Tatil Severlerin Arkadaşı Sosyal Medya - Son Dakika
Ekonomi

Tatil Severlerin Arkadaşı Sosyal Medya

Travel Trends – Seyahat Alışkanlıkları raporu, tatilcilerin son dönem eğilimleri hakkında önemli ipuçları içeriyor.

03.01.2012 13:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa'nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner uzmanlarının hazırladığı Travel Trends – Seyahat Alışkanlıkları raporu, tatilcilerin son dönem eğilimleri hakkında önemli ipuçları içeriyor. Rapor tatil severlerin seçimleri üzerinde sosyal medyanın büyük etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Rapor sonuçları ayrıca dünya genelinde tatil rotası olarak Türkiye'ye ilginin arttığını gösteriyor.

Seyahat etmek isteyenlere 600'ü aşkın havayolunun milyonlarca rotası için en ucuz uçak bileti alternatiflerini sunan Skyscanner tatil severlerin son dönem eğilimlerini ortaya koyan Travel Trends – Seyahat Alışkanlıkları raporunu yayınladı. Rapora göre seyahat kararları üzerinde sosyal medyanın etkisi derinleşiyor.

Skyscanner seyahat uzmanlarının hazırladığı rapora göre Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde ve bloglarda paylaşılan deneyimler, yolcuların tercihlerini derinden etkiliyor. Özellikle gezi forumları, seyahat etmek isteyenler için çok önemli bir kaynak olarak kullanılıyor. Her 10 kişiden 8'i bu mecralardan aldığı fikirleri önemsiyor ve bu bilgilerden yararlanıyor. Ayrıca rapora göre Skyscanner kullanıcılarının yüzde 34'ü seyahat edeceği yerleri başkalarının tavsiyeleri ile belirliyor.

Raporda, Facebook'taki Skyscanner aktif kullanıcıları tarafından gerçekleştirilen bilet rezervasyon oranlarının, Skyscanner resmi web sitesi üzerinden gerçekleşen rezervasyon oranlarını geçtiği belirtiliyor. Skyscanner kullanıcılarının yüzde 25'i ise siteye mobil cihazlar aracılığıyla ulaşıyor.

Son dönemde büyük yükseliş gösteren mobil uygulamalara, seyahat edenler de büyük ilgi gösteriyor. Seyahat eden kullanıcılarının yüzde 41'i restoran, bar, otel gibi mekân seçimleri yaparken sosyal medya ve mobil uygulamalardan faydalanıyorlar.

Raporun Türkiye ilgili bölümünde Skyscanner üzerinden uçak bileti arayanlardan yola çıkılan analizde Türkiye aramalarının artışı dikkat çekiyor. Sadece İngiltere'de yapılan uçak bileti aramalarında Türkiye'nin aranma oranlarında yaklaşık 2,5 milyonluk bir artış göze çarpıyor. Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök, Türkiye'nin son dönemlerde turistlerin daha çok tercih ettiği bir ülke haline dönüştüğünü söylüyor. Özkök, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik açıdan yakalığı istikrarın tatilcileri etkilediğini ifade ediyor.

Skyscanner'in paylaştığı verilere göre geçtiğimiz iki yıl boyunca uçak bileti bulmak amacıyla Türkiye'yi arayan ülkelerin başını İngiltere çekerken aynı listede, 2011 yılında Almanya'nın ikinci, Rusya'nın üçüncü sırada olduğu görülüyor. Bununla birlikte, Türklerin 2010 ve 2011 yılında Skyscanner web sitesi üzerinde en çok aradığı ülkelerin başında İngiltere gelirken, Almanya listede ikinci sırada yer aldı. 2010 yılında 3. sırada yer alan İtalya ise 2011 yılında yerini Rusya'ya bıraktı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi Tatil Severlerin Arkadaşı Sosyal Medya - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, bakır hammadde sahasında incelemelerde bulundu
  21:23 Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, bakır hammadde sahasında incelemelerde bulundu

  Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, Karamustafa köyünde bulunan bakır hammadde sahası ve cevher zenginleştirme tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Tanrısever, madenlerin devam etmesi ve köylülerin hayatına olan olumsuz etkilerin minimize edilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ayrıca, işten çıkarılan bir kişinin tekrar görevine dönmesi için de görüşmeler yapıldığı ifade edildi.

 • Sera Yatırım Günleri Afyonkarahisar'da düzenlendi
  21:19 Sera Yatırım Günleri Afyonkarahisar'da düzenlendi

  Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) tarafından Afyonkarahisar'da düzenlenen 'Sera Yatırım Günleri' etkinliği sona erdi. Üç gün süren etkinlikte seracılık üzerine paneller yapıldı ve yatırımcılar sektörde faaliyet gösteren firmaların stantlarını ziyaret etti. SERKONDER Başkanı Cengiz Yaylalı, etkinliğin başarılı geçtiğini belirterek, Türkiye'de seracılığa büyük yatırımlar yapılması gerektiğini vurguladı.

 • Muş'ta 80 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu
  21:14 Muş'ta 80 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu

  Muş'un Kıyıbaşı köyünde besicilik yapan Mehmet Aydoğdu'ya ait 80 küçükbaş hayvanın bilinmeyen bir sebepten dolayı telef olduğu bildirildi. Telef olan hayvanların yavruları ise köylülerin topladığı süt ile besleniyor. Olayın ardından Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı ve önlemler alınması için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Türkiye'de Demokrasinin Standartlarını Yükseltmeye Devam Edeceğiz
  21:10 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Türkiye'de Demokrasinin Standartlarını Yükseltmeye Devam Edeceğiz

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kastamonu'nun Hanönü ve Taşköprü ilçelerinde AK Parti seçim ofislerinin açılış törenlerine katılarak vatandaşlarla bir araya geldi. Konuşmasında, Türkiye'de demokrasinin standartlarını yükselttiklerini ve bundan sonra da yine demokrasinin standardını yükseltmeye devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, ekonomik toparlanma ve vatandaşların refahının artması için çalıştıklarını vurguladı.

 • Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Türkiye'nin omurgası her geçen gün sertleşsin
  20:28 Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Türkiye'nin omurgası her geçen gün sertleşsin

  Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye'nin korku tüneline bir daha girmemesi ve içeride kısır tartışmalarla vakit kaybetmemesi gerektiğini belirterek, üretim ekonomisine, savunma sanayisine, bilişim sektörüne ve nitelikli teknolojiye yönelmesi gerektiğini söyledi. Yalçın ayrıca, emek mücadelesinin kundaklandığını ve emekçilere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

 • Amerika, Çinli Otomobil Markalarına Karşı Ambargo Uygulayabilir
  20:13 Amerika, Çinli Otomobil Markalarına Karşı Ambargo Uygulayabilir

  Başkan Joe Biden'ın emriyle başlatılan soruşturma sonucunda, Çinli otomobil üreticilerinin akıllı teknolojilerinin ajanlık faaliyetlerinde kullanılabileceği tespit edildi. Bu durum, Amerika hükümetinin Çinli otomobil markalarına karşı sert önlemler alabileceği anlamına geliyor. Çinli otomobil firmalarının Amerika'daki faaliyetleri ayrıntılı şekilde kontrol edilecek ve yüksek teknolojili araçlar özel olarak denetlenecek. Bu önlemler, yabancı otomobil firmalarının zor günler geçirmesine neden olabilir.

 • Karabük'te İşsizlere Mesleki Deneyim ve Tecrübe Kazandırma Programı
  20:07 Karabük'te İşsizlere Mesleki Deneyim ve Tecrübe Kazandırma Programı

  Karabük Ticaret Sanayi Odası'nda düzenlenen 'Aktif İşgücü Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Bilgilendirme Toplantısı'nda, İŞKUR İl Müdürü Ferhat Sarıçam, işbaşı eğitim programları ile gençlere ve dezavantajlı gruplara yeni istihdam kapıları açıldığını belirtti. İşbaşı eğitim programı, İŞKUR'un sunmuş olduğu en önemli teşviklerden biri olarak nitelendirildi.

 • AK Parti Milletvekili Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi
  20:05 AK Parti Milletvekili Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi

  AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Malatya'da esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek talepleri dinledi. Ankara'ya döndükten sonra bakanlıklarda görüşmeler gerçekleştiren Ölmeztoprak, Malatya'nın öncelikli beklentilerini ve vatandaşların taleplerini iletti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve AFAD'da yapılan ziyaretlerde devam eden çalışmalar, yeni projeler ve yatırımlar görüşüldü.

 • Özgür Özel, İstanbul'da:
  20:04 Özgür Özel, İstanbul'da: "'94 Ruhuyla' Diyorlar.

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Beykoz’daki halk buluşmasında; “Çıkmışlar, tekrar oy istiyorlar. Hatta 1994’te kazanmış ya, ‘94 ruhuyla’ diyorlar. Kardeşim, 94 ruhu dediğin nedir? Ankara’da Melih Gökçek belediyeciliğidir. Burada o günden itibaren İstanbul’a ihanetin başlangıç günüdür. Ben demiyorum, Tayyip Bey diyor. Diyor ki, ‘Biz yatay mimari yapamadık, dikey mimariyi tercih ettik. İstanbul’a hançerleri sapladık. Burada benim de suçum var’. Doğru söylüyor, rakamı söyleyeyim mi? O geldiğinde İstanbul’da kaç gökdelen vardı, 4. O giderken kaç vardı, tam 247. İstanbul’a 243 tane hançer saplayanın bundan sonra İstanbul’a vereceği hiçbir şeyi yoktur. Uzak dursunlar, gölge etmesinler yeter” dedi.

 • İmamoğlu:
  20:04 İmamoğlu: "Ülkenin En Büyük Sorunu Ekonomik Kriz. 14 Sene Önce 200 Lira, 130 Dolar Yapıyordu, Şimdi 6,5 Dolar. Nereden Nereye"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Beykoz Belediye Başkan adayı Alaattin Köseler, Beykoz’da halkla buluştu. Ülkenin en büyük sorunlarının başında ekonomik krizin geldiğini belirten İmamoğlu, “En büyük paramız 200 lirayı, 14 sene önce bu hükümet çıkardı. 14 sene önce 200 lira, 130 dolar yapıyordu. Dün akşam arkadaşlarım, raporunu çıkarttılar. Şu anda 6,5 dolar yapıyor. Öğlene doğru arkadaşım beni aradı, ‘Başkanım, belki de bugün 6 dolara düşecek’ dedi. 130 dolar nere, 6 dolar nere? Hani bunu diyordu ya ‘Nereden nereye.’ Nereden nereye!” dedi.


Advertisement