Ticaret Bakanı: Depremin yaraları tamamen sarılana kadar çalışmaya devam edeceğiz - Son Dakika
Ekonomi

Ticaret Bakanı: Depremin yaraları tamamen sarılana kadar çalışmaya devam edeceğiz

Ticaret Bakanı: Depremin yaraları tamamen sarılana kadar çalışmaya devam edeceğiz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhur İttifaki olarak depremin yaralarının hızla sarılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, Adıyaman'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bolat, kalıcı konutların teslimatının devam ettiğini ve yıl sonuna kadar 200 bin konutun tamamlanıp mağdur olan vatandaşlara teslim edileceğini söyledi. Ayrıca, deprem bölgesine uygun şartlardaki kredinin üst limitinin 750 bin liraya çıkarıldığını da açıkladı.

02.03.2024 14:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhur İttifaki, hükümet olarak depremin yaralarının hızla sarılması için bütün güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini belirterek, "Depremin yaraları tamamen sarılana kadar bize durmak, uyku yok." dedi.

Bakan Bolat, AK Parti İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, 6 Şubat 2023'te yaşanan depremlerin üzerinden yaklaşık 13 ay geçtiğini, Adıyaman'da depreme ilişkin muazzam işlerin yapıldığını söyledi.

Kentte ticaret ve üretimin canlandığını dile getiren Bolat, şöyle konuştu:

"Altyapı ve ulaştırma yatırımları, kent meydanı, kalıcı konutlar, esnaf ve tacirler için kalıcı çarşılar hepsi inşa halinde. Cumhurbaşkanı'mız Adıyaman'ı ziyaret etti ve kalıcı konutları hak sahiplerine kura çekimi sonucunda teslim etti ve bu da sevindirici bir gelişme. Bunun yanında hükümet olarak şubat ayı içerisinde 46 bin kalıcı konutun teslimi yapılmıştır. Şu anda devam eden olan kalıcı konutlarla, 2 ay içerisinde kalıcı konut teslim sayısı 75 bini aşacaktır. Yıl sonuna kadar da 200 bin konut tamamlanıp mağdur olan zarar gören vatandaşlarımıza teslim edilecek."

Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deprem bölgesinde zarar gören illerin hızla ayağa kaldırılması noktasındaki direktiflerini hatırlatarak bu doğrultuda büyük gayretle çalıştıklarını dile getirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği ve Halk Bankası ile görüştükten sonra deprem bölgesine uygun şartlardaki kredinin üst limitini 750 bin liraya çıkardıklarını aktaran Bolat, şöyle devam etti:

"Cumhur İttifakı, hükümet olarak depremin yaralarının hızla sarılması için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Depremin yaralarını tamamen sarılana kadar bize durmak, uyku yok. İnşallah önünüzdeki ziyaretlerde Adıyaman'da her seferinde çok daha iyileşmeleri görmek nasip olacak. Deprem bölgeleri bizim için çok kıymetlidir. Bu yaşanan acı ve yıkımı devlet, hükümet olarak dünyada eşi benzeri görülmemiş hızla 12-13 ay gibi sürede ciddi şekilde sarmaya başardık. Biraz daha sabır rica ediyoruz, inşallah 2024 tamamlandığında kalıcı konutların sayısı 200 bine çıkacak, çarşılar tamamlanacak. İnşallah gelecek sene de hemen hemen depremin hak sahibi olan mağdurlar açıkta kalmayacak."

Bakan Bolat, daha sonra Atatürk Bulvarı üzerindeki esnafı ziyaret etti, talep ve istekleri dinledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Ticaret Bakanı: Depremin yaraları tamamen sarılana kadar çalışmaya devam edeceğiz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (1)

 • Abuzer Yavuz: Daha hiçbir şey yoktur altyapı yol su kaldırım enkaz içinde şehir 0 0 Yanıtla
 • Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Çağrı Tatar Güven Tazeledi
  15:19 Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Çağrı Tatar Güven Tazeledi

  TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Rize Temsilciliği seçimlerinde mevcut başkan Çağrı Tatar, rakibi Nazan Kızıltoprak'ı geride bırakarak 91 oy alarak güven tazeledi. Başkan Tatar, yeni dönemde de Rize İnşaat Mühendisleri Odası'nın başkanlığına seçildiğini açıkladı ve en güzel hizmetleri yapmak için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

 • Vatandaşlar Ekonomik Sıkıntıya Tepkili: Lüks Yaşam Görgüsüzlük Olarak Yorumlanıyor
  14:48 Vatandaşlar Ekonomik Sıkıntıya Tepkili: Lüks Yaşam Görgüsüzlük Olarak Yorumlanıyor

  Vatandaşlar ekonomik sıkıntı yaşarken, bazı siyasilerin lüks yaşam tarzlarına tepki gösteriyor. Şatafatlı makam odaları, lüks saatler ve ıstakoz paylaşımları sosyal medyada gündem olmuştu. Vatandaşlar, bu durumu görgüsüzlük olarak yorumluyor ve değişmesi gerektiğini belirtiyor.

 • Uludağ İhracatçı Birlikleri, 2023 Yılı Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi
  14:34 Uludağ İhracatçı Birlikleri, 2023 Yılı Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi

  Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ve Uludağ Meyve ve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), 2023 yılında başarılı olan firmalara ödüllerini takdim etti. UYMSİB, 5 kategoride 107 firmaya ödül ve 55 firmaya ihracata katkı sertifikası verirken, UMSMİB de yine 5 kategoride 83 firmaya ödül ve 33 firmaya ihracata katkı sertifikası sundu. Fine Food firması meyve sebze mamulleri sektöründe ihracat yıldızı olurken, Perla Fruit yaş meyve ve sebze sektörünün şampiyonu oldu. UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, 2023 yılında toplamda 203 milyon 294 bin dolarlık dış satış gerçekleştirdiklerini belirtti ve ihracattaki artış hızının 2024 yılının ilk üç ayında da devam ettiğini söyledi. UMSMİB Başkanı Özkan Kamiloğlu ise meyve sebze mamulleri sektöründe 2023 yılının zorlu geçtiğini ifade ederek, ihracatta yaşanan düşüşün sebeplerini döviz kurunun baskı altında tutulması ve ihraç ürünlerine getirilen kota ve kısıtlamalar olarak açıkladı.

 • İstanbul'daki baraj doluluk oranı yüzde 82,58'e çıktı
  13:51 İstanbul'daki baraj doluluk oranı yüzde 82,58'e çıktı

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Şafak Başa, bereketli nisan yağmurlarıyla birlikte baraj doluluk oranlarının yüzde 82,58'e çıktığını açıkladı. Şu anda İstanbul barajlarında 717 milyon 317 bin metreküp su bulunuyor. Ancak günlük su tüketimindeki artış trendi göz önüne alınarak, vatandaşların suyu dikkatli kullanmaya devam etmeleri gerektiği belirtildi.

 • İslahiye'de Bezelye Hasadı Başladı
  13:38 İslahiye'de Bezelye Hasadı Başladı

  İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucunda 10 bin dönümde ekilen bezelyenin hasadının gerçekleştirildiğini açıkladı. İlçede dönüm başına 1000 ila 1200 kilogram rekolte bekleniyor. Bezelye üretimi alanı ise 2022'de 3 bin dönümken bu yıl 10 bin dönüme ulaştı. Ürünler Türkiye'nin birçok vilayetine tüccarlar aracılığıyla gönderiliyor.

 • Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndaki Tır Parkı Kapasite Artırma Çalışmaları Devam Ediyor
  13:09 Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndaki Tır Parkı Kapasite Artırma Çalışmaları Devam Ediyor

  Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndaki tır parkının kapasite artırma çalışmaları sürüyor. Edirne Valisi Yunus Sezer, tır parkındaki çalışmaları yerinde inceledi. Vali Yardımcısı ve Lalapaşa Kaymakamı Okan Ayaz ile alanı gezen Sezer, yetkililerden son durum hakkında bilgi aldı. Çalışmalar kapsamında 750 tır kapasiteli parka ilave 700 araçlık alan yapıldı. Alandaki çalışmaların bitirilmesinin ardından parkın kapasitesi 1450 tıra çıkacak. Parktaki çalışmalarının tamamlanmasıyla gümrükten geçiş için bekleyen tır sürücülerine daha konforlu bir alan sunulacak.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem: Gıda Enflasyonu Düşmeyecek
  13:05 CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem: Gıda Enflasyonu Düşmeyecek

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, tarımsal girdi fiyatlarındaki artışın gıda enflasyonunu düşürmeyeceğini belirterek, AKP hükümetinin bu konuda çözüm üretemediğini söyledi. Adem, Türkiye'de gıda fiyatlarının düşerken artmaya devam etmesinin utanç verici olduğunu ifade etti.

 • Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı
  12:34 Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı

  Trakya Kalkınma Ajansı'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Demirköy Belediyesi ile Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi iş birliğinde gerçekleştirilen 'Üretimin Yeni Merkezi Demirköy' isimli projenin açılışı yapıldı. İlçe Kaymakamı Ertuğrul Bayram, kadın üreticileri desteklediklerini belirtirken, projenin kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlayacağını ve bölgede yetiştirilen yöresel ürünlerin satışa sunulacağını ifade etti. Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Dilber Doğan da açılışta emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, 5 yıldır canlı yayınla ihalelerini duyuruyor
  12:16 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 5 yıldır canlı yayınla ihalelerini duyuruyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mayıs 2019 tarihinden itibaren mal ve hizmet alım ihaleleri için başlattığı canlı yayın uygulamasına devam ediyor. ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden 20 Nisan 2024 tarihine kadar 4 bin 361 ihale canlı yayınlandı.


Advertisement