Son Dakika Son Dakika Son Dakika
TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan: Merkez bankalarının dijital paraları için iş birliği kritik önemde - Son Dakika

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan: Merkez bankalarının dijital paraları için iş birliği kritik önemde

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, İİT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, merkez bankalarının dijital paralarına ilişkin iş birliğinin kritik önemde olduğunu belirtti. Erkan, güvenli ve dayanıklı MBDP sistemlerinin oluşturulmasında BIS'in ve İİT'in rolünün önemine dikkat çekti. Ayrıca, merkez bankaları arası iş birliğinin merkez bankası dijital para birimlerinin tasarımı ve kullanımında önemli olduğunu vurguladı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan: Merkez bankalarının dijital paraları için iş birliği kritik önemde
25.09.2023 - 17:41,  Güncelleme: 18:02

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 24-25 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)- Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Merkez Bankaları Forumu toplantısına ev sahipliği yaptı.

TCMB'den yapılan açıklamaya göre, toplantının açılışı, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından gerçekleştirildi. Toplantının ilk oturumunda, küresel ekonomik görünüm ve İİT üyesi ülkelerin ekonomik görünümü ele alındı. İkinci oturumda, merkez bankası dijital para birimlerinin tasarımı ve kullanımında son gelişmeler değerlendirildi ve bu konuda merkez bankaları arası iş birliğinin rolü üzerinde duruldu. Oturum süresince, üye ülkelerin merkez bankası dijital para birimleri tecrübeleri paylaşıldı ve konunun avantajları ile dezavantajları değerlendirildi. Toplantının üçüncü oturumunda ise öncelikle, yerel para birimleriyle ticaretin küresel düzeyde artan önemi ele alındı. Ayrıca, yerel para birimleriyle ticareti geliştirme yollarının yanı sıra; özellikle yükselen piyasa ekonomilerindeki yerel para birimleriyle ticaretin faydaları ve zorlukları değerlendirildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan: Merkez bankalarının dijital paraları için iş birliği kritik önemde - Son Dakika


Advertisement