, Türkiye'de insan kaynakları alanında toplumsal geçmişi, kültürel zenginliği ve insana bakış açısını yansıtacak insan kaynakları algısının geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Atay, Türkiye'de insan kaynakları personeli sayısının düşük olduğunu ve bu oranı artırmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca, işsizlik oranının düşmesinde erken dönem kariyer fırsatlarının etkili olduğunu vurguladı. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Akkol ise işletmelerdeki eski prosedürlere tepki gösteren genç çalışanların önemine dikkat çekti.

 • Avukat Ali Kızılay: Bankaların otomatik ödeme talimatlarından kaynaklı kesintileri haksız şart oluşturuyor
  16:55 Avukat Ali Kızılay: Bankaların otomatik ödeme talimatlarından kaynaklı kesintileri haksız şart oluşturuyor

  Avukat Ali Kızılay, bankaların otomatik ödeme talimatlarından kaynaklı kesinti ve işletme işlemi yapabildiğini söyleyerek, müşterilerin geriye dönük 10 yıllık kesintiyi talep edebileceğini belirtti. Kızılay, bu durumun haksız şart oluşturduğunu ve tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparak ücretleri talep etme imkanı olduğunu ifade etti.

 • Isparta'da Kaçak Avcılıkta Kullanılan 600 Metre Fanyalı Ağ Ele Geçirildi
  16:54 Isparta'da Kaçak Avcılıkta Kullanılan 600 Metre Fanyalı Ağ Ele Geçirildi

  Isparta'nın Eğirdir ilçesinde yapılan su ürünleri denetiminde, kaçak avcılıkta kullanılan 600 metre fanyalı ağ ele geçirildi. Eğirdir Gölü'nde gerçekleştirilen denetimde, ağ içerisinden çıkan canlı su ürünleri göle bırakıldı. Ekipler, kaçak avcılıkla mücadeleye devam edecek.

 • Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1,5 ay sonra toplandı! Masada üç önemli konu başlığı var
  16:50 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1,5 ay sonra toplandı! Masada üç önemli konu başlığı var

  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yaklaşık bir buçuk aylık aranın ardından yoğun gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Orta Doğu'da yükselen tansiyon, enflasyon ve fahiş fiyatlar ele alınacak.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ülke İş birliği Çerçevesi iddiaları asılsız
  16:43 Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ülke İş birliği Çerçevesi iddiaları asılsız

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası ve Türkiye arasındaki beş yıllık iş birliğinin yol haritası niteliğindeki Ülke İş birliği Çerçevesi dokümanına ilişkin sosyal medyada dolaşan iddiaların asılsız ve mesnetsiz olduğunu bildirdi. Dünya Bankası kaynakları proje amacının dışında kullanılmıyor ve kredilerin İstanbul sözleşmesi ve LGBT ile ilişkisi bulunmamaktadır.

 • Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'
  16:39 Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'

  Kastamonu Valisi Meftun Dallı, depremden etkilenen illere yönelik çalışmalara rağmen Kastamonu'daki projelerin devam edeceğini belirtti. Vali Dallı, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırım olduğunu söyledi.

 • Özgür Özel:
  16:21 Özgür Özel: "Hatay Halkının İradesine Sahip Çıkmaya Bu İşin Peşini Bırakmamaya Devam Edeceğiz" (3)

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlerin ardından TBMM'de ilk grup toplantısını yaptı. Özel, seçim sürecinde partisini birinci parti çıkarmada emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Hatay'da seçimlerin yenilenmesi için YSK'ya yaptıkları ''tam kanunsuzluk'' başvurusuna da değinen Özel, "Bu itirazları reddedenler şimdi tam kanunsuzluğun daniskansına bakalım ne cevap vereceklerdir. Halkın iradesi sakatlanmıştır. Hatay halkının iradesine sahip çıkmaya bu işin peşini bırakmamaya devam edeceğimizin altını bir kez daha kalın çizgilerle çiziyorum. Hatay bizim kişisel, milli meselemizdir" dedi.


Advertisement