Suudi Arabistan'a Kümes Hayvanları Eti ve Ürünleri İhracatında 6 Yıllık Yasak Kalktı - Son Dakika

Suudi Arabistan'a Kümes Hayvanları Eti ve Ürünleri İhracatında 6 Yıllık Yasak Kalktı

09.01.2012 14:40
Suudi Arabistan'a Kümes Hayvanları Eti ve Ürünleri İhracatında 6 Yıllık Yasak Kalktı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suudi Arabistan'a kümes hayvanları eti ve ürünleri ihracatında 6 yıllık yasağın kaldırıldığını, 1.3 milyar dolarlık pazarın açıldığını söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suudi Arabistan'a kümes hayvanları eti ve ürünleri ihracatında 6 yıllık yasağın kaldırıldığını, 1.3 milyar dolarlık pazarın açıldığını söyledi. Dünya kümes hayvanları eti ve ürünleri ithalatında yüzde 5 payı olan Suudi Arabistan'ın yasağı kaldırmasının sektöre yeni ihracat bağlantıları getireceği belirtildi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın, kuş gribi nedeniyle kümes hayvanları eti ve ürünleri ithalatına uyguladığı yasağı, 8 Türk firması için çin yoğun temas ve girişimleri sonucunda kaldırdığını bildirdi. Bakan Çağlayan şöyle dedi:

"6 yıldır süren bu yasağın kaldırılması ile birlikte ihracatçılarımıza önemli bir pazar kapısı açıldı. Yılda 1.3 milyar dolarlık ithalatı ile sektör için önemli bir pazar olan Suudi Arabistan'ın aldığı bu karar, sektörümüzün ihracatına büyük ivme katacak. 2010 yılında 27 milyar dolar dünya kümes hayvanları eti ve ürünleri ithalatından Suudi Arabistan 1,3 milyar dolarlık ithalat ile (675 bin ton) yüzde 5 pay almaktadır. Bu kümes hayvanları eti ve ürünleri ithalatı için büyük bir pazardır. 1.3 milyar dolarlık ithalatın yüzde 81'ini Brezilya, yüzde 15'i ise Fransa'dan yapmaktadır."

Türkiye'nin kümes hayvanları eti ve ürünleri ihracatında önemli bir aktör olduğunu belirten Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"sektörün ihracatı 2011 yılı Ocak-Kasım döneminde 352 milyon dolara ulaşmıştır. Sektörde en büyük pazarlarımız Irak yüzde 63, Hong-Kong yüzde 6, İran ve Vietnam yüzde 5, Libya ise yüzde 4. Yasağın kaldırılması ile birlikte Suudi Arabistan'a 2012 yılında önemli ölçüde ihracat gerçekleştirileceğine inanıyorum. 1.3 milyar dolarlık bir pazardan sektörümüzün yüzde 5 pay alması halinde Suudi Arabistan'a 65 milyon dolar, yüzde 10 pay alması halinde ise 130 milyon dolarlık ihracat anlamına gelmektedir. Sözkonusu pazardan yüzde 5'lik pay almamız bu sektörün ihracatını yüzde 20 düzeyinde artıracaktır."

Bakan Çağlayan, diğer firmaları için de bu engelin kaldırılması konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile koordineli şekilde çalışmaların devam ettiğini belirtirken, "Suudi Arabistan standartlarına uyum sağlayabilecek firmalarımızın başvurması halinde, Suudi Arabistan Gıda ve İlaç İdaresi Heyeti'nin ülkemiz firmalarının yerinde inceleme yapması temin edilecektir" dedi.

DHA(AY/İD) - Ankara

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
İran ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ramazanda yapacakları görüşmeyi ele aldı İran ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ramazanda yapacakları görüşmeyi ele aldı Yemen: Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'de kalmasına ihtiyaç var Yemen: Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'de kalmasına ihtiyaç var Saudi Aramco, Çin'de rafineri ve petrokimya tesisi inşa edeceğini açıkladı Saudi Aramco, Çin'de rafineri ve petrokimya tesisi inşa edeceğini açıkladı

Son Dakika Ekonomi Suudi Arabistan'a Kümes Hayvanları Eti ve Ürünleri İhracatında 6 Yıllık Yasak Kalktı - Son Dakika


Advertisement