Turgut Özal, "Dövize Çevrilebilir Mevduat" uygulamasıyla ilgili ne demişti? - Son Dakika
Ekonomi

Turgut Özal, "Dövize Çevrilebilir Mevduat" uygulamasıyla ilgili ne demişti?

Turgut Özal, "Dövize Çevrilebilir Mevduat" uygulamasıyla ilgili ne demişti?

1989 yılında, dönemin başbakanı Turgut Özal'ın, iktidarın bugün uygulamaya koyduğu "Dövize Çevrilebilir Mevduat" uygulamasını sert bir şekilde eleştirdiği ve "bilgisizliğin vesikası" olarak değerlendirdiği ortaya çıktı.

21.12.2021 16:31  Güncelleme: 16:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni mevduat sistemi ana gündem haline gelmişken, 1989 yılında dönemin başbakanı Özal'ın 'Dövize Çevrilebilir Mevduat' hakkında söyledikleri ortaya çıktı. Özal, 'bilgisizliğin vesikası' olarak tanımladığı sistemin ağır bilançosunu "84-89 arasında bu ödemeleri yapmasaydık aile başına herkese 1 milyon TL para ödeyebilirdik" şeklinde açıklayıp "İnşallah sonraki iktidarlar ders alır" temennisinde bulunmuş.

8. cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 'Dövize Çevrilebilir Mevduat'la (DÇM) ile ilgili yorumları gündeme geldi. Özal, 'bilgisizliğin vesikası' olarak tanımladığı sistemin, vatandaşın sırtına inanılmaz bir yük bindirdiğini ifade ediyor ve sistemi yürüten dönem hükümeti için de "Kendilerini akıllı, uyanık sananlar böyle bir yol buldular" diyor.

"İNŞALLAH BU HATADAN DERS ALINIR"

Dönemin başbakanı Turgut Özal, Milliyet Gazetesi'nin 17 Eylül 1989 tarihli haberinde uygulamayı ve ağır bilançosunu şöyle anlatıyor:

"İnşallah gençlerimiz bundan ders alır. Bir daha böyle hesapsız kitapsız hatalar yaparak, gelecek nesilleri zor taşınan yük altına sokmaz. 84-89 arasında bu ödemeleri yapmasaydık aile başına herkese 1 milyon TL para ödeyebilirdik. 9 bin ilave okul, 900 orta boy fabrika, 500 hastane ve 4 bin km otoyol daha yapardık. 100 bin insan iş sahibi olabilirdi. İşte geçmişin hatalarının bir topluma ne kadara mal olduğunun basit bir bilançosu budur.1970li yıllarda o zaman kendilerini akıllı, uyanık sananlar böyle bir yol buldular. Tam 221 bankaya borçlandık ve Türkiye bunları ödeyemedi."

"BÜTÜN YÜKÜ VATANDAŞA YIKTILAR, BU BORCU SİZ ÖDEDİNİZ"

Özal, söz konusu haberde ayrıca 84-89 arası yaşanan enflasyon-emisyonun ortalama yüzde 50'sinin DÇM ödemeleri yüzünden yaratıldığını söylüyor. Özal, DÇM'lerin yükünün yıllarca halka yüklendiğini vurgulayarak "Benim memurum, işçim, esnafım diyenler, DÇM'nin yükünü vatandaşın sırtına yıktılar, orta direğin sırtına yıktılar. Bu borcu siz ödediniz" ifadelerinde bulunuyor.

Son Dakika Ekonomi Turgut Özal, 'Dövize Çevrilebilir Mevduat' uygulamasıyla ilgili ne demişti? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (5)

 • Halil inci: Evet Özal ı takdir ederiz ancak bu söz o zamanın Türkiye şartlarına göre söylenmişti. İmf den borç alınan dönemler ile şuanki dönemi kıyaslamak saçmalık. Eski Türkiye yok artık 0 4 Yanıtla
 • Halil inci: IMF den borç alınan dönemler o dönemler şuanki şartlar ve durum ile uzaktan yakından alakası yok 0 3 Yanıtla
 • Ruzgar Baran: Bu daha iyi günümüz desenize 2 0 Yanıtla
 • Caner Kayalı: Evet Allah rahmet eylesin Sayın Özal iyi bir ekonomistti Allah biliyor.Ancak Aynı Rahmetli şu anki Türkiye yani mevcut Ülkemizi görebilse idi yapılanı takdir eder tebrik dahi ederdi.O günkü bitmiş ülke yani memuruna maaş ödeyemeyen,hastaneleri çöplüğe dönmüş,bütün kurumları iflas etmiş ülke için DÇM intihardı.Ama günümüz Türkiyesinde günlük gidenin yanında bu sisteme düşünülen gider devede kulak kalır.Hem faizden,hemde kurdan vuranlar bu sisteme gidecek paranın kat be kat fazlasını götürüyorlar. 1 0 Yanıtla
 • Muhammet Karakurt: bizimkiler tarihi yeniden yaşatmayı sever umrundamı orta direk esnaf vatandaş onların rahatları yerinde nasıl olsa borçları ödeyen bir millet var 0 0 Yanıtla
 • Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları
  22:04 Gözler seçim sonrası ilk kabine toplantısında! İşte masadaki konu başlıkları

  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk toplantısını yapacak. Toplantıda İran-İsrail gerilimi, sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti ve enflasyonla mücadele başlıkları ele alınacak.

 • Baykar, Yatırım Dolandırıcılığına Karşı Uyarıyor
  21:32 Baykar, Yatırım Dolandırıcılığına Karşı Uyarıyor

  Baykar firması, halka açık olmadığını ve hiçbir zaman yatırım teklifinde bulunmadığını belirterek, yatırım dolandırıcılığına karşı hukuki süreçler başlattığını açıkladı. Şirket, sahte ilan ve haberlere karşı dikkatli olunması ve itibar edilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

 • Tesla, binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor
  21:10 Tesla, binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor

  Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, yıllık olarak araç teslimatlarında 2020'den bu yana ilk defa düşüş bildirdi. Bu durum, şirketin işten çıkarma yoluna gideceği şeklinde yorumlanıyor. Tesla, global iş gücünün yüzde 10'dan fazlasını işten çıkarmayı planlıyor ve en az 14 bin kişinin işini kaybetmesi bekleniyor. Ayrıca, bütçe dostu Tesla Model 2 aracı üretmekten vazgeçerek Robotaxi üzerinde yoğunlaşacak.

 • Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi için daha fazla devlet desteği talep ediyor
  21:09 Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi için daha fazla devlet desteği talep ediyor

  Volkswagen, gelecekte elektrikli otomobil üretmeye devam edebilmek için daha fazla devlet desteğine ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Alman hükümetini elektrikli araçları daha güçlü bir şekilde desteklemeye çağıran Volkswagen çalışma konseyi üyesi Daniela Cavallo, elektrikli otomobillere yönelik devlet teşviklerinin sona ermesinin ardından endişelerinin arttığını belirtti. Gelecek yıllarda Almanya'nın yollarında milyonlarca elektrikli aracın olması beklenirken, Cavallo'ya göre bu hedeflere ulaşmak mevcut desteklerle mümkün değil. Volkswagen'in elektrikli araç üretiminde kendi üzerine düşen sorumlulukları da kabul ettiği belirtildi.

 • Tarla fareleri Isparta'da çiftçinin arpa tarlasına zarar verdi
  21:03 Tarla fareleri Isparta'da çiftçinin arpa tarlasına zarar verdi

  Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde tarla fareleri, bir çiftçinin arpa tarlasında zarara neden oldu. Farelerin kaldırdığı arpa nedeniyle çiftçi büyük zarar yaşadı. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri fareler konusunda bilgilendirme yaptı ancak zehirli buğdayın da etkili olmadığı belirtildi.


Advertisement