TOBB'da Veda Rüzgarı - Son Dakika
Ekonomi

TOBB'da Veda Rüzgarı

TOBB\'da Veda Rüzgarı

TOBB'un 67'nci Genel Kurulu, onlarca oda ve borsa başkanı ile yönetimdeki isim açısından bir veda toplantısı olacak.

13.05.2012 12:34  Güncelleme: 12:38

Bu yıl seçim olmamasına rağmen, toplantıya şimdiden 'veda havası' damga vurdu. Onlarca oda ve borsa başkanı ile yönetimdeki isim için bu toplantı, başkan olarak son genel kurulları olacak. 81 ilde 157 ilçede örgütlü 365 oda ve borsa başkanının yüzde 90'ına yakını değişecek. Vatan'ın haberine göre bu Genel Kurul toplantısı, 12 yıldır TOBB Başkanlığını sürdüren Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da başkan olarak son Genel Kurulu olacak. Hisarcıklıoğlu, 2 Mayıs 2009 seçimlerinde son kez başkan seçilmişti. 2006'da çıkarılan TOBB Yasası'na göre, oda ve borsa başkanlarından 2 seçim döneminde aynı görevde yönetim kurulu başkanlığı yapanlar, 2 seçim dönemi geçmeden bir daha adaylığını koyamıyor.

KİMLER VEDA EDECEK?

Hisarcıklıoğlu bir yana, bu yıl görevini bırakacak olan başkanların başında İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İSO Başkanı Tanıl Küçük, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez geliyor.

TOBB'a bağlı oda ve borsaların seçimleri bu yıl Kasım ayına kadar tamamlanacak. Yeni başkanların kimler olacağı, 2013 yılındaki yönetimi belirleyeceği için de kritik önem taşıyor.

TOBB'DA YENİ BAŞKAN KİM OLUR?;

TOBB'DA en fazla üyesi bulunan İstanbul'un TOBB Başkanı çıkarıp çıkarmayacağı merakla bekleniyor. Murat Yalçıntaş'ın İTO başkanlığını bıraksa da TOBB Başkan Yardımcısı olması nedeniyle, İSO Başkanı Tanıl Küçük'ün de TOBB Başkan Yardımcısı olması nedeniyle TOBB Başkanı olabileceği belirtiliyor. Bu arada, İstanbul'un finans merkezi olmasına dönük çalışmalar kapsamında TOBB'un merkezini İstanbul'a taşıyıp taşımayacağı da gündemdeki başka bir tartışma.

Kaynak: TheLira.com

Son Dakika Ekonomi TOBB'da Veda Rüzgarı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement